44 minuty: Strzelanina w północnym Hollywood (44 Minutes: The North Hollywood Shoot-Out) 2003

Amerykański film sensacyjny oparty na faktach autentