Kolej na kolejnego przedstawiciela Portugalii w gatunku rap i hip hop. Tym razem czarnego Portugalczyka…
Teksty „Valete” dotyczą w większości spraw politycznych, a samemu artyście podoba się że sukces odniósł dzięki krytyce i krytykom. Można się na tej podstawie domyślać że w swoich tekstach nie koniecznie pochlebnie wyraża się o obecnej portugalskiej polityce i porusza w nich trudne sprawy.
„Fim da ditadura” – „Koniec dyktatury”
Keidje Lima – bo tak naprawdę nazywa się „Valete” urodził się w Lizbonie i podróżował po wielu portugalskich miastach aby ostatecznie osiąść w Damaia. Od najmłodszych lat rozwinął w sobie zdecydowane i daleko posunięte, poważne poglądy polityczne, na które wpłynął jego szkolny nauczyciel od filozofii. Czarnoskóry młodzieniec dołączył do komunistycznej młodzieżówki Portugalii, ale po krótkim czasie z tym skończył. Rapu i hip-hop`u zaczął słuchać od roku 1991, ale dopiero w 1995 zaczął napotykać głębszą lirykę w tekstach innych artystów i zagłębiać się w nią
Do wyboru takiego, a nie innego pseudonimu artystycznego zainspirował go program o iluzjonizmie, magii i mistycyzmie. Aktywność muzyczna artysty rozpoczęła się w roku 1997 bo to wtedy założył grupę, którą nazwał „Canal115”, a potem śpiewał jeszcze dla innych wytwórni. Jeszcze w ciągu ww. roku, gdy Lima miał dopiero 16 lat zaczął nagrywać mixtape`y innych utworów. Jeszcze przez dwa lata kontynuował występowanie z„Canal115”, ale potem zdecydował o rozpoczęciu studiów w swoim kraju i otrzymał stopień w ekonomicznej szkole w Lizbonie, stopień z ekonomii i zarządzania….
„Anti Heroi” – „Antybohater”
W 2002 roku powrócił z albumem ” Educação Visual” – „Edukacja wzrokowa/wizualna” wypuszczonym niezależnie i odrzucającym współpracę innych artystów. Tym albumem pokazał swój liryczny talent z drobiazgowymi i wymyślnymi rymami zawierającymi podteksty o kapitalizmie i wyzysku. W jednym ze swoich utworów Kejdie Lima sam siebie definiuje jako wojującego trockistę.
Jego drugi album pt, ” Serviço Públic” – „Służba publiczna” został okrzyknięty przez krytyków muzycznych jednym z najlepszych albumów w gatunku hip-hop i rap portugalski w 2006 roku! Przez słuchaczy radiowych (radio uniwersyteckie) został wybrany – drugim, najlepszym narodowym albumem w języku portugalskim. Jeden z krytyków nazwał nawet „Valete” jedynym, politycznym hip-hop`owcem w Portugalii.
„Suburbios” – „Peryferie”
Obecnie artysta zajmuje swój czas robieniem profesjonalnej kariery w komercyjnym (prywatnym?) wydziale spółki/firmy mającej coś wspólnego ze źródłami hydraulicznymi i naturalnymi zasobami ziemi. Pracuje też w piekarni, którą otworzył w São Tomé e Príncipe – Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (państwo w zatoce gwinejskiej, Afryka, była kolonia portugalska). W 2013 roku wydał album pt. „Homo Libero” (łac. „Wolny Człowiek”).
Uwagi
- Osobiście nie przepadam za tym artystą, ale nie dlatego że jest czarny tylko trockistowski!
- Inni podobni i komunistyczni/trockistowscy/marksistowscy raperzy z zagranicy to norweski „Gatas Parlament” – https://mikkeharry.wordpress.com/2014/09/11/gatas-parlament-lewicowy-rap/
- Informacje zaczerpnąłem z anglojęzycznej wikipedii. Podobnie jak w przypadku „Dealema”, więc proszę o wyrozumiałość :).
„No meu Quarto” – „W moim pokoju”
„Roleta Russa” – „Rosyjska ruletka”