5 Dni wojny (5 Days of War) 2010

Fabularny dramat o wojnie między Rosją, a Gruzją toczącej się na terenie Osetii Południowej. Opowiada losy dwóch amerykańskich dziennikarzy wojennych, którzy wpadli w pułapkę rosyjskich wojsk lub najemników w mieście Gori. Dziennikarze ci pomagają rannym, rejestrują kamerami zbrodnie wojenne i przeżywają naloty rosyjskich helikopterów, a z czasem dołącza do nich mówiąca po angielsku Gruzinka chcąca ratować swoją rodzinę. Wszyscy oni z czasem wpadają w ręce rosyjskiego pułkownika i jego ludzi, którzy chcą pozyskać od nich kartę pamięci z kamery, na której zarejestrowane jest dokonywanie mordu przez Rosjan na miejscowej (gruzińskiej) ludności.

Prace nad filmem zaczęły się w 2009 roku w stolicy Gruzji i realizowane były we współpracy z gruzińskim wojskiem i rządem. W tym filmie jakby poniekąd wojennym zobaczymy między innymi takie postacie jak prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili (w tej roli:Andy AGarcia) I Lech Kaczyński (w tej roli: Marshall Manesh), ale sceny z tym ostatnim zostały usunięte już po premierze produkcji. Na szklanych ekranach zobaczymy też chociaż nie bezpośrednio prezydenta Władimira Putina.

gruz

O filmie:
Czas trwania: 1 godz. i 53 min.
Gatunek: Dramat wojenny ; wg. niektórych – obyczajowy
Reżyser: Renny Harlin
Kraj produkcji: USA
Data premiery: W listopadzie 2010 roku na świecie, a w Polsce – w kwietniu 2012 roku.

Wersja polska jest uzupełniona i poświęcona pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który jak wiadomo pojechał do Gruzji gdy panowała tam wojna… W 2014 roku dystrybuowana była druga – polska wersja filmu uzupełniona o całe wystąpienie Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku z Gruzji.

Główne role: Rupert Friend (dziennikarz: Thomas Anders), Emmanuelle Chriqui (Tatia Meddevi – Gruzinka dołączająca do Amerykanów), Richard Coyle (Drugi dziennikarz – Sebastian Ganz), Rade Šerbedžija (rosyjski pułkownik – Aleksandr Demidov).

* Na temat produkcji wypowiedział się również prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili:

Wersja polska
W Polsce dystrybuowana była specjalna wersja filmu, dedykowana pamięci prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, a muzyka podczas końcowych napisów została zastąpiona urywkami jego wystąpienia z Gruzji z 2008 roku.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: