Tacca Chantriera (Krąpiel Chantriera) – Kwiat Nietoperz

Ten kwiat rosnący głównie w tropikalnych lasach Chin ma czarno-fioletowy kolor, a wyglądem i kształtem przypomina nietoperza. Roślina jest egzotyczna, ale w Polsce ze względu na sprzyjający temu klimat bez problemu można wyhodować kwiata w doniczkach. Kwiatostan Chanitreri zauważymy na pewno bo pąki są ogromne, ale przyszłą narzeczoną mogą porządnie wystraszyć, więc nie doradza się zrywania tych kwiatów dla ukochanej.

Wielkość kwiata: 30-50 cm.
Liście: nitkowane ; do 50 cm (jeden liść wyrasta z każdego kwiata)
Płeć rośliny: obojniak 🙂
Inne nazwy: diabelski kwiat , koci kwiat
Zapach kwiata: podobno delikatny i przyjemny

71jPPoJgHJL._AC_SX450_

Kwiat jest zielny i wieloletni. Oprócz chińskich lasów tropikalnych można natknać się na niego na Półwyspie Malajskim, w Asamie i ogólnie w Południowej Azji. Wyrastają na wilgotnych terenach nizninych okresowo lub stale.

Krąpiel do swobodnego wzrostu wymaga wilgotności i nasłonecznienia. Charakterystyczną cechą tych kwiatów są liście podobne do sprężystych drucików oraz liście podkwiatostanowe i małe podkwiaty.

Gdy roślina rozwija się naturalnie wykształcają się z niej nasiona, ale hodując ja w domach nie powinno się do tego dopuścić gdyż to ją osłabi. Kwiatostan, z którego się one uformowały należy uciąć gdy zacznie przekwitać. Jednak zanim zholocaustujemy roślinę to jej widokiem i zapachem w domu możemy delektować się ok. 4-6 tygodni.
Po co komu Kwiat Nietoperz?

Liście młode kwiata jje się w Azji. Chociaż uprawiane w ziemi mogą być w krajach, w których panuje klimat gorący to nawet w Polsce, gdzie można uprawiać je w doniczkach są traktowane jako rośliny ozdobne. Tacca Chanitrera wyrośnie też w szklarni.

Szamani w Afryce i Azji stosują roślinę jako lek na zatrucie pokarmowe i przeciwbólowo. Ból łagodzi zawarty w roślinie wyciąg alkoholowy. Ta substancja działa też przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Wyodrębniono też nowe glikozydy z rośliny.
Jak wyhodować?

Już po przyniesieniu sadzonki do domu trzeba ją przesadzić do większej doniczki. Ziemia w niej powinna być cały czas wilgotna, ale nie morka i powinna wodę dobrze przepuszczać. Woda powinna być letnia i przegotowana. Taką samą wodą można też spryskiwać liście rośliny. Znakiem tego że aby wyhodowanie się udało trzeba o roślinę stale i starannie dbać. Dobrze też gdy zapewni się kwitnącej roślinie dostęp do pary wodnej np. stawiając ją na parapecie między innymi roślinami. Powierzchnia kwiata nie może też dotykać dna doniczki bo zgnije przez to jego system korzenny.

Krąpiel nie lubi przeciągów i powiewów wiatru bo jego liście są kruchej budowy i mogą zostać przez nie łatwo uszkodzzone. A najlepszą temperaturą do wzrastania jest 28 stopni Celsjusza. W czasie zimowym trzeba zahamować wzrost rośliny i uśpić jej rozwój. Należy zmniejszać temperaturę w pomieszczeniu i częstotliwość podlewania.

W powyższy sposób zachowamy ją na kolejny, gorący sezon, a w miarę wzrostu trzeba co 3-4 lata przesadzać ją do doniczek z torem. 🙂

P.S Można się spierać czy roślina jest straszna, paskudna i okropna, czy raczej piękna i oszałamiająca. Dla mnie to drugie. To było takie łagodne straszydło w tej kategorii :).

Reklama

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: