Telipogon diabolicus – Twarz diabła?

Może tytuł wpisu brzmi trochę złowieszczo w kontekście tego co pisałem o diabłach, opętaniach, nawiedzeniach i egzorcyzmach wcześniej ale teraz chodzi o niecodziennie i nie wszędzie bo jak dotąd tylko w jednym miejscu na świecie spotykaną roślinę. A konkretnie o nowy gatunek storczyka odkryty niedawno przez polską badaczkę roślin z Gdańska. dr. Martę Kolanowską w Kolumbii. I znowu nawiązanie do innych wpisów, tym razem narkotykowych przestępczych i terrorystycznych lub też historyczno-biograficznych związanych z tym krajem Ameryki Południowej, a walających się już po tym blogu i czekających jeszcze w kolejce…..

Rosnący tylko w jednym miejscu w południowej Kolumbii Telipogon Diabolicus swoją nazwę zawdzięcza prętosłupowi powstałemu ze zrośniętych pręcika i słupka, a wyglądem przypominającemu twarz diabła. Gatunek ten został tam zlokalizowany, opisany i sfotografowany, określono również jego liczebność przy współpracy z kolumbijskimi badaczami roślin. Cały teren Kolumbii to dla nich gratka bo mogą odkryć tam wiele nie znanych jeszcze gatunków roślin. Kto wie czy nie takich nadających się do nowej kategorii straszne rośliny?

telip

Przy drodze głównej łączącej kolumbijskie miasta Mocoa i Pasto rośnie jak dotąd jedyny, odnotowany gatunek tej orchidei, a ze względu na wysokogórskie warunki jakie tam panują i jeszcze inne niesprzyjające klasyfikuje się go jako bardzo zagrożony.

Orchidea ta osiedla się bezpośrednio nad powierzchnią gleby w wilgotnych lasach i na starych drzewach, a jej kwiat może przypominać też twarz wampira, a nie tylko diabla. Te nazwy i określenia są umowne i każdy może zobaczyć w tej orchidei dziwadło, straszydło, które jego najbardziej przeraża.

Niski stopień wiedzy o florze Kolumbii i spora różnorodność siedliskowa jej południa ma zagwarantować badaczom kolejne niesamowite odkrycia w przyszłości. Świadczy o tym fakt odkrycia Twarzy Diabła  przy głównej drodze. Podobnych odkryć dokonywano tam już wcześniej bo opisano ponad 50 gatunków storczyków nieznanych przedtem nauce, a rosnących w Kolumbii co oznacza że na odkrycie czeka jeszcze wiele gatunków orchidei i innych storczyków……

Badacze twierdzą że ten storczyk jest zapylany przez owady, czyli pyłkowiny przyczepiają się do jego ciała gdy próbuje on kopulować z kwiatem przypominającym mu samice jego gatunku! (Nie wiem czy jest jakiś diabelski insekt 😀 , trzmiel z oczami diabła albo osa o demonicznym ukuciu. A wy znacie coś podobnego? Jeśli tak to mi natychmiast donieście 🙂 ).

Bo niby jakiego owada może przypominać Twarz Diabła? :O

Podobno dużo gatunków storczyków przypomina wyglądem postaci lub zwierzęta i może w którymś wpisie wam o tym doniosę….

To nie ostatnia diabelska roślina w tej kategorii….

One thought on “Telipogon diabolicus – Twarz diabła?

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: