Ost+Front – nowa niemiecka siła (ostrość, twardość)

Dla fanów Rammstein`a, którzy jeszcze o nim pamiętają albo i nawet za nim tęsknią przedstawiam dzisiaj grupę Ost+Front założoną w 2008 roku w Berlinie przez niejakiego Patrick`a Lange (w zespole – Hermann Ostfront). Szersza publiczność poznała muzykę grupy w 2011 roku na festiwalu M`era Luna Festival gdzie muzycy pokłócili się ze swoim frontmanem, który dwa tygodnie później opuścił szeregi grupy, a jego miejsce zajął Lange, który wcześniej grał tam na gitarze. Spór ten opóźnił wyjście debiutanckiego albumu zespołu. W 2012 roku zespół wydał swój debiutancki album pt. „Ave Maria” z videoclipem – „Ich liebe es voraus”, który spotkał się z negatywną krytyką i to nie tylko w muzycznej prasie. Więcej negatywnej krytyki przyniosły temu klipowi sceny nagości i seksu, więc był dozwolony od 18 lat co zmieniono potem na 16. Cały album skrytykowano natomiast za to że bezwzględnie panuje w nim właśnie – Rammstein, który został tam skopiowany i w tekstach i w muzyce, ale do tych tekstów można się podobno przyzwyczaić. Mimo tej całej krytyki zespół jest chwalony za jakość muzyki i zabawność oraz pocieszność tekstów. Od 2012 roku grupa zaczęła występy w innych niemieckich miastach. W tym roku muzycy wystąpili również na wielu innych festiwalach blackmetal`owej sceny w Niemczech. W 2013 roku został wydany singiel pt. „Bitte,s chlag mich”, który doczekał się nawet swojego anglojęzycznego coveru.

Ost

Olympia
W 2014 roku ukazał się album pt. „Olympia” uznany za miejscowo godną podziwu i perfekcyjną kopię Rammstein`a, która była jednak daleko jakościowo od jego tekstów i nie dawała za wiele do myślenia tylko do wstydzenia się za kogoś (cokolwiek to znaczy!). Album chwalony był przez muzyczne media w Niemczech za czarny humor (np. utwór „Denkelied” napisany chyba na cześć Fritza Haarmana – seryjnego mordercy chłopców z Hannoveru i pederasty, który handlował mięsem zamordowanych ofiar jako wieprzowiną). Album został oceniony pozytywnie również przez anglojęzyczny magazyn „Onlinemagazin Reflections of Darkness”, czasopismo doszło jednak do wniosku że ci, którzy nie są fanami zespołu i jego muzyki mogliby się raczej czegoś w jego tekstach doszukać i czerpać z tego korzyści. Wydaje się mi że chodzi o korzyści, które przyniosły by złą sławę zespołowi, ale kto wie o co chodziło magazynowi muzycznemu?. Czego szukać w zespole i jego muzyce?.

Gatunek muzyczny
Jak już MikkeHarry wspomniał i nie tylko on ma takie zdanie – treściowo i muzycznie zespół jest podobny do Rammstein`a i jest od niego młodszy. Tego drugiego zapiekle słuchałem w dzieciństwie, ale teraz przynajmniej na jakiś czas przerzucę się na „Ost+Front” i polecam to innym fanom pana Lindemann`a (Rammstein`a), nawet jeśli nie rozumieją po niemiecku to spodoba im się muzyka. Fanatyczni fani Rammstein`a mogą się raczej zeźlić na „Ost+Front” za małpowanie ich idola. Jednak można to małpowanie ocenić pozytywnie lub negatywnie, zależy czy według fana młodsza wersja Rammstein`a przynosi mu chlubę, czy raczej hańbę i blamaż.

Teksty
Są najczęściej krytyczne wobec społeczeństwa i traktują o głębinach (otchłaniach) ludzkiej psychiki i o ludzkim zachowaniu. Zespół nie tylko brzmi jak Rammstein, ale ma też utwory podobne do jego piosenek takich jak: „Rammlied”, czy „Moskau”.

Ost0

Kontrowersje
Zespół nazywał się wcześniej po prostu „Ostfront”, ale to przynosiło skojarzenia ze skrajnie prawicowymi poglądami, zwłaszcza że inna skrajnie prawicowa grupa muzyczna z Turyngii występowała pod podobną nazwą, więc zespół zmienił swoją nazwę aby odciąć się od prawicowego ekstremizmu. W 2013 roku burmistrz gminy Windeck zabronił zespołowi występu w obiekcie o nazwie „Kulturhalle Kabelmetal” po skardze mieszkańców i fundacji działającej na rzecz kultury obywatelskiej (cokolwiek to jest, to drugie). Muzycy idealizują i gloryfikują przemoc, a nazwa zespołu nosi znamiona prowokacji politycznej lub ma jakiś polityczny podtekst – takie były zarzuty co do odmowy występu. Zespół je w całości odrzucił.

Członkowie zespołu:
• Hermann Ostfront
• Eva Edelweiß
• Siegfried Helm
• Wilhelm Rotlauf
To są pseudonimy muzyków, a nie ich prawdziwe imiona!.

Oficjalna strona zespołu: http://www.ostfront.tv/


*Myślę że teksty zespołu i jego videoclipy wyczerpują znamiona horroru. W przypadku „Denkelied” to nawet tego „z życia wziętego”, więc jest całkiem prawdopodobne że zagoszczą jeszcze w którymś z wpisów na tym blogu. Podobnie jak sam Haarman….

2 myśli w temacie “Ost+Front – nowa niemiecka siła (ostrość, twardość)

    1. Aczkolwiek sam refren został skopiowany z piosenki o Haarmanie. Pewien amatorski zespół ze Szczecina jest w trakcie tworzenia piosenki o Józefie Cyppku i również zamierzają go wykorzystać

      Polubienie

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: