Kandahar (Kandagar) 2010

Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat wojenny produkcji rosyjskiej. Opowiada losy grupy rosyjskich pilotów samolotu transportowego, który został zmuszony do lądowania nad afgańską przestrzenią powietrzną, a jego załoga zatrzymana (porwana) przez talibów. Rosjanie nie przewozili do Afganistanu broni tylko ekwipunek wojskowy w postaci amunicji, a wszystko było legalnie i mogli przedstawić na to papiery afgańskim władzom.

Talibów nie bardzo to jednak interesowało bo twierdzili że Rosjanie złamali jakieś umowy międzynarodowe dotyczące przewozu broni do Afganistanu, w którym toczy się wojna domowa. Gospodarze zabierają pilotów do niewoli, w której ci spędzają prawie rok i oprócz chorób oraz bicia i szyderstw ze strony Arabów doświadczają ciągłego namawiania ich do przyjęcia islamu.

kandahar0

W czasie gdy piloci zastanawiają się jak tu uciec z niewoli rosyjska dyplomacja podejmuje kroki w celu ich uwolnienia, ale czy naprawdę czy tylko teoretycznie? Porwani mogą przyjmować gości z Rosji i dostają od talibów jedzenie, mają również pieniądze, które wymieniają na inne potrzebne rzeczy z pilnującymi ich Arabami albo przegrywają je w karty z nimi. Jedna z prób ucieczki nie powodzi się i „gość” talibów wraca pobity, a inny dowiaduje się że aby ich wypuszczono musi nauczyć Afgańczyków pilotować samolot. Jeszcze inny zaczyna poważnie myśleć o przyjęciu islamu, wyjściu za Afgankę i wyjechaniu do Pakistanu skąd udałby się do rosyjskiej ambasady i do domu.

Więźniowie wchodzą w zażyłość z jednym z pilnujących ich talibów, przeżywają bombardowanie i próbę ich egzekucji, wybuch granatu i wiele innych miłych lub mniej miłych chwil w talibańskiej niewoli….

Ta historia w przeciwieństwie do wczorajszej kończy się happy end`em bo piloci w końcu wracają do Rosji cali i zdrowi. Zostają również odznaczeni za męstwo i zostają bohaterami Rosji.

O filmie:
Czas trwania: 1 godzina i 40 minut
Gatunek: Dramat wojenny
Kraj produkcji: Rosja
Rok premiery: 2010
Reżyser: Andrei Kavun
Nagrody: dwie nominacje
Główne role: Aleksandr Baluev,Vladimir Mashkov, Andrei Panin, Bogdan Benjuk,Aleksander Golubev

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: