Narcos 2015

Wpisa filmowego, a tym bardziej serialowego dawno nie było, a więc: Narcos. Pierwsza historia jest trzysezonowa, a MikkeHarry ogląda już sezon drugi i opowiada ona historię faceta, który już był kiedyś bohaterem jednego z wpisów – byłego już handlarza kokainy Pablo Escobara.

Serial jest tylko częściowo kryminalny bo i częściowo historyczny. Przedstawia bowiem autentyczne wydarzenia z historii Kolumbii, na które baron narkotykowy miał wpływ, stały się one przeciwko niemu, przez niego, dzięki niemu lub były następstwem jego działań. I tak widz zobaczy w filmie atak komunistycznej partyzantki na Pałac Sprawiedliwości w Kolumbii i wybory parlamentarne w tym kraju, po których Pablo Escobar został kongresmenem.

Porwania, strzelaniny i kilka krwawych masakr z udziałem wojska np. szturm na więzienie La Catedral, które Escobar sam dla siebie wybudował – również fakt. Była to dla niego część ugody z kolumbijskimi władzami gdy już został aresztowany za jakieś błahostki. Widz zobaczy również masowe zabójstwa i zajrzy trochę do świata południowoamerykańskiej polityki – prezydent Kolumbii bezpośrednio zajmujący się sprawą jakiegoś handlarza narkotyków, porwanie i odbicie wiceministra sprawiedliwości Kolumbii albo pierwsze obrady kolumbijskiego kongresu z kongresmenem Escobarem w ławie.

Podobny tematycznie jest tylko serial amerykański Breaking Bad i również go kiedyś opisywałem. Jednak tam większość wydarzeń dzieje się w Ameryce Północnej, a dominującym językiem jest angielski. W przypadku historii życia i działalności Pablo Escobara – jego ojczysty, hiszpański.

Fabuła

Główny bohater buduje od Aa do Z w kolumbijskich lasach laboratoria produkujące narkotyki i zatrudnia do tego ludzi. Tworzy największy w tamtych czasach szlak przemytu kokainy do USA. Transportem ziemnym jak i lotniczym. Wreszcie staje się milionerem korumpującym lokalnych policjantów i pograniczników w Meddelin. Od tamtej chwili ludzie władzy pracują dla niego – przestępcy płacącego więcej niż organy państwowe co pozwala mu zarobić jeszcze więcej i zyskać szacunek oraz zaufanie kolumbijskich mediów i społeczeństwa. Kongresmenem nie zostaje jednak dzięki największej liczbie głosów, lecz dzięki temu że kandydat, który wygrał wybory zrzeka się mandatu na rzecz Escobara. Facet był oczywiście opłacony, a wszystko było ustawione. Dobrze wiedział na co się pisze.

Kolumbijskie władze podejmują wreszcie nierówną walkę z baronami narkotykowymi w kraju. Nawet z tym największym, którego macki sięgają na najwyższe szczyty władzy i sam prezydent ma przez niego ciężki orzech do zgryzienia. Wygłasza nawet orędzie na jego temat! Z tego tytułu że większość tworzonej w Kolumbii kokainy trafia do USA amerykański rząd wysyła Kolumbijczykom do pomocy dwóch agentów DEA – wydziału narkotykowego. Od tej chwili mieszkają oni w Kolumbii i pod przykrywką bycia pracownikami ambasady prowadzą śledztwa w sprawach morderstw popełnionych przez Escobara i jego ludzi. Oni również padają ofiarami jego przestępstw i ich rodziny.

Gdy Escobar staje się najsilniejszym producentem kokainy w kraju nawet jego współpracownicy bojący go się i chcący zerwać z nim kontaktu nie odważają się na to. Ci co to zrobili zostają bowiem zastrzeleni nawet osobiście przez Escobara, a w tym serialu trup ściele się gęsto. Dochodzi bowiem do wojny karteli narkotykowych w Kolumbii, a w samym Meddelin – mieście rodzinnym Escobara wojsko wprowadza stan wojenny szukając przestępcy gdy ten ucieka z więzienia. Ale nie będę spojlował kto wygra tę wojnę bo sam jeszcze nie wiem. – Sezony są przecież trzy.

Są też wątki ukazujące życie prywatne i rodzinne, a nie tylko kryminalne Escobara. Zobaczymy więc jego perypetie i stosunki 🙂  z żoną oraz kochanką (znana wtedy w Kolumbii dziennikarka grana przez jakby poniekąd ładną, latynoską aktorkę), czas spędzany z synem i na wakacjach oraz nawet…..w łazience.

Najkrótszym wątkiem w serialu jest chyba ten polityczny bo Escobar oskarżony dzień po zostaniu kongresmenem publicznie w kongresie przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Kolumbii o bycie baronem narkotykowym długo się kongresmenem nie nabywa. Niektóre wątki ukazują jednak fragmenty jego kampanii wyborczej.

