O noclegach w turystyce i hotelach

Rzec o bazi9e noclegowej w turystyce. Autorstwa mojego prawie.

„Mianem bazy noclegowej określamy elementy zagospodarowania przestrzennego i inne urządzenia, dzięki którym turyści przebywający poza domem mają możliwość nocowania w warunkach zbliżonych do takich jakie najbardziej preferują. Te elementy to przede wszystkim łóżka oraz inne meble i pokoje hotelowe lub urządzenia codziennego użytku takie jak radio czy lodówka. Charakter bazy noclegowej zależy głównie od uwarunkowań społeczno-ekonomicznych i przyrodniczych regionu, w którym turysta decyduje się nocować. Bazę noclegową możemy podzielić na sezonową tj. usługi są świadczone tylko w konkretnym okresie np. w czasie wakacji i tak działają min. Schroniska młodzieżowe ; całoroczną – obiekty świadczące usługi cały rok np. hotele.

Szpitale uzdrowiskowe są typem zamkniętym bazy noclegowej gdyż aby skorzystać z ich usług trzeba mieć specjalne uprawnienia – być kuracjuszem. Na tej samej zasadzie działają również sanatoria. Natomiast otwarte typy bazy noclegowej są przeznaczone dla wszystkich chętnych, którzy mogą wylegitymować się dowodem tożsamości i posiadają środki pieniężne na opłacenie pobytu w nich. Do bazy hotelowej zalicza się również usługi żywieniowe (catering) i sprzątające (room service – głównie w hotelach).

Inne rodzaje bazy noclegowej to:

– pola biwakowe, które są niestrzeżone i można na nich spać w namiotach.

– motele to rodzaj hotelu położonego przy drodze i muszącego koniecznie dysponować parkingiem jak również liczbą pokojów nie mniejszą niż 10. (Wg. Ustawy o usługach turystycznych z 1997 roku).

– schroniska, które mieszczą się z dala od obszarów zabudowanych i oferują swoim klientom minimalny zakres usług noclegowych.

– pensjonaty: powinny one posiadać nie mniej niż 7 pokojów, a warunkiem do spełnienia wymogów pensjonatu jest konieczność świadczenia przez taki obiekt usług żywieniowych dla gości.

– domy wycieczkowe: świadczą swoim klientom minimalny zakres usług, a w zamian za to oferują możliwość samoobsługi. Muszą dysponować co najmniej 30-toma pokojami.

– rotele to rodzaj hotelu na kółkach. Może być nim zaadoptowany do tego celu autobus piętrowy lub samolot.

– Wotel to obiekt znajdujący się przy szlaku komunikacyjnym i tak jak motel posiadający parking. Zakres usług również ma podobny do motelu, ale nie spełnia wymogów formalno- prawnych do nazywania się motelem.

– Botel (floatel) to oferuje miejsca noclegowe w jednostce pływającej bądź unieruchomionej, a zaadoptowanej specjalnie do tego celu. To może być statek, barka, łódź, okręt posiadające na pokładzie pokoje. Może być czynną jednostką pływającą.

– hostel różni się od hotelu niższym standardem wypoczynkowym i ograniczoną liczbą miejsc noclegowych. W pokoju hostelowym może być ciasno, mogą obowiązywać łóżka piętrowe a, będące na jego stanie wyposażenie nie rzadko dzieli się z innymi zakwaterowanymi. W hostelu zakwaterować się mogą osoby uczące się z różnych państw i tacy też studenci. Nie trzeba mieć do tego zbyt zasobnego portfela, gdyż jak już wspomniałem standardy są tutaj niższe niż w hotelach, więc jest taniej. Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi w hostelu….

 

Możemy jeszcze wyróżnić: domy pracy twórczej oraz ośrodki wczasowe i kolonijne.

Określaniem jakości usług świadczonych w danym obiekcie zajmuje się ich kategoryzacja tj. oznaczanie poszczególnych obiektów gwiazdkami. Gwiazdki są przyznawane hotelom lub motelom nie tylko za obsługę klienta, ale również za wyposażenie i urządzenia instalacji grzewczej lub elektrycznej. Przyznawaniem tych gwiazdek i ewidencjonowaniem obiektów noclegowych zajmuje się marszałek województwa, a same nazwy tych obiektów podlegają ochronie prawnej . – Stan w Polsce. Jednak aby ominąć ten ostatni przepis można użyć nazwy podobnej do obiektu np. „hotelik” lub „motelik” i tym sposobem wprowadzić klienta w błąd bez konieczności użycia odpowiedniej kategorii w tym ostatnim wypadku nie nadanej przez marszałka województwa.

                                           Kategoryzacja bazy noclegowej za granicą

W Unii Europejskiej, ani tym bardziej na swiecie, nie wypracowano do tej pory jednolitego systemu kategoryzacji obiektów bazy noclegowej, dlatego w różnych krajach obowiązują różne systemy kategoryzacji.Hotel któremu w jednym kraju przyznano cztery gwiazdki, w innym mógłby otrzymać zaledwie dwie gwiazdki. W niektórych krajach poddanie się kategoryzacji ma charakter obowiązkowy (np.Polska, Węgry, Belgia, Holandia, Luksemburg, Włochy, Hiszpania), a w niektórych dobrowolny (np. Austria, Niemcy, Francja, Wielka Brytania). Są również takie kraje w których oficjalna kategoryzacja nie jest wcale prowadzona (np. Szwecja, Norwegia, Finlandia).

W krajach w których istnieje oficjalna kategoryzacja obiektów bazy noclegowej najczęściej dla określenia standardu stosuje się gwiazdki, jednak niekoniecznie najwyższy standard odpowiada pięciu gwiazdkom. WeFrancji funkcjonuje sześć kategorii hoteli, przy czym najniższy standard nie uzyskuje żadnej gwiazdki, a najwyższy standard oznacza się czterema gwiazdkami i literą „L”.

W coraz większej liczbie państw, regionów lub mniejszych jednostek administracyjnych istnieją przepisy prawne ściśle określające możliwość stosowania nazwy motel. Dlatego też właściciele tego typu przedsiębiorstw stosują w celach marketingowych nazwę wotel mającą sugerować jej bliskość do nazwy motel. Dodatkową korzyścią takiej nazwy jest fakt, że po dopełnieniu wymogów formalnych, gdy już będzie dane przedsiębiorstwo mogło używać w swojej nazwie słowa motel, to wystarczy na szyldach, neonach i innych środkach komunikacji wizualnej obrócić do góry nogami jeden człon napisu – dlatego też często w wotelach pierwsza litera ich nazwy jest zniekształconą literą W, gdyż tak naprawdę jest literą M użytą tymczasowo do góry nogami.”

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: