Sadako vs. Kayako (2016)

Horror produkcji japońskiej z 2016 roku będący połączeniem dwóch innych japońskich horrorów z dawnych lat. Poza tym jeden z najnowszych i najstraszniejszych horrorów o duchach jaki oglądałem. Fabuła nie jest histerycznie zawrotna ani bogata w akcje, ale mimo to zachowuje klimat japońskiego filmu grozy.

I tak oto spotykają się w filmie dwa duchy – Sadako Yamamury z horroru „Ring” („Krąg”) z Kayako („Klątwa ju-on”), a historia zaczyna się od wykładu na japońskim uniwersytecie dotyczącego miejskich legend, w które nikt już nie wierzy. Jednak wykładowca twierdzi że jedna z nich istniała kiedyś naprawdę, a po obejrzeniu pewnej kasety video dzwoni do widza tajemnicza Sadako, a dwa dni później umiera się. I wszystko by się zgadzało gdyby nie fakt że od wielu lat nikt nie używa już kaset video ani magnetowidów, a wieści i pamięć o miejskich legendach bezpowrotnie zaginęły w gąszczach japońskiego społeczeństwa informacyjnego.

sad

Ale jedna ze studentek prosi koleżankę o przegranie nagrania video ze ślubu jej rodziców na płytę DVD i od tej pory we dwie zaczynają poszukiwać w sklepach reliktu techniki zwanego odtwarzaczem kaset VHS tj. magnetowidu. Udaje im się kupić pewien stary i zakurzony, a w środku znajdują kasetę z „przeklętym video”, którego bohaterem jest Sadako,….

Gdy studentki orientują się że jedna z nich została nawiedzona dowiadują się w sklepie, w którym kupiły magnetowid że właśnie zmarła jego pracownica, która dwa dni wcześniej obejrzała starą kasetę z magnetowidu, który kupiły. Od tej pory szukają panicznie ratunku u profesora uniwersyteckiego – specjalisty od miejskich legend. Tego jednak bardziej niż uratowanie opętanej dziewczyny od śmierci interesuje kaseta z „przeklętym video”, która teraz jest dużo warta i postanawia przegrają na DVD. Do niego też dzwoni Sadako….

Z czasem troje obywateli Japonii poddaje się i kasetę egzorcyzmom u medium wyganiającego duchy. Po nie udanych rytuałach, w których medium ginie zdają sobie sprawę że jedną klątwę można zwalczyć tylko drugą czającą się w starym, nawiedzonym domu w okolicy. Czy to pomoże? Duchy zwalczą się nawzajem? Czy może połączą się w jednego i jeszcze bardziej groźniejszego i silniejszego? I czy współczesny japoński internet ugnie się pod presją strachu i grozy z przed lat?

sad0

Jedno jest pewne. – Przerażające momenty najlepsze wrażenie robią oglądane po ciemku, a wrażliwym długo zostaną w pamięci i w snach. Efekty dźwiękowe (piski telefoniczne Sadako lub jęki i miauczenie Kayako) oraz wizualne (studnia, w której zginęła Kayako i kaseta video z Sadako) są w całości zaczerpnięte z dwóch najbardziej kultowych, japońskich horrorów, z których jeden nie ustępuje drugiemu w grozie i przerażaniu widzów.

Dane techniczne filmu:
Gatunek: horror
Kraj produkcji: Japonia
Rok premiery: 2016 (jeden z najnowszych hitów!)
Czas trwania: 1 godzina i 38 minut
Reżyser: Kôji Shiraishi
Główne role: Mizuki Yamamoto, Takako Fuji (Kayako), Aimi Satsukawa, Masahiro Kômoto (profesor od miejskich legend), Misato Tanaka i wielu innych japońskich aktorów.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: