Hydnora Africana (Hydra Arykańska) – Muchówka

Muchówka Afrykańska to drapieżna roślina owadożerna spotykana najczęściej w Afryce. Nie posiada liści i jest pasożytem. Żywi się małymi owadami, które na niej siadają i w porównaniu z innymi roślinami, które gościły już w tej kategorii i z tymi, które czekają w kolejce jest średnio straszna bo przypomina tylko otwartą paszczę z wystającymi zębami.


Rośliny z rodzaju hydnora (piestrzenniki, piestrzennice?) nazywa się najdziwniejszymi roślinami na świecie gdyż podobne są do grzybów. Nawet sam odkrywca wziął tę muchówkę za grzyb!


Kształt kwiatu: przypomina podobno kolorową piłkę do rugby


Płeć kwiat
u: obojniaki (hermafrodyci) bo w środku są i i pręciki i słupki. Pręciki kwiatu wytwarzają pyłek.


Nasiona: może być ich aż 35 tysięcy i znajdują się w mięsistej, galaretowatej papce.

Kolor kwiatu

 • na zewnątrz: brązowy
 • wewnątrz: lekko łososiowy powoli przechodzący w różne odcienie pomarańczowego.

 • Zapylanie: roślinę zapylają najczęściej chrząszcze wabione wydzielanym przez nią zapachem gnijącego mięsa i bogatą gamą tłuszczów i białek zawartym wewnątrz kwiatów. Między szparami oddzielającymi od siebie poszczególne elementy kwiatu wyrastają też włoski ( fuj!) utrudniające chrząszczom za szybką ucieczkę z rośliny tj. zanim ta dojdzie :D. Chrząszcze wychodzą z rośliny po uschnięciu i opadnięciu włosków.

 • Hydnora Africana
  to kolejna już roślina pachnąca jak padlina i gnijące mięso. Taki zapach wabi małe owady, z którymi kopuluje, a odstrasza od jej zrywania, niszczenia i jedzenia czarnych (bo Afryka :D) przedstawicieli gatunku homo sapiens.


 • Wiele źródeł podaje jednak że kwiat używa owadów tylko do zapylania, a nie do jedzenia i po takim wykorzystaniu seksualnym insekta wypuszcza go z paszczy całego i zdrowego :).

 • Kwiaty wyrastają pojedynczo prosto z korzenia, a nad powierzchnią widoczna jest tylko ich górna część.

 • Podziemne części rośliny są główne i również dziwne i niebywałe dla specjalistów od roślin. Niektóre z jej organów trudno im rozpoznać i określić. Ale przypominam że jest to kategoria straszne rośliny i zajmuję się w niej głównie zewnętrznym ich wyglądem krótko opisując historię, występowanie i zastosowanie rośliny. Nie zagłębiam się szczegółowo w jej organy i sprawy techniczne tudzież specjalistyczne określenia gdyż nie jest to kategoria naukowa, a przepisywanie internetu do bloga nie jest celem tej kategorii!

 • Celem jest natomiast jak najbardziej zohydzenie wam świata roślin i grzybów. Nie jestem specjalistą od roślin i na ich szczegółowej budowie oraz na fachowym nazewnictwie się nie znam. Ale wiele roślin pasuje do tematu bloga i spraw, które na nim jadą…..

 • Między faktami i zdjęciami oraz opisami roślin MikkeHarry często też dodaje coś od siebie nie koniecznie n. roślin lub rolnictwa czy sadownictwa, ale coś ala horror :). I tak oto biolodzy roślin spierają się nt. co jest w Hydrze Afrykańskiej pędem, korzeniem ; a co brodawką. Lud Khoi Ci spokrewnieni z buszmenami i prowadzący koczowniczy tryb życia nomadzi jedzą muchówkę afrykańską. Roślina jest więc jadalna. Buszmeni od 30 tysięcy lat przemierzają tereny Południowej Afryki. Można ich spotkać w Namibii, Lesotho, Suazi, RPA, Botswanie (wiele tysięcy lat temu wyruszyli bowiem ze Wschodniej Afryki), a to że jednak żreć coś muszą świadczy o tym że populacja tego owadożernego kwiata jest szeroko rozprzestrzeniona na ichniejszym kontynencie.
 • Upieczona na ogniu muchówka jest podobno słodka, a przynajmniej tak powiedzieli murzyni z ludu Khoi. Z korzeniami po uprzednim wykopaniu roślinę zjadają również szakale i małpy oraz jeżozwierze. Pancerniki też nie gardzą muchówką afrykańską. A w afrykańskich krajach, w których występuje ona na masową skalę tamtejsi rolnicy używają jej hurtowo jako paszę dla świń. Jak roślina pasożytuje? Gdy natrafi ona już na korzeń organizmu, na którym będzie pasożytować to z jej brodawek wyrastają przyssawki ala korzenie i wnikają w tkanki organizmu-żywiciela.Niektóre gatunki muchówki są wybredne bo pasożytują tylko na określonych i wybieranych przez siebie organizmach-żywicielach. Po prostu wybrzydzają w roślinach, z których będą wysysać substancje niezbędne im do przetrwania!

 • Nie przypomina wam to trochę filmów z gatunku Obcy i REC ?
  Dlatego kategoria i wpisy w niej pasują do tego bloga 🙂
Reklama

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: