2012 (2009)

Film katastroficzny produkcji amerykańsko-kanadyjskiej i wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, którego premiera odbyła się w 2009 roku. Produkcja trwa 2 godziny i 38 minut, a przedstawia losy amerykańskiej rodziny, której głowa usiłuje ratować ją przed końcem świata i kataklizmami naturalnymi takimi jak tsunami i trzęsienia ziemi, które są z nim związane. Katastrofy naturalne następują po wyliczeniach naukowców o katastrofalnych skutkach dla ziemi i ludzi pewnego zdarzenia. Kilka państw buduje statki, na które zabrani zostaną tylko przedstawiciele populacji ludzkiej wybrani przez genetyków. – To oni po skończeniu się tego świata będą mieli stworzyć nową cywilizację. w Praktyce o miejscu na arce Noego decyduje grubość portfela wybranego szczęśliwca, gdyż bilet ocalałego z armagedonu kosztuje miliard euro. Nie wszyscy sobie mogą na niego pozwolić. Czy ci biedniejsi są z góry skazani na śmierć?

W obliczu zbliżającej się klęski statki wzorowane na arki Noego są budowane w rejonie Tybetu i w Chinach. Wszyscy, którzy kupili bilety i chcą uratować się przed końcem świata muszą udać się tam. Główni bohaterowie filmu nie są zbyt majętni i rodzina robi to nielegalnie. Czy zostaną wpuszczeni na statek i ocaleni od wielkiego potopu? Czy miejsca są zarezerwowane tylko dla najbogatszych ziemian i czołowych polityków świata, którzy po cofnięciu się skutków kataklizmu mają odtworzyć życie na ziemi? Na arki zabrano również przedstawicieli różnych gatunków zwierząt, ale dlaczego odmawia się ratunku biedniejszym przedstawicielom homo-sapiens?

2012
Koniec świata zaczyna się w USA, a ściślej – na jego zachodnim brzegu gdzie skorupa ziemi pęka w skutek licznych trzęsień. A jeden z głównych bohaterów zabiera beztrosko swoje dzieci na wycieczkę, podczas której dochodzi właśnie do jednego z trzęsień :). Z czasem obejmie ono całą ziemię i jej skorupę, ale głowa rodziny jest dzielnym tatą i nie cofnie się nawet przed najbardziej absurdalnymi i niebezpiecznymi wyczynami kaskaderskimi w celu ratowania swoich bliskich.

*Produkcja ma dobre zdjęcia i efekty specjalne. Szczególnie zachwycają obrazy walącego się świata doczesnego i kilkoro ludzi usiłujących przemknąć się między jego gruzami do Chin. Jeśli nawet w końcu im się to uda nie będzie to koniec ich koszmaru…..jeszcze.

O produkcji:
Premiera: w roku 2009
Kraje produkcji: Kanada i USA
Gatunek: katastroficzny, sci-fi
Reżyser: Roland Emmerich
Czas trwania: 2 godziny i 38 minut lub 158 minut ( w zależności od wersji)
Nagrody: Dwie „Satelity” – za najlepszy dźwięk w roku 2009 i za najlepsze efekty specjalne w tym samym roku. + 11 innych nominacji do nagród
Boxoffice: 769 679 473 dolarów (jeden z największych boxoffice`ów w historii światowej kinematografii)
Główne role: Chiwefel Ejiofor, John Cusack
Budżet produkcji: 200 000 000 (dwa miliardy) dolarów

*Boxoffice – to pojęcie stosowane w recenzowaniu i opisach filmów oznacza szacunkową liczbę widzów, którzy zobaczyli dany film, a wyrażone w kwocie – szacunkową ilość dochodu z biletów kupionych przez tych właśnie widzów na dany film.

One thought on “2012 (2009)

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: