Rafflesia Cantleyi – socjalistyczny pasożyt? :)

Kolejna pasożytnicza roślina. Podobnie jak Hydnora Aafricana jest drapieżna, a występuje głównie w rejonach Malezji, Indonezji, Filipin, Sumatry itp.

Rafflesia kradnie geny organizmu żywiciela, które zastępują czasami jej własne geny! Skradzione geny służą pasożytowi również do oddychania lub przemiany metabolicznej.
Zaobserwować ją można dosyć rzadko gdyż krótki okres kwitnięcia powoduje problemy z zapylaniem, a obumiera nawet 75 procent pąków. Pasożyt jest całkowicie uzależniony od organizmu żywiciela, a jego kwiaty mogą mieć nawet metr średnicy.

SS2188263

Pasożyt może wymieniać geny poziomo tzn. że z przedstawicielem innego gatunku niż on sam i wykorzystywać do tego bakterie. Skradzione geny dodatkowo ułatwiają Rafflesii pobieranie substancji odżywczych z organizmu żywiciela, któremu je podkradła! – Pasożytnictwo level HARD! : Podwójne 🙂

Podsowiecone geny odgrywają też dużą rolę w walce rośliny z obroną organizmu, na którym pasożytuje! No, kiedy żywiciel nie chce żeby wyssała z niego soki jego własnymi kiedyś genami :D…..

Czyli jak Rafflesia robi inną roślinę w balona jej własnymi genami :). To prawie tak jakby dać się przekupić swoimi własnymi pieniędzmi. Piję tutaj do 500 plus.
Nie jest to trochę socjalistyczne? ;O

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: