Banknot 500 zł

10 lutego wprowadzono do obiegu banknot 500 złotowy z wizerunkiem króla Jana lll Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Jest ich na rynku 50 milionów czyli dwa razy mniej niż banknotów dwudziestozłotowych, których do tej pory było na rynku najmniej. Ma on zapewnić lepszy obieg gotówki i zmniejszyć koszty emitowania znaków pieniężnych oraz ułatwić transakcję między obywatelami. Ma spowodować również zmniejszenie na zapotrzebowanie banknotów o mniejszych nominałach. Poza tym na najnowocześniejsze zabezpieczenia technologiczne na świecie. Większość banknotów przeznaczono na zapas strategiczny NBP. Prace nad zaprojektowaniem banknotu trwało dwa lata.

Na początku nie łatwo będzie zdobyć nowy banknot gdyż będzie wykorzystywany w pierwszej kolejności do transakcji międzybankowych. Jednak już na Allegro sprzedawany jest po 550 zł!  Zaprojektował go Andrzej Heidrich (tak jak inne polskie banknoty z serii władcy polscy), a Polska Akademia Nauk zdecydowała o tym jaki król będzie znajdował się na nim już w 2014 roku.

„Wśród najważniejszych zabezpieczeń są też znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z napisem: 500 zł, z lewej strony u góry – w kolorze zielonym, fragmenty ornamentów i napisów mikrodrukiem oraz elementy owalu z prawej strony portretu – w kolorze jasnozielonym, numeracja w lewej części banknotu – w kolorze czerwonym. Nitka okienkowa znajduje się w środkowej części banknotu.

Zabezpieczenia można sprawdzać dotykiem, oglądając banknot pod światło, lub patrząc na niego pod kątem.

Na przedniej stronie nowego banknotu widnieje wizerunek króla Jana III Sobieskiego. „Król jest zwrócony w stronę herbu rodu Sobieskich, a po lewej stronie widać szyszak husarski – symbol dokonań militarnych władcy” – wskazała Barbara Jaroszek. Całość utrzymana jest w kolorystyce różnych odcieni brązowego, niebieskiego, bordowego i zielonego. 

Na rewersie najwyższego polskiego nominału znalazł się wizerunek orła w koronie oraz grafika przedstawiająca pałac w Wilanowie.”
za „Forbes”.

Ale czy powyższe na pewno zmniejszy jakiekolwiek koszty? Czy koszty emisji znaków pieniężnych i koszty zapotrzebowania na inne banknoty nie zostały zastąpione kosztami nowych i zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń? Jestem ciekaw czy koszty tych zabezpieczeń i bajerów nie są też większe od kosztów magazynowania, drukowania i transportu banknotów o mniejszych nominałach znajdujących się w rezerwie strategicznej NBP. 3/4 takich banknotów to 100 i 200 zł gdyż na nie jest największe zapotrzebowanie i coraz więcej Polaków trzyma swoje oszczędności na lokatach w gotówce. Nie za wysokie i pochopne zaufanie do pieniądza fiducjarnego?

Czy nie wzrośnie przez to szara strefa i ilość przestępstw finansowych? Ale grunt żeby łatwiej było 500 Plus wypłacać 🙂 Patologia się nie pogubi w pięciu papierkach i nie zgubi żadnego z nich. No chyba że zgubi ten jeden :D…

Tymczasem Europejski Bank Centralny wycofał z obiegu banknot 500 euro….

*Polskie banknoty emituje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na wniosek NBP.

 

5 myśli w temacie “Banknot 500 zł

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: