Wrota Zaświatów (Pay the Ghost) 2015

Chłop gubi dzieciaka na obchodach Halloween. Okazuje się że syn został porwany, a przed zniknięciem widywał dzikiego ptaka i zapytał ojca czy mogą zapłacić duchowi za loda.

Od zaginięcia dziecka mija rok, przez który ojciec (w tej roli Nicolas Cage) szukał go rozklejając ulotki na mieście i współpracując z lokalną policją, która jednak niewiele pomogła. On i jego żona widują czasami zaginionego syna, ale jest to jednak złudzenie. Odnaleźć chłopca nie pomaga również wezwane na pomoc medium bo kobieta ginie po ataku jakiejś niewidzialnej siły w domu rodziców zaginionego, a na sekcji zwłok okazuje się że została spalona od wewnątrz – wszystkie organy oprócz kości. Zewnętrzna powłoka ciała jest nienaruszona.

Okazuje się również że dwa lata przed zaginięciem tego chłopca i wcześniej co roku w święto halloween znikało troje dzieci, więc rodzice i policja postanawiają skontaktować się z innymi ludźmi, którzy do tej pory nie odzyskali swoich pociech. Trop prowadzi do tajemnicy z przeszłości – z roku 1600…..któregoś, a tajemnica ta jest związana z czarownicą celtycką, której to spalono żywcem dzieci i ją samą właśnie za ich celtyckość. Wściekła matka poprzysięgła zemstę i że od tamtej pory co roku będzie porywać żywym troje dzieci. Płacząca kobieta ukazuje się w filmie pod postacią dzikiego ptaka, którego przed zniknięciem widują dzieci.

PAY

Pay the Ghost – Zapłacić duchowi
Tak brzmi tytuł tego półtoragodzinnego i lekkiego horroru przetłumaczony dosłownie i to zdanie powtarzają przed zniknięciem wszystkie porwane w zaświaty przez celtycką czarownicę dzieci. Ojciec zaginionego chłopca widzi ten napis na murach i pyta się grupę jakby się mogło wydawać ludzi bezdomnych co to oznacza. Jeden z nich mówi mu w końcu że ich syn został zabrany przez mściwą wiedźmę w zaświaty i za zegarek pomaga mu się do nich dostać aby odebrał stamtąd syna. Nie będę spojlował czy mu się w końcu udaje, ale ojciec po mrocznym moście przechodzi na drugą stronę. – Dostaje się do starego domu, w którym kilkaset lat wcześniej mieszkała celtycka kobieta z dziećmi i ukrywała je tam pod drewnianą podłogą przed miejscowymi, którzy chcieli je zamordować. – Udało im się :(.

Główny bohater historii zastaje tam wszystkie porwane lata wcześniej dzieci i swojego syna. Uratuje tylko jego czy wszystkie?

Samhain
Wątek tego święta również przewija się w horrorze jako że wiedźma była celtycka. Rodzice poszukując syna w kolejnym roku na Halloween natrafiają na grupę uczniów pod przewodnictwem nauczycielki palących lalki i śpiewających celtyckie piosenki. To ta nauczycielka opowiada im o rzeczonej wiedźmie i wyjaśnia znaczenie celtyckiego symbolu tamtejszej bogini oraz jego związek z fazami księżyca i tym konkretnym dniem w roku jakim jest dzień Halloween.

W filmie odczytywane są fragmenty celtyckich legend, swoją drogą bardzo ciekawe.A celtycki symbol mający związek z wiedźmą i porwaniem drugiego głównego bohatera historii matka tego drugiego wyżyna sobie na ręku będąc w jakimś transie. – Okalecza się nie wiedząc co robi. To po tej skaryfikacji nauczycielka (pewnie historii) rozpoznaje kto porwał syna małżeństwa i opowiada mu o symbolu……

O produkcji

Sorry że opisuje już stary film, ale brakowało go do tej pory w kolekcji horrorów. Produkcja jest krótka, nie straszna, trochę nudnawa i prawie całkowicie pozbawiona akcji, ale wątki związane z zaświatami, historią, duchami, celtami i wiedźmami są ciekawe :).

Polecam obejrzenie jeśli nie chcecie się akurat bać i denerwować bo fabuła jest łagodna i spokojna. Nie występuje tutaj mnogość przenikających się nawzajem wątków, więc nic się widzowi nie pomiesza. I skończy się szybko 🙂

Fabuła jest bardziej do słuchania lub czytania niż oglądania bo na dialogach polega sedno całej historii. Bez nich nie wiadomo by było o co chodzi. Same obrazy również nie są straszne, nie są żywiołowe, nie są okrutne ani ohydne. Jeśli wsłuchamy się w dialogi bohaterów produkcja się na pewno spodoba. – Fanom horroru i mitologi, legend, irlandiofilom…..

OLINKOWANIE

Święto Samhain:  https://mikkeharry.wordpress.com/2014/11/01/wpis-swiateczny-halloweenowy/

Halloween:  https://mikkeharry.wordpress.com/2015/11/01/halloween-czy-samhain-skad-sie-to-wzielo/

https://mikkeharry.wordpress.com/2014/11/02/swieto-samhain-halloween/

Dane techniczne
Czas trwania: 1 godzina i 34 minuty
Gatunek: Horror
Kraje produkcji: Kanada
Role główne:  Nicolas Cage, Sarah Wayne Callies, Veronica Ferres, Jack Fulton, Lyriq Bent….
Reżyser: Uli Edel
Rok premiery: 2015
Tytuł oryginalny: Pay the Ghost
Tytuł polski: Wrota Zaświatów

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: