Paweł VL – Papież burzliwych czasów (2008)

Z horrorów i tragicznie zakończonych miłostek przenosimy się do nie tak zamierzchłych czasów w których to kościół katolicki za sprawą niejakiego Giovanni`ego Battisty Enrica Antonio Maria Montini`ego przeżył , można śmiało powiedzieć że renesans, który zapoczątkował pontyfikat papieża pielgrzyma – Jana Pawła LL. Ale tutaj chciałem pomarudzić trochę na temat filmu o jego poprzedniku – Pawle VL (patrz. wyżej) urodzonym w 1897 r. we włoskim Concesio. Film też jest włoski jakby się można było spodziewać i zainteresuje zwłaszcza teologów i watykanistów bo moherowe babcie i zagorzałych katolików klepiących codziennie paciorki, a nie znających nawet rang w hierarchii kościoła to już nie bardzo.

PawełPaweł VL

O czym jest film?

W filmie można bardziej usłyszeć niż dostrzec szokujące dla przeciętnego wiernego dialogi o in vitro, faszyzmie, seksie czy politykach, szokujące dla tych którzy nie wiedzą o czym papieże piszą w encyklikach i nie wyobrażają sobie nawet żeby głowa kościoła zajmowała się takimi sprawami. Polityka mieszająca się z religią i terroryzmem  jest w tej bardzo ciekawej i wciągającej włoskiej produkcji na porządku scenicznym. Opowieść o dwóch kumplach z uczelni stawiających bierny opór faszystowskiemu reżimowi z których jeden zostaje potem premierem  Włoch (Aldo Moro), a drugi papieżem Pawłem VL – w tej roli Fabrizio Gifuni, który zaskakująco nawet z twarzy przypomina odtwarzaną przez siebie postać, ale tylko w pierwszej części filmu. Tak, bo produkcja podzielona jest na dwie ponad półtoragodzinne części iż cała trwa 3 godziny i 20 minut.

Arcybiskup Montini i papieże…

Film opowiada widzowi całe życie  G.B Montini`ego od zwykłego księdza poprzez okres kiedy był sekretarzem stanu w Watykanie i doradzał kilku papieżom, ściśle współpracował z Piusem XLL, który przeprowadził kościół katolicki we Włoszech przez burzliwy okres socjalistycznej zarazy jaką jest faszyzm  i rządy Mussoliniego oraz LL wojny światowej . Należy też wspomnieć że w czasach pontyfikatu tego papieża kościół jest cały czas w konflikcie z państwem włoskim, już od paruset lat. Nowy papież musi się mierzyć z takimi problemami jak świeżo ukonstytuowana włoska republika i Sobór Watykański LL oraz protesty i ataki terrorystyczne („Czerwone Brygady”) jakie przetoczyły się przez Włochy, a zwłaszcza Mediolan w którym G.B Montini był wcześniej arcybiskupem, aż po osobiste porażki i ciosy jak np. śmierć przyjaciela Aldo Moro zamordowanego przez porywaczy. W tej ostatniej sprawie nie pomogło nawet upublicznienie listu otwartego papieża w którym odwoływał się on do człowieczeństwa kidnaperów. Moro po procesie został skazany na śmierć i zastrzelony. Porywacze spełnili jego ostatnią wolę i poinformowali rodzinę gdzie znajdzie ciało. Ojciec Święty doradza też biskupom młodszym rangom i wiekiem – nawet temu który postanawia zdradzić kościół z marksizmem (teologia wyzwolenia) i poznaje kobietę…

Końcówka filmu

Ostatnia połowa drugiej części produkcji opowiada o zapoczątkowaniu przez Montini`ego idei „papieża pielgrzyma” kontynuowanej potem przez jego następcę – Karola Wojtyłę, którego postać też się w filmie przewija jako arcybiskup. Paweł VL był pierwszym papieżem który opuścił mury Watykanu i udał się do Jerozolimy, Indii czy Nowego Jorku (na zgromadzenie ONZ) aby w ten sposób być bliżej potrzebujących i uciskanych chrześcijan i otworzyć dialog między religiami. Wychodził na ulicę, wchodził do fabryk (papież robotnik) ewangelizował ludzi jednego z nich odwiedzając nawet osobiście (podczas pielgrzymki do Jerozolimy) – sparaliżowanego, umierającego mężczyznę. Ten papież jest bardziej znany ze zlicytowania tiary papieskiej, a pieniędzy z licytacji rozdania biednym i potrzebującym, ale to dopiero początek reform kościoła….

Film to okazja do zapoznania się z czymś takim jak „encyklika papieska” i w miarę możliwości do zainteresowania bo większość praktykujących katolików, chodzących co niedzielę do kościoła nie ma o tym pojęcia.

tiara Tiara papieska

Czego zabrakło w filmie?

Twórcy produkcji nie uwzględnili w filmie końca pontyfikatu, a zarazem życia G.B Montini`ego, który jak wiadomo został otruty. Ciało Ojca Świętego odkryła zakonnica, martwy papież trzymał w ręku listę masonów-duchownych i o nich też nie ma w filmie ani słowa.

One thought on “Paweł VL – Papież burzliwych czasów (2008)

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: