Hitler kaput (Gitler kaput) (2008)

Mam do zaprezentowania w tym wpisie kolejną komedię o Hitlerze. Tym razem starszą od opisywanego nie dawno filmu pt. „Er ist wieder Da” („On wrócił”) i rosyjską. Ten ukraińsko-rosyjskiej produkcji film z 2008 roku został wyreżyserowany przez Mariusa Balchunasa i nominowany do nagrody na Sputniku – festiwalu filmów rosyjskich.

Fabuła „Hitler kaput”

Historia opowiada losy radzieckiego szpiega – Szury Osieczkina, w tej roli Pavel Derevyanko) ze względów służbowych chodzącym na co dzień w mundurze SS i szpiegującym dla swojej robotniczej ojczyzny. Bohater ten podczas swojej pracy jako szpieg przeżywa wiele przygód czy to kryminalnych, czy miłosnych. Drugą z głównych bohaterek jest radziecka łączniczka  – Zina (w tej roli: Anna Semenovwicz), w której to zakochuje się Standartenführer Schurenberg (Szura).

Rzeczony bohater po pracy udaje się do domu mieszczącego się w centrum Berlina, a zakamuflowanego tak aby przypominał sowiecki kołchoz. Wspomnę tylko że akcja komedii toczy się podczas Drugiej Wojny Światowej. W tym domu Standartenführer  Schurenberg ma wszystko czego potrzeba radzieckiemu człowiekowi i to pod samym nosem wroga.

hitl

Innym bohaterem, na którego warto zwrócić uwagę jest Borman grany przez Jurija Stojanova. Ta postać w ogóle nie przypomina szefa kancelarii hitlerowskiej Rzeszy z rzeczywistości, lubi taniec i również….zakochuje się w Schurenbergu, którego rozpracowuje pod kątem szpiegowania przez niego dla ZSRR.

Hitler jest grany przez Michaiła Krylova i ten aktor naprawdę dobrze przedstawia karykaturę granej przez siebie postaci. Wielki fuhrer wciąga bowiem kokainę, także lubi taniec i nie jest wcale taki groźny….

Uwadze widza nie umknie na pewno również postać zwana Żelaznym Hansem, a grana przez Alekseja Ogurtsova. Ten bohater nie koniecznie ubiera się jak prawdziwy nazista w tamtych czasach i jak się okaże ma twardą głowę. Do rozpracowania Schurenberga posługuje się nim Borman, z każdą kolejną minutą filmu zdradzający coraz bardziej swoje homoseksualne zapędy. W biurze tego ostatniego aż roi się od pederastów :)….Czy to tych z wyboru, czy służbowych i pełniących wartę przed drzwiami Bormana.

Jednak fabuła w tym filmie dotycząca wojny i nazistów lub radzieckich szpiegów jest motywem drugorzędnym. Na pierwszy plan wychodzą tutaj serie gagów, żartów i kpin + jakieś elementy musicalu. Jest dużo tańca i karkołomnych wygibasów ciałami bohaterów. Żarty te są mało śmieszne, a sam film z czasem jego oglądania robi się nudny, ale połączono w nim współczesną muzykę hip-hopową w języku rosyjskim i niemieckim. Schurenberg słucha na słuchawkach muzyki amerykańskiej, a Hitler ma własnego, osobistego DJ-a, który jest amerykańskim szpiegiem.

Elementów nie pasujących do czasów, w których rozgrywa się akcja filmu jest w tej produkcji wiele np. hologramy, mikrofalówki,kserokopiarki i „„Tele Tydzień” . Jednak rosyjskim twórcom skutecznie udało się ośmieszyć Rzeszę robiąc mało śmieszną komedię.

Słaby wątek erotyczny jednak przez kilkanaście sekund obecny w kilku scenach to gra 36-cio letniej Rosjanki Anny Semenowicz, bo naprawdę jest na co popatrzeć drodzy panowie :P…. I scena, w której Schurenberg ogląda pogodę….

Ja już nie zanudzam, ale dodam że cała historia kończy się szczęśliwą ucieczką (chociaż o mały włos by się nie udało) Szury i jego ukochanej (Ziny) do kraju wiecznej szczęśliwości – Związku Radzieckiego. Wchodzą tam prosto z linii frontu, na której też jest dużo elementów nie pasujących do tamtych czasów np. wiza Schengen i sklep wolnocłowy :D. Wpuszcza ich tam pewien szczęśliwy kołchoźnik, który na ekranie pojawia się tylko dwa razy.

Śmieszkizm w „Hitler kaput”

Sceny tanecznych strzelanin (ta w lesie, po zrzucie Ziny) i tortur (Zina torturowana przez nazistkę tj. obcina się jej włosy) mogą śmiało uchodzić za elementy śmiesznej komedii. Tylko z tego miałem bekę podczas seansu i tylko dla mnie było tam śmieszne i zabawne, fajne. Ale to jest moje zdanie i odczucie, a was drodzy czytelnicy moich wypocin zachęcam gorąco do seansu :)….

Dane techniczne

Czas trwania: 1 godzina i 35 minut

Kraje produkcji: Ukraina, Rosja

Gatunek: komedia, przygodowy

Data premiery: rok 2008

Reżyseria: Marius Balchunas

Nagrody: 1 nominacja (Sputnik)

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: