Homunkulus

Myśleliście kiedyś o małych ludzikach mieszkających w spermie? Takich jak ten na zdjęciu:

hom

Pod teorię spermistów wierzących w takie ludziki położył podwaliny na przełomie 17. i 18. wieku Nicolas Hartsoeker, który obserwując kroplę spermy przez mikroskop zauważył w niej właśnie takiego człowieczka. To ww. uczony nazwał odkrytą przez siebie istotę homukulusem, a inni spermiści doszli do wniosku że jest ona pozbawiona cech matki. Kontrteorią dla spermizmu jest tzw. owulizm, wg. którego embrion homunkulusa zawarty jest w jaju kobiety.

W średniowieczu stworzeniem homunkulusa podobnie jak kamienia filozoficznego trudniło się wielu alchemików. Istota miała ponoć wyglądać jak pomarszczone dziecko! Ale to nie był jedyny sposób powołania do życia ww. istoty…

Popularny był również pogląd, wg. którego homunkulus miał rozwijać się z mandragory, która rosła pod szubienicą. Aby embrion rozwiną się w roślinie spaść musiała na nią kropla spermy wisielca :).  Homunkulusy marzą podobno o przekształceniu się w prawdziwego, pełnowartościowego człowieka. Istota miała w pierwszym stadium rozwoju zminiaturyzowaną formę, ale z czasem powiększało się tylko jej ciało gdyż organy wewnętrzne były już uformowane.

Pogląd o małych człowieczkach mieszkających w spermie nazywany jest inaczej teorią preformacji, a spermiści bardziej fachowo zwani są – animakulistami. Preformacja zakłada że osobniki powstałe przed kilkoma tysiącami lat noszą w swoim nasieniu już ograniczoną liczbę homunkulusów, a co za tym idzie wróży ludzkości szybki koniec gdyż liczba małych, pomarszczonych dzieci, których ciała powiększają się dopiero w kropli spermy, a które marzą o zostaniu pełnowartościowym człowiekiem jest ograniczona i zmniejsza się nadal.

Animakuliści tępili również masturbatorów i onanistów bo według nich każdą ejakulacją zabijało się miliony miniaturowych człowieczków mieszkających w nasieniu ! Bury od preformacji doczekała się również antykoncepcja :).

Powyższe teorie zostały podobno obalone przez badania uczonych…

A wy? Wierzycie w małe, pomarszczone karzełki mieszkające w kroplach spermy?

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: