Autopsja Jane Doe – sekcja zwłok czarownicy?

Ojciec i syn robią za Coronerów. W jednym z domów, w hrabstwie szeryfa Berga zostaje odkryte ciało dziewczyny przed 30-tką. Szeryf przywozi je do zakładu ojca i syna aby ci przeprowadzili sekcję bo zdaje się że kobieta jest martwa już od dawna. Już na pierwszym etapie autopsji, a jest ich cztery Coronerzy odkrywają że z z trupem jest coś nie tak, ale nie przypuszczają że ona nadal żyje….

To jeden z lepszych horrorów jakie dotychczas widział MikkeHarry. Mimo że nie ma w nim bezsensownego wypruwania flaków, oczywiście oprócz bardzo szczegółowych scen sekcji zwłok, ani nic strasznego oprócz tajemnicy z przeszłości związanej z religijnym rytuałem z północnej Anglii. A akcja filmu dzieje się przecież w USA. W filmie jest więcej do słuchania niż oglądania, więc trzeba słuchać uważnie, a seans polecam zwłaszcza zainteresowanym medycyną i religijnymi rytuałami lub czarownicami oraz…..wrażliwym 🙂 dla odmiany od melodramatów, szmir, mainstreamu i komedii.

Ciało (o nie w filmie chodzi)
Jak mężczyźni ustalają podczas sekcji dziewczyna nie ma widocznych, fizycznych obrażeń ani innych śladów przemocy, ale ma od środka połamane nadgarstki i kości nóg. Oczy szare, za paznokciami torf, którego w tej części USA już dawno nie ma. Poza tym ucięty język, szare oczy i brak jednego zęba. Po tym – pierwszym etapie następuje otwarcie zwłok, a cała autopsja jest nagrywana kamerą. Mężczyźni cały czas omawiają każdy etap zabiegu.

Doe

Organy wewnętrzne kobiety są pokaleczone i poranione (chyba nożem), a w żołądku jest tkanina z jakimiś religijnymi symbolami, w którą zawinięty jest…. brakujący ząb trupa. Podczas rozcinania ciała wypływa z niego krew i to bardzo dużo co powinno się dziać tylko w przypadku gdy ze środka ciała wypycha ją nagromadzone ciśnienie.

Coronerzy dochodzą do wniosku że za życia musiał ktoś zadać kobiecie niewyobrażalne cierpienia i badając każde ciało obce znalezione w zwłokach docierając do Biblii, a konkretnie do fragmentu, w którym jest mowa o karze dla wywołujących duchy. Obaj dochodzą do wniosku że kobieta była torturowana tak jak kiedyś czarownice w Północnej Anglii, a że czarów była niewinna torturujący ją wywołali sprawianymi jej cierpieniami zło, z którym walczyli…..

Szeryf ma przyjechać rano po wyniki badań, a tymczasem sprawy w prosektorium jedna po drugiej zaczynają się psuć np. radio i pogoda, potem kot zmarłej żony Coronera i światło w kostnicy…..

Czy w tym filmie ktoś w ogóle żyje?!
Gdy Coronerzy orientują się że ich pacjentka nadal żyje, chociaż wyjęli z niej pokaleczone serce słyszą w radiu piosenkę, która i potem towarzyszy zwłokom. Po fragmentach z Pisma Świętego dochodzą do wniosku że niczemu niewinna ofiara chce żeby oni cierpieli za nic tak jak i ona cierpiała, a o tym że jakimś cudem nadal żyje oceniają przez zbadany fragment mózgu pod mikroskopem.

Tak czy siak ojciec i syn zostają uwięzieni w miejscu ich pracy z powodu huraganu, który blokuje wyjście. Komórki nie mają zasięgu wewnątrz i w końcu obaj zaczynają przed CZYMŚ uciekać po swojej własnej kostnicy.

Gdy dochodzą do wniosku że demolka ich miejsca pracy jest związana ze zwłokami czarownicy usiłują je jeszcze spalić i tak już rozkrojone z powyjmowanymi organami. Jane nawet w obliczu takiego żywiołu jak ogień pozostaje jednak nietknięta gdy rano ludzie szeryfa przedostają się do kostnicy przez przeszkody dokonane przez huragan. Szeryf zastaje rano wszystkich martwych łącznie z Coronerem, jego synem i dziewczyną syna. Także nie tylko pacjenci pozamykani w lodówkach nie przeżyli nocy. Berg sądzi że panowie nie dokonali autopsji (bo ciało jest takie jak je przywiózł) i odsyła ciało poza swoje hrabstwo. Jest zszokowany tym co zastał na miejscu tj. trupami lekarzy, z którymi przyjaźnił się od 20 lat, a w naprawionym już radiu leci znajoma piosenka…..

Wątek miłosny
Tak, nawet w horrorze zakrawającym na slasher.
Młody technik medyczny (syn Coronera) i jego dziewczyna, która przed sekcją Jane przychodzi do chłopaka do roboty żeby pooglądać pacjentów. Młody medyk jest sceptyczny i zabrania, ale jego ojciec każe mu otworzyć przed ukochaną lodówki. Syn Coronera ma mieć z nią randkę, ale w obliczu pracy przywiezionej właśnie przez szeryfa gdy na nią wychodzą postanawia ukochaną przeprosić bo chce zostać i pomóc ojcu chociaż ten pozwala mu iść. Ukochana wychodzi sama, a mimo to szeryf rano zastaje ją martwą w pracy jej chłopaka razem z ciałem jego ojca i jego ciałem :)……

A ciało?
Na koniec filmu człowiek szeryfa wywozi je z hrabstwa w stanie takim jakie znaleźli je na miejscu innej zbrodni. W radiu samochodowym leci znajoma już widzowi piosenka……

*Od MikkeHarry`ego
Przepraszam. Pisałem zmęczony po 24 godzinach pracy :(.

Dane techniczne
Kraje proukcji: Wielka Brytania i USA
Reżyser: André Øvredal
Czas trwania: 1 godzina i 26 minut
Gatunek: horror, slasher?
Główne role: Olwen Catherine Kelly (Jane Doe), Emile Hirsch, Brian Cox (lekarze), Michael McElhatton (szeryf Berg), Ophelia Lovibond (dziewczyna syna patologa :P)
– Jane Doe, ani aktorka ani grana przez nią martwa bohaterka się tak nie nazywają. Trup jest NN i ludzie szeryfa nazwali tak dziewczynę gdy znaleźli ją w piwnicy posiadłości, w której dokonano innego morderstwa….
Nagrody i nominacje: jedna nominacja
Rok premiery: 2016

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: