Ubezpieczenia społeczne i majątkowe

Z cyklu „rolnik MikkeHarry” to odjaniepawliłem referat, a skoro już odbębniony to wstawiam tekst. Możliwe, że w którymś wpisie wstawię nagranie:

WSTĘP
Temat ubezpieczeń jest bardzo szeroki i można o tym mówić i mówić. W niniejszej pracy skupiłem się tylko na ubezpieczeniach majątkowych i społecznych podstawowych i przekażę o nich podstawowe informacje zaczerpnięte z mainstreamowych mediów. Skupiłem się również tylko na ubezpieczeniach w Polsce bo ich sprawa w obcych państwach to kwestia zupełnie innego – obcego systemu prawnego i opisywanie albo porównywanie ich z polskimi ubezpieczeniami zajęło by tutaj długo. Podobnie jak bardziej szczegółowe zagłębianie się w kwestie ubezpieczeń społecznych i majątkowych w Polsce, a chce jeszcze zostawić trochę czasu żeby się inni wypowiedzieli.

Nie jestem specjalistą od ubezpieczeń i nie sięgnąłem do światopoglądu i opinii innych na ten temat, więc nie ma w referacie porównań ani podkolorowań oprócz może jednego, małego przykładu mojego autorstwa tylko suche fakty. Proszę więc o wyrozumiałość i uzupełnienie tych informacji po referacie lub porównanie ich z innymi jeśli będzie taka wola słuchaczy.

Zebrałem informacje i opisałem ja, żeby nie było….

Zapraszam!

Ubezpieczenia społeczne i majątkowe
Ubezpieczenia społeczne – pod tym pojęciem rozumie się ogół przymusowych, cyklicznych i celowych świadczeń finansowych pobieranych okresowo przez instytucje państwa od jego obywateli. Z tych środków państwo finansuje bieżące renty, emerytury i zasiłki socjalne takie jak np. zasiłki okresowe z MOPR-ów, 500 plus czy tzw. zasiłki dla bezrobotnych zwane też kuroniówkami wypłacane osobom niepracującym przez Urzędy Pracy. Środki te to części dochodów wypracowywanych i osiąganych przez pracujących członków społeczeństwa danego kraju. Składki na wszystkie rodzaje ubezpieczeń są też finansowane bezpośrednio przez samego ubezpieczonego, a nie tylko przez płatnika składek.

Uważa się że powyższe środki wypłaca się osobom nie mogącym utrzymać się z własnej pracy ze względu na zdarzenia losowe takie jak wypadki (ubezpieczenie wypadkowe) i choroby lub kalectwo (ubezpieczenia chorobowe). Wypłaty tych świadczeń powyższym osobom tłumaczy się koniecznością zapewnienia im bezpieczeństwa socjalnego. Ubezpieczenia społeczne są podstawowym elementem polityki socjalnej państwa i mogą być wypłacane dożywotnio, krótkoterminowo lub długoterminowo.

W Polsce wyróżnia się 4 rodzaje ubezpieczeń społecznych, a jednym z nich jest wspomniane już ubezpieczenie wypadkowe wypłacane osobom ,które doznały wypadku przy pracy, którego wynikiem jest np. trwałe kalectwo lub osobom cierpiącym na choroby zawodowe. Kolejnym rodzajem ubezpieczenia społecznego jest ubezpieczenie emerytalne – wypłacane jest gdy ubezpieczony osiągnie określony wiek, a w Polsce wynosi on teraz 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Należy przy tym wspomnieć że wiek emerytalny może być podnoszony i obniżany przez rząd dla każdej z płci. Wśród ubezpieczeń występuje też Ubezpieczenie chorobowe należne z powodu rodzicielstwa, choroby lub konieczności opiekowania się innym członkiem rodziny przez ubezpieczonego pobierającego de facto zasiłek. W ramach ubezpieczeń społecznych wypłacane są też świadczenia rentowe jeśli krewny ubezpieczonego lub on sam jest martwy (w tym wypadku świadczenie otrzymuje uposażony członek rodziny) albo niezdolny do pracy. Świadczenie pobierane ze względu na śmierć członka rodziny przez osobę uposażoną nazywamy rentą rodzinną przysługująca rodzicom albo dzieciom zmarłego.

*Należy pamiętać że składka emerytalna nie jest na emeryturę jej płatnika, ale na emerytury dla obecnych emerytów – zużywana jest na bieżąco, więc jest de facto dodatkowym podatkiem nazywanym dla niepoznaki składką.

Kwestie prawne:
Sprawy ubezpieczeń społecznych reguluje prawnie ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i na jej podstawie wyróżnia się również organy państwa kompetentne do ściągania od pracujących obywateli składek i wypłacania ich ubezpieczonym. Są to:

– Znany chyba wszystkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS. Pracując w Polsce legalnie nie da się uniknąć odprowadzania do niego składek na wyżej wymienione ubezpieczenia.

– Analogicznie rolnicy i ich rodziny odprowadzają składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli do KRUS-u, a jego działalność reguluje ustawa z 20 grudnia 1990 roku. Rolnicy otrzymują z KRUS – u również ubezpieczenia wypadkowe i emerytalno-rentowe. Te ostatnie w większości finansowane są z budżetu państwa, a w mniejszości ze składek samych ubezpieczonych rolników.

I tak dla przykładu składka na ubezpieczenie emerytalne z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym wynosi w tym miesiącu 846 zł i 91 groszy, a bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – 781 zł i 60 groszy. Na ubezpieczenie zdrowotne zabiorą nam w marcu biezącego roku 319 złotych i 94 grosze. Wysokość składek jest uzależniona od tego czy ubezpieczony prowadzi samodzielną działalność gospdoarczą czy jest po prostu zwykłym, etatowym pracownikiem. Małym i średnim przedsiębiorcom prowadzącym firmy również inaczej nalicza się składki. Oprócz wyżej wymienionych składek pobiera się też te na Fundusz Pracy.

Tutaj kończę tę jakże przyjemną dla ucha pierwszą część referatu i przechodzę do ubezpieczeń majątkowych….

Ubezpieczenia majątkowe – jest to rodzaj ubezpieczeń gospodarczych zupełnie odrębny prawnie od ubezpieczeń społecznych i dotyczy ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej (znaczy się OC) lub praw majątkowych i własności, czyli – mienia. W tym dziale ubezpieczeń wyróżnia się też ubezpieczenia komunikacyjne.

Kwestie prawne:
Ten rodzaj ubezpieczeń regulowany jest określonymi przepisami Kodeksu Cywilnego.
I tak w ramach ubezpieczeń mienia ubezpiecza się najczęściej budynki użyteczności rolniczej, mieszkania, domy bądź autocasco. Majątek można ubezpieczyć na podstawie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, w której jest określona wysokość i częstotliwość płatności składek oraz jest też określone od czego umawiamy się ubezpieczyć dom. Np. od gradobicia, pożaru czy powodzi. Natomiast ubezpieczając własność rolnicy oprócz stodół i obór mogą też ubezpieczyć maszyny i produkty rolnicze i żywy inwentarz. Analogicznie finansjera może ubezpieczyć papiery wartościowe, dewizy lub inne środki płatnicze np. pieniądze. Innymi wartościowymi przedmiotami ubezpieczeń majątkowych mogą być: dzieła sztuki, jachty, samoloty i rowery, a oprócz zwierząt hodowlanych możemy ubezpieczyć też te domowe takie jak koty czy psy.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – ma zastosowanie gdy wyrządzimy komuś szkody i krzywdy i jesteśmy zobowiązani do ich naprawy. Szkoda ma konkretnie polegać na doprowadzeniu do utraty lub zniszczenia mienia bądź majątku ubezpieczonego. NP. zepsucie rolnikowi traktora lub nieumyślne przejechanie sąsiadowi kota. Jeśli na właścicielu kota spowodujemy uszkodzenie ciała, uszczerbek na zdrowiu lub jego zgon również możemy zabulić jeśli sąsiad był od tego ubezpieczony. Środki zostaną wtedy wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym ubezpieczony miał umowę jemu lub jego dzieciom czy rodzicom w przypadku zgonu ubezpieczonego.

Grupowo – od ryzyka zawodowego mogą się natomiast ubezpieczyć przedstawiciele poszczególnych grup zawodowych takich jak komornicy, adwokaci, architekci, radcy prawni, inżynierowie budownictwa czy notariusze. Organizatorzy imprez masowych i turystyki również. Od odpowiedzialności cywilnej można się też ubezpieczyć dobrowolnie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub wykonywanym zawodem, ale też prywatnie. Ubezpieczają się tak najczęściej lekarze, weterynarze i nauczyciele.

Z ciekawostek to: ubezpieczyć się można też od dokonania czynu niedozwolonego tj. przestępstwa. Dotyczy do zarówno przyszłej ofiary jak i sprawcy.

Ubezpieczenie komunikacyjne – zawierane jest przez osoby uczestniczące w ruchu lądowym pojazdów mechanicznych, czyli samochodów. Powszechnie nazywa to się AC i OC, a po szczegóły odsyłam do kierowców, którym sam nie jestem, więc się nie bardzo potrafię wypowiedzieć na ten temat.

Dziękuję!”

 

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: