Narcos 2015 sezon lll

 

Po śmierci Pabla Escobara narkotykową spuściznę po nim przejmuje kartel z Cali. Kierujący nim bracia są bardziej bezwzględni, okrutni i brutalniejsi od swoich poprzedników z Medelin i nie dbają o ubogich rodaków tak jak Escobar.

Szybko przenikają struktury państwa i telekomunikacji krajowej (kartek podsłuchuje wszystkie rozmowy). Mają wpływ na nowo wybranego prezydenta Kolumbii i ministra obrony, a walczący z nimi kolumbijscy policjanci w zasadzie pracują dla nich bo płacą im więcej niż państwo!

Przestępcy wiedzą wszystko o wszystkich i nie na darmo nazywani są KGB z Cali bo organizacja działa jak profesjonalna agencja wywiadowcza. Kartel ma szefa ochrony swoich szefów, księgowego, a wysoko postawionymi pracownikami organizacji są synowie i inni członkowie rodzin szefów. I kontynuują tak handel narkotykami w Kolubmi i ich przemyt do USA.

Ale w tej historii są też dobrzy bo agent Pena z DEA chce dopaść braci-donów kartelu i wywieźć ich jak najszybciej do USA gdzie mają zeznawać przed sądem co koniec końców nie udaje mu się bo obaj główni hersztowie kartelu lądują w kolumbijskim więzieniu, którego nie wybudowali sami dla siebie jak Pablo Escobar, ale skorumpowali cały wymiar sprawiedliwości w kraju, więc w więzieniu czują się jak na wakacjach. Do USA przed sądy trafiają pomniejsze, ale też ważne figury w kartelu.

Wszystkie 10 odcinków skupia się na śledzeniu i ściganiu dwóch braci. Mało w nich strzelanin, ale jak już są to trup ściele się gęsto. Dużo też dialogów i gadania, więc trzeba uważnie oglądać i czytać każdy odcinek żeby wiedzieć o co chodzi. Historia jest inspirowana wydarzeniami prawdziwymi, ale zmienione zostały między innymi nazwiska. Twórcy używają czasami prawdziwych zdjęć i nagrań np. kolumbijskich polityków i aresztowanych przestępców z kartelu Cali.

Agent Pena żmudnie i mozolnie stara się dopaść każdego z pracowników organizacji. Również używa do tego podsłuchów i współpracuje z kolumbijskim wojskiem oraz policją. Jednak w dużej grupie zawsze znajdują się wrzody na dupie i nie wszyscy nawet ze szczytów kolumbijskiej władzy chcą żeby bracia zostali schwytani (wszak siedzą u nich w kieszeni) i postawieni przed sądem, toteż są i policjanci oraz politycy donoszący ludziom kartelu o posunięciach DEA. Przez to Pena jest zawsze o krok za późno. Informuje o tym przełożonych, ale ci olewają go.

nar

Wielu z członków kartelu ukrywa się wraz z rodzinami gdy organizacja zaczyna się walić co utrudnia prace agentom. Utrudnia też fakt że nie wszyscy po stronie tych dobrych są wobec nich uczciwi….

Po stronie kartelu również są kapusie donoszący agentom DEA o tym gdzie znajdują się bracia i co się aktualnie dzieje. Jednak większość z nich kończy zamordowana, więc kolejni boją się o swoje rodziny – co będzie z nimi gdy kartel upadnie, a oni pójdą siedzieć albo do piachu? Lub o to że gdy szefowie dowiedzą się że ci kablują policji to porwą i zabija ich rodziny. Ale znajduje się jeden odważny, dzięki któremu kartel wreszcie pada i to jeden z najbliższych współpracowników braci….

North Valley

Tak jak Pablo Escobar i kartel z Cali ma konkurencję i następcę. – Kartel z North Valley. Ludzie pobożni, ale i krwawo rozprawiający się z konkurencją. Po prostu rzeźnicy i to jeszcze brutalniejsi niż ci z Cali. To oni obok  DEA są najbardziej zainteresowani usunięciem konkurencji z Cali, a ściślej – wymordowaniem ludzi tego kartelu co jakby poniekąd się wielokrotnie udaje i po ciąga za sobą krwawą zemstę tych z Cali na tych z North Valley.

Tak czy siak bracia mają nie tylko jednego przeciwnika, a kartel z North Valley na koniec przejmuje spuściznę narkotykową po Cali przemycając jeszcze więcej kokainy do USA.

Koniec Cali

Kartel z Cali wreszcie zostaje rozbity i nie pomaga mu w tym ogłoszenie kapitulacji juz na początku sezonu. Bandyci, którzy się ujawnią i zakończą swoją narkotykową działalność mieli  być już nie ścigani przez władze, których przedstawiciele często bywają na ich eventach lub nawet mają udział w strukturach i  zyskach. Mieli by również zachować zyski, nieruchomości, kosztowności i dochody z legalnych biznesów, które prowadzą. Kapitulacja nie powodzi się jednak gdy jeden z braci trafia do więzienia, a ludzie Cali zaczynają być aresztowani i mordowani. Wtedy ten uwięziony najpierw chce kapitulacji, a ten pozostający na wolności nie chce. Obaj nadal tak samo rządzą kartelem……

Także Pena ma krótki czas żeby ich schwytać i wywieźć do USA gdzie stanął przed sądem, a jednocześnie ochronić rodziny informatorów z kartelu przed jego zemstą gdy ten dowie się o ich zdradzie. Siły i środki w tej walce są zdaje mi się wyrównane :).

Pena po wszystkim najpierw rezygnuje z pracy w DEA i każą mu się wynosić z Kolumbii (już nie pierwszy raz) bo w udzielonym wywiadzie mówi że Kolumbia (kraj, który gości go i jego ambasadora) jest narkodemokracją.

Uważny widz dostrzeże podobieństwa między agentem DEA, a Pablo Escobarem bo ten pierwszy po rezygnacji z pracy też pomaga ojcu w robieniu płotu na polu i patrzy się jak nowi przemytnicy pontonami przemycają kokainę po rzece do USA. Tym razem z Meksyku.

Kolega z DEA wykonuje kilka telefonów i anuluje jego głupią rezygnację, więc Pena wraca do antynarkotykowej gry. Bo to że zlikwidowali jeden kartel nie znaczy że nie stworzono drugiego…..

Co dalej?

Kontynuacja tego serialu dzieje się już w Meksyku i nosi inny tytuł. Czy to właśnie tam działa kartel z North Valley? I czy to tam z Kolumbii zostanie przeniesiony agent DEA Pena aby walczyć z nowymi przemytnikami kokainy?

OLINKOWANIE

https://mikkeharry.wordpress.com/2020/01/22/narcos-2015/ – sezon 1

https://mikkeharry.wordpress.com/2020/02/11/narcos-2015-cz-2/ – sezon 2

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: