Roślina z rodziny obrazkowatych (ich największy reprezentant). Występująca jako pojedynczy liść o wysokości do 7 metrów. Jego bulwa waży od 30 do 120 kg. Wypuszczony z bulwy liść kwitnie 10-14 miesięcy, a potem więdnie i roślina przechodzi w okres spoczynku trwający do roku. Po tym okresie dziwadło kwitnie lub wypuszcza kolejny liść.
Korba jest kremowa i posiada wiele mniejszych kwiatów męskich, a u nasady też żeńskich. Męskie zapylają się po zwiędnięciu żeńskich w celu zapobieżenia samozapylaniu. Pierwsze kwitnienie rozpoczyna się 10 lat po ukorzenieniu się bulwy, a kolejne już co 4-6 lat. W nocy dziwadło wydziela specyficzny – przyciągający owady zapach.
Nazwa
Z greki: amorphos – bezkształtny, bezpostaciowy, phallus – penis. Tego ostatniego dziwadło trochę przypomina jak widać na załączonych obrazkach.
Owoce
Są czerwone i wyrastają pod gnijącą pochwą kwiatostanu.
Zapach
Podczas kwitnienia kwiatostan wydziela woń gnijącej padliny zwabiającą padlinożerne chrząszcze. Woń jest intensywniejsza w nocy niż w dzień.
Odkrycie
W 1787 roku roślinę odkrył na Sumatrze włoski botanik Odoardo Beccari. Dziwadło rzadko zakwita naturalnie, a jeszcze rzadziej w hodowli. Kwitnienie rośliny od dawna uchodzi za sensację i jeśli gdzieś będzie miało miejsce (dzieje się to tylko w nocy) pokażą je serwisy informacyjne na całym świecie….
Co dzień roślina potrafi mieć o 10 cm więcej jeśliby ją zmierzyć. A zwiedzający ogrody botaniczne, w których kwitnie przybywają tam specjalnie dla jej legendarnej woni padliny. Nieprzyjemnej raczej dla człowieka :).
Występowanie
Urwiska i wapienne skały przy górskich potokach.
Uprawa i hodowla
W naszym klimacie najlepiej uprawiać w donicach albo w gruncie. Na zimę przesadzić i schować do pomieszczenia. Posadzić najlepiej do żyznej i przepuszczalnej gleby wapiennej oraz obficie podlewać w sezonie. Wyhodowane w glebie bulwy wykopać po pierwszych przymrozkach i przechowywać w suchym pomieszczeniu.
Nasiona da się wysiewać w donicach cały rok :).