Sceny ukazujące niszczenie przez wojsko i policję laboratoriów produkujących kokainę w kolumbijskich lasach i puszczach również opowiadają prawdziwe wydarzenia.

narcos

Wątki historyczne

Oprócz wspomnianego już Pałacu Sprawiedliwości i bojówki komunistycznej, którą Escobar wykorzystuje do zniszczenia dowodów jakie DEA i kolumbijska policja na niego zebrały faktycznymi postaciami i zdarzeniami w serialu są: kolumbijski prezydent Gaviria, gen. Bolivar, sam Pablo Escobar, miasto Meddelin, więzienie La Catedral, zamachy bombowe i porwania wstrząsające Kolumbią i miejsce gdzie to wszystko się działo.

Ale wiele nazwisk i wydarzeń podobnych do faktycznych twórcy serialu jednak zmyślili.

W walce kolumbijskich władz wspieranych przez USA – DEA z kartelem z Meddelin na każdą akcję następuje reakcja. Bo gdy ludzie Pabla Escobara są aresztowani, bici i zabijani przez kolumbijską policję w obecności patrzących na to Amerykanów ten zaraz potem organizuje masakrę policjantów lub porwania członków ich rodzin aby wymóc coś na władzy. Tak, w walce z narkoterrorystą jakim w latach świetności swojej działalności staje się Pablo Escobar wymaga od władz takich samych metod jakie on stosuje. W Ameryce Południowej jest to możliwe, a przełożeni śledczych przymykają oko na łamanie praw zatrzymanych i pozwalają im stosować iście bandyckie metody. Amerykanie muszą się dostosować jeśli chcą zniszczyć największego dostawcę kokainy do USA. Nie idzie im to jednak bez problemów. Walka ta zabiera ze sobą również wiele niewinnych i przypadkowych ofiar.

O filmie

Klimatu produkcji nadaje realizm miejsca bo zdjęcia są naprawdę robione w Kolumbii i w Meddelin. Język hiszpański jest tutaj dramatyczny – pasuje do przestępców narkotykowych. Klimatu tego dopełnia czasami muzyka w tym języku – fragmenty południowoamerykańskich piosenek.

Bywają zwroty akcji takie jak eksplozje samolotów i pościg helikopterem za uciekającym bandytą, ale jest też dużo rozmów, spiskowania, knucia, gadaniny – jednym słowem nuda, nic ciekawego. A gdy oglądając w pewnym momencie dialogi bohaterów zirytują tak, że słuchać ich się odechce bo za dużo tego, za skomplikowane i za dużo informacji na jeden raz to widz nie będzie dalej wiedział o co chodzi w odcinku. Można mimowolnie wyłączyć się z uwagi na to co gadają lub nawet zasnąć słuchając bohaterów.

Nie polecam też oglądania odcinka po pijaku bo chociaż większość  odcinków trwa po 45-50 min to pijanymi nie jesteśmy na tyle skupieni aby uważnie śledzić zwroty akcji, a co dopiero dialogi i knucia przeciwko Escobarowi jego kolegów. Efekt będzie taki że już p o seansie możemy nie pamiętać o czym był dany odcinek, a pamiętanie wątków z poprzedniego wpływa na to czy zrozumiemy następny.

Wydarzenia w każdym kolejnym odcinku są kontynuacją poprzedniego, a narrator (agent DEA rozpracowujący Escobara) w każdym odcinku wprowadza widza w nowy wątek. Tak, więc uważne słuchanie jego i dialogów bohaterów jest konieczne aby obejrzenie tych 30 godzin serialu miało sens.

Koniec…..

Przede mną jeszcze większość drugiego sezonu i cały trzeci. Więcej was nie zanudzam moim marudzeniem tylko zachęcam do seansu! Cieszę się jeśli kogoś zachęciłem dzisiejszym wspomnieniem o serialu, a dla fanów Breaking Bad pozycja jest po mojemu obowiązkową chociażby dla uzupełnienia kolekcji……

Dane techniczne

Kraje produkcji: Kolumbia i USA

Twórcy: Chris Brancato, Carlo Bernard, Doug Miro

Liczba odcinków 30

Liczba sezonów: 3

Główne role:
Pedro Pascal
jako jeden z agentów DEA (Pena)
Wagner Moura
jako Pablo Escobar
Boyd Holbrook
jako drugi agent DEA

Narrator: Boyd Holbrook

Data premiery: rok 2015

Telewizje: Netflix i Stopklatka TV

OLINKOWANIE

https://mikkeharry.wordpress.com/2015/12/03/pablo-escobar-robin-hood-z-medellin/

 

2 myśli w temacie “Narcos 2015

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: