Piestrzenica kasztanowata – Gyromitra esculenta

To trujący grzyb występujący często w Polsce od kwietnia do czerwca. Po zjedzeniu tego przypominającego ludzki mózg grzyba mogą wystąpić drgawki, bóle brzucha i senność ; wymioty, suchość w gardle i pragnienie. Zdarzały się już ciężkie i śmiertelne przypadki zatrucia, a powikłania po spożyciu tego trującego grzyba to uszkodzenia śledziony, nerek, szpiku kostnego, wzroku, wątroby.

Według niektórych źródeł młode owocniki grzyba mają być jadalne. Spróbujecie? 😀

Piestrzenice kasztanowatą można spotkać na łąkach, polanach, lasach iglastych i innych otwartych przestrzeniach. Rośnie między korzeniami pni drzew lub w ich sąsiedztwie i lubi gleby piaszczyste.

Grzyb ma kształt kulisty i pofałdowany, a kolor ciemnobrązowy z odcieniem fioletu. Powierzchnia rośliny posiada nieregularne wgłębienia i grzyb za młodu jest pełny, a gdy się starzeje robi się pusty. Posiada chrząstkowaty i kruchy miąższ białawego koloru – łamliwy i bardzo kruchy o niewyraźnym zapachu  i pachnie ładnie jak dojrzewające orzechy. Pod spodem grzyb jest trochę zgrubiały. Wysyp zarodników również ma białawy kolor, a dojrzałe zarodniki są już bezbarwne i mają eliptyczny kształt.

Gyromitra_esculenta_BPN1

ówka grzyba: w środku pusta i kremowa, poprzerastana. Może być kasztanowobrązowa (stąd nazwa?) lub nawet czarnobrązowa.

Trucizna – lotna substancja toksyczna: gyromitryna.

Zawartość gyromitryny- okazy grzyba w różnych częściach świata znacznie różnią się jej zawartością bo wyodrębniono gatunki i szczepy o małej zawartości trucizny i nadają się one do uprawy.

Historycznie: kiedyś grzyb sprzedawano jako jadalny na bazarach i straganach, a gdy odkryto jego trujące właściwości zakazano sprzedaży. Odkryto również że trującą gyromitrynę można unieszkodliwić w roślinie poprzez jej wysuszenie lub ugotowanie. Susz grzyba jest dopuszczony do spożycia tylko w Finlandii (gdzie państwo robi grzybiarzom nie lada problemy z grzybobraniem, a zbieranie grzybów w niektórych okresach roku i miejscach jest karane wysokimi mandatami! ). W innych krajach Europy piestrzenica kasztanowata jest uważana za trującą i nie dopuszczona do handlu, ponieważ nie da się ustalić po jakim czasie gotowania i w jak wysokiej temperaturze całkowicie unieszkodliwia się gyromitryna. Niedoświadczeni grzybiarze mogą pomylić piestrzenicę kasztanowatą z innymi grzybami. Istnieją też jeszcze dwa gatunki piestrzenic oprócz tego. Np. piestrzenica olbrzymia.

Występowanie w Polsce: tylko na niżu i w niższych regionach górskich, a w Europie tylko w niektórych regionach, a w innych nie występuje wcale.

Owocniki występują od marca do maja w lasach sosnowych  na zrębach lub piaszczystych glebach i na takich gdzie grunt i ściółka są naruszone przez człowieka np. przez wycinkę drzew. I tak można je dostrzec na zoranej – leśnej ziemi, brzegach jezior, rzek i potoków, w otworach i dziurach.

gyromitra-esculenta1

P.S Pamiętacie odcinek serialu Hannibal Netflixa z odcinkiem o grzybni? Z tego co ja pamiętam to chodziło tam o mordercę zakopującego żywcem ludzi w lesie i to w takich glebach, w których dobrze rosną grzyby. Zostawiał im tylko rurkę do oddychania, a gdy już umarli w tej ziemi z wycieńczenia,odwodnienia, strachu, uduszenia…..bo nikt przez tą rurkę nie słyszał ich krzyków – było to bowiem odludzie to na ciałach miały wyrośnięte….grzyby! Pasożyty? Gdy w końcu policja odkopała zwłoki uprowadzonych na stół sekcyjny koroner przywiózł istnieją grzybnię na ciele ofiary!

Mam nadzieję że jeśli się jeszcze nie wystraszyliście to po zaprezentowanej dzisiaj w tej kategorii roślinie chce wam się przynajmniej rzygać. Czy sam widok nie przyprawia was o mdłości? Aa co dopiero opis! A może przypomina wam ona czyjś mózg?

 

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: