The Night Menager (Nocny recepcjonista) 2016

Krótka historia szpiegowska rozgrywająca się w 2011 roku w różnych państwach Bliskiego Wschodu. W USA, Anglii oraz Turcji. Sceny są też w Egipcie i mowa o Syrii.

Fabuła
Były amerykański żołnierz, który służył kiedyś w Iraku i widział skutki ataku bonią chemiczna bezpośrednio na ludziach jest teraz nocnym recepcjonistą w kairskim hotelu w Egipcie. Pewnego dnia jeden z gości prosi go o skserowanie mu dokumentów w biurze nocnego recepcjonisty i w taki sposób zwykły portier zdobywa informację o nielegalnym i międzynarodowym handlu bronią.


Gość, który mu je udostępnił zostaje w końcu zamordowany, a sprawa ma związek z synem lokalnego biznesmena/watażki zamieszanego w międzynarodowy handel bronią palną i chemiczną np. napalmem.


Night Menager
przekazuje informacje o klientach na Bliskim Wschodzie i ich zapotrzebowaniu na broń kobiecie z międzynarodowej policji. W końcu się z nią spotyka, a ta wplątuje go w pracę szpiegowską na międzynarodową skalę. I tak oto były żołnierz, a teraz portier przenika do rodziny (grupy) sprzedającej nielegalnie broń watażkom z Bliskiego Wschodu i ją rozpracowuje dla międzynarodowej policji.


Cały ten 6-cio odcinkowy serial właśnie o tym opowiada, a odcinki trwają prawie godzinę, ale żaden z nich jej nie przekracza toteż MikkeHarry obejrzał serial w dwa dni :P.


Bohater podstępnie zdobywa względy szefa handlarzy bronią ratując z opresji jego kilkuletniego syna przy czym sam nie wychodzi bez szwanku, ale wszystko jest jednak ustawione. Od tej pory przywdziewa różne tożsamości min. zostaje dyrektorem firmy-słupa, przez którą handluje się bronią. Przez całe swoje szpiegowskie perypetie nocny recepcjonista prowadzi jakby poniekąd podwójne życie pracując dla międzynarodowego przestępcy, któremu wykrada informacje i dokumenty, a czasami i ….. kobiety. Wszystko przekazuje kobiecie z międzynarodowej policji do Londynu, która pragnie w końcu schwytać handlarza bronią, dzięki któremu w Iraku zginęło w męczarniach wielu ludzi w tym dzieci.


Jednak nie wszyscy stojący po jej stronie grają do tej samej bramki. W śledztwie wychodzi że z międzynarodowymi przestępcami powiązane są wywiady państw takie jak MI6 i CIA. Chronią one handlarza bronią i ratują go z opresji dzięki czemu może dalej bezkarnie uprawiać swój proceder, z którego finansuje ich działalność nawet. Siedziby służb w Langley (USA) i w River House (Wielka Brytania) pojawiają się czasami na ekranie, ktoś odtwarza nawet rolę ich szefów siedzących w kieszeni międzynarodowego handlarza bronią i pozwalających mu nadal zabijać ludzi.D


Formalnie nic na faceta nie ma bo zawsze robi wszystko przez słupów. Jest więc czysty. Chronią go nawet służby w Egipcie, a Egipcjanom też sprzedaje broń.

Wątek militarny
Na ekranie zobaczymy sceny z finalizowania transakcji w handlu bronią (nielegalnym) i testowanie tej broni przez jakby poniekąd prywatną firmę na wiosce na Bliskim Wschodzie. W prywatnym pokazie dla kupca międzynarodowa grupa przestępcza prezentuje mu działanie rakiet, karabinów i …..napalmu. W tym wszystkim uczestniczy Night Menager – zakamuflowany agent międzynarodowej policji. Nie ujrzymy na ekranie prawdziwych strzelanin, ani wojen tylko kilka razy indywidualne użycie broni palnej, a na samym początku protesty i demonstracje, które miały miejsce naprawdę w Kairze w 2011 roku. Demonstranci też czasami bawią się bronią.


Poza tym jest kilka mordobić (w tym pobicia kobiet) i ze dwa morderstwa (nocny recepcjonista morduje na pustyni w Turcji zaufanego współpracownika handlarza bronią, który od początku coś do niego miał, jako dyrektor zagranicznej firmy, a już nie portier syna egipskiego watażki, który kilka odcinków wcześniej miał coś wspólnego z zabójstwem kobiety, w której się zakochał

Wątek miłosny
W dobrej historii szpiegowskiej nie może go zabraknać, a szpieg z ulicy zakochuje się w kobiecie, która dostarczyła mu pofune informacje, a on je przekazał do Londynu. Gdy jej szefowie się zorientowali usiłował ewakuować ją do Anglii, ale niestety nie zdążył i została zamordowana, za co w ostatnim odcinku nocny recepcjonista mści się na zleceniodawcy jej zabójstwa, a swoim aktualnym szefie – handlarzu bronią.


Drugą bohaterką, z którą Night Menager ma romans jest kochanka właśnie tego handlarza bronią. Relację oboje ukrywają przed szefem, ale w jednym z ostatnich odcinków szpieg mówi w końcu kobiecie kim jest naprawdę.


Przestępca wreszcie orientuje się że ma u siebie kreta. (Gdy jego transport zostaje zatrzymany przez amerykańskich żołnierzy na granicy turecko-syryjskiej. Night Menager przekazał policji że w ciężarówkach jest nielegalna broń, ale po otwarciu plandek jankesi znajują sprzęt rolniczy i zboże. Handlarz zorientował się że ktoś kabluje na niego policji i postanowił oszukać szpiega. Udało mu się.


Nie udała się natomiast operacja przejęcia nielegalnej broni i schwytania groźnego, międzynarodowego przestępcy. Międzynarodowa policja z Londynu ma po dupie, a MI6 ma problem bo orientują się że ktoś próbuje dobrać się do źródła ich finansowania – przestępcy, którego chronią. W cały ambaras zamieszani są wysoko postawieni angielscy politycy dlatego sprawa jest poufna i delikatna, a jej powodzenia zależy od zwykłego portiera, który kiedyś był żołnierzem.


Cała historia nie dla wszystkich kończy się dobrze. Nie dla wszystkich złych, ale i nie dla wszystkich dobrych, którzy też często i ostro naginają prawo aby dopiąć swego i dobrać się do naginającego je jeszcze bardziej.

O filmie
Nie krwawy. Mało zwrotów akcji. Dużo gadania. Czasami trzyma w napięciu. Trzeba uważnie czytać napisy. Najlepiej obejrzeć tylko raz. Bywa nudny. Ale dla fanów Viktora Buta, Jamesa Bonda i Wiktora Suworowa nie powinno to stanowić przeszkody.


Dane techniczne
Rok produkcji: 2016
Kraje produkcji: Wielka Brytania i USA
Nagrody i wyróżnienia: 21 nominacji do nagród i 3 Złote Globy
Reżyser: Susanne Bier
Czas trwania: 1 odcinek 1 godzina
Główne role: Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Michael Nardone, Douglas Hodge, Olivia Colman, Simona Brown, Alistair Petrie, Alexander Delescu, Nasser Memarzia, Tom Hollander, Elizabeth Debicki, Tobias Menzies, Aure Atika
Gatunek: thriller szpiegowski?

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: