Bukietnica Arnolda – Rafflesia Arnoldi (raflezja Arnolda)

Ta pasożytnicza roślina z rodziny bukietnicowatych ma największy kwiat w świecie roślin składający się z 5 mięsistych płatków w kolorze czerwonym. Kwiat może ważyć nawet 10 kg i osiągnąć rozmiary od 80 cm do 100 cm! Mimo tego że roślina sama nie wykształci swoich liści, łodyg ani korzeni bo jest przecież pasożytem :). Bukietnica Arnolda kwitnie przez 6-7 dni raz na kilka lat i mieszkańcy Sumatry zwą ją trupim kwiatem – a dlaczego?….

Bukietnica Arnolda, raflezja Arnolda (Rafflesia arnoldii)


*W tej kategorii występuje już przedstawicielka gatunku Rafflesia (bukietnica). Znajduje się w kategorii…

Zapach
Kwiat wydziela odór padliny lub gnijącego mięsa, który przyciąga zapylające go móchówki. Trupi kwiat po prostu cuchnie trupem :).
Odkrycie i występowanie.


Kwiat odkryli na Sumatrze w 1818 roku doktor Joseph Arnold i gubernator Thomas Stamford Raffles (stąd nazwa :D). Roślina występuje więc w wilgotnych (tropikalnych) lasach Borneo i Sumatry.

Pasożytnictwo
Cuchnąca trupem raflezja najchętniej pasożytuje na winoroślach i krzewach im podobnych. Korzysta wtedy z ich łodyg, liści i korzeni, których sama nie wytwarza? (Bo po co? Jak można pasożytować :D).


Ciekawostka genetyczna
Roślina zwiększa na przestrzeni milionów lat swoje rozmiary najszybciej ze wszystkich poznanych dotąd przez badaczy organizmów. Badania genetyczne wykazały że jest dziś 79 razy większa niż 46 milionów lat temu :O. To drugi rekord pobity przez tego pasożyta. – Zaraz po osiąganiu największego kwiatu w świecie roślin :).

Bukietnica Arnolda, raflezja Arnolda (Rafflesia arnoldii)

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: