Er ist wieder Da (On wrócił) 2015

Niemiecka komedia z ubiegłego roku w reżyserii Davida Wnendta opowiada losy Adolfa Hitlera, który po 70-ciu latach wrócił do nowoczesnego Berlina myśląc że Druga Wojna Światowa trwa nadal, a on jest celem dla wroga.

Współczesny Berlin nie podoba się jednak fuhrerowi bo czuje się w nim zagubiony i rozczarowany mnogością poruszających się po nim cudzoziemców. Na swojej drodze spotyka wielu ludzi np. dzieci, kioskarza i dziennikarza prywatnej telewizji, a każde z nich stara się na swój sposób pomóc Hitlerowi odnaleźć się w nowoczesnym świecie i ustalić aktualną datę. Wszyscy mają go oczywiście za komika i komedianta lub dobrego aktora tylko odgrywającego rolę fuhrera. Jednak z czasem okazuje się że ten aktor jest za dobry….

er

Na drodze głównego bohatera (w tej roli: Oliver Masucci) stanie pewien dziennikarz wyrzucony z pracy w prywatnej telewizji (w tej roli: Fabian Busch) i to on zaproponuje mu pomoc w osiągnięciu celu, z którego fuhrer mimo upływu lat nie rezygnuje – dotarcia do ludzi ze swoim programem politycznym i do panowania and światem. Dziennikarz widzi w tym tylko dobry materiał, dzięki któremu może zostać przywrócony do pracy. Z czasem okazuje się że materiał jest naprawdę dobry….

W dalszej części filmu Hitler i dziennikarz podróżują po Niemczech i rozmawiają z ludźmi aby przekonać ich do tego co ten pierwszy ma do zaoferowania. Rozmawiają z ludźmi wściekłymi i rozczarowanymi kryzysem imigranckim w kraju. Wielu ludzi traktuje fuhrera jako atrakcję i robi sobie z nim zdjęcia. Jest on dla nich śmieszny. W końcu staje się gwiazdą internetu i gościem wielu programów telewizyjnych, gdzie traktowany jest jako aktor tylko grający fuhrera.

Programy w roli głównej z nim biją rekordy popularności, a pierwsze wyświetlenie na you tubie już po kilku minutach od jego opublikowania zdobywa ponad milion wyświetleń! Powstają memy z Hitlerem, a vlogerzy komentują na swój sposób jego fenomen. Ludzi, których fuhrer spotyka na swojej drodze fascynują jego: zachowanie, wygląd i wypowiedzi, dzięki którym jego towarzysz podróży orientuje się że to prawdziwy Hitler. Wtedy jest już jednak za późno.

W międzyczasie Hitler zdobywa wielu zwolenników i sympatyków, których namawia do pójścia za nim. Okazuje się że wielu mieszkańców współczesnych Niemiec podziela jego poglądy.

O filmie

W tej komedii można usłyszeć kilka sucharów o Żydach i muzułmanach, które o dziwo przeszły w niemieckich kinach. Np. taki: „Żydzi pytani o ocenę podróży do Auschwitz dawali jedną gwiazdkę” .

Adolf Hitler jest nie tylko głównym bohaterem komedii, ale też narratorem. Realia życia we współczesnych Niemczech i to co spotyka na swojej drodze komentuje na swój hitlerowski sposób. Znajduje też czas na napisanie drugiej części „Mein Kampf”. Musi uciekać i się kryć.

Inne dane techniczne:

Premiera: 8.10/2015

Czas trwania: Prawie dwie godziny

Tytuł oryginalny: „Er ist wieder Da”

Tytuł polski: „On wrócił”

Kraj produkcji: Niemcy

W rolach głównych: Fabian Busch, Christoph Maria Herbst, Oliver Masucci, Franziska Wulf, Katja  Riemann i Lars Rudolph

One thought on “Er ist wieder Da (On wrócił) 2015

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: