Rodzaje przedstawicielstwa w świetle prawa cywilnego – TTW

Nie macie jeszcze dość szkolnych wybryków MikeHarry`ego?

To druga praca kontrolna traktująca o tym, o czym traktuje tytuł wpisu. Trochę inne od pozyskiwania kapitału na działalność gospodarczą i bardziej związane z prawem, więc o ocenę poproszę studentów prawa i prawników. O wyrozumiałość również :). Praca kontrolna z przedmiotu: „Obsługa turystyczna”, oddana w zeszły weekend. Zostało mi ich jeszcze trochę do napisania. Między innymi takich o bazie hotelowej lub usługach w turystyce. a z takich stricte rolniczych to o przydatności rolniczej poszczególnych rodzajów gleb. Ale z każdego przedmiotu mam 3 tematy do wyboru, więc nie wiem jeszcze dokłądnie o czym będę pisał…..

Skończenie tego kierunku i zdanie egzaminów nadaje uprawnienia rolnicze takie jak: prawo do nabycia, dziedziczenia, kupna i sprzedaży ziemi (po roku) i prawo do dopłat unijnych do ziemi i hodowli (po dwóch latach. Te ostatnie to się raczej zaraz skończą, a ustawa PIS-u o ANR-ach i tym podobnych sprawach ziemskich może nie wytrzymać do końca kadencji PIS-u. Poza tym jeśli rząd się zmieni za 4 lata i ustawę zmieni bądź uwali w ogóle to uprawnienia przyznane na jej mocy będą potrzebne jak zęby w dupie gdyż zgodnie z nową ustawą będą nielegalne i będzie je trzeba wyrabiać od nowa. Ale to już moje subiektywne zdanie na ten temat i wróżby na przyszłość MikeHarry`ego. Poniżej rzeczona praca:


„Obsługa turystyczna
Rodzaje przedstawicielstwa w świetle prawa cywilnego.
Przedstawicielstwo to reprezentowanie przez jedną osobę innej osoby podczas dokonywania czynności prawnych w jej imieniu. Przedstawiciel jest osobą trzecią reprezentującą swojego mocodawcę i występującą w jego interesach oraz działającą na jego rzecz. Z założenia dla jego dobra.
Za pośrednictwem przedstawiciela można dokonać każdej czynności prawnej, jeśli ustawa nie stanowi inaczej, a właściwość danej czynności się temu nie sprzeciwia.
Wyróżnia się następujące rodzaje przedstawicielstwa:
– Przedstawicielstwo ustawowe – dokonywane przez przedstawiciela czynności prawnych w czyimś imieniu wynikające z obowiązujących ustaw.
– Rodzicielstwo – rodzice sprawujący władzę rodzicielską nad dziećmi reprezentują ich prawnie. Mogą to być też opiekunowie prawni występujący na mocy ustawy w imieniu małoletniego. Każde z nich może działać w tej kwestii samodzielnie.
– Kurator – może być przedstawicielem występującym w imieniu osoby częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnionej.
– Kapitan statku morskiego – występuje w imieniu armatora w trakcie gdy jego statek znajduje się poza macierzystym portem.
– Pełnomocnictwo – prawo przedstawiciela do dokonywania czynności prawnych w cudzym imieniu opiera się na woli osoby reprezentowanej (mocodawcy).
Pełnomocnictwo to pisemne oświadczenie jednej osoby, na mocy którego upoważnia ona inną osobę do działania w jej imieniu. Np. do zawierania umów handlowych i negocjacji. Taki dokument powinien zawierać dane osobowe obojga sygnotariuszy takie jak: PESEL-e, nazwiska oraz serie i numery dowodów osobistych. Tego rodzaju przedstawicielstwa udzielić może każda osoba fizyczna bądź prawna mająca pełną zdolność do czynności prawnych tj. nie będąca np. ubezwłasnowolnioną.
Pełnomocnictwa wygasają gdy czynność nimi objęta zostanie wykonana lub gdy pełnomocnik umrze. Mógł też upłynąć okres, na który zostało udzielone albo mógł nastąpić zgon mocodawcy – udzielającego pełnomocnictwa.
Pełnomocnictwa dzielą się również na rodzaje, między innymi takie jak: rodzajowe, szczegółowe i ogólne.
Ten rodzaj przedstawicielstwa opiera się na oświadczeniu woli osoby reprezentowanej i jest czynnością prawną jednostronną. Pełnomocnikiem może być osoba z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych”.

I jak oceniacie?

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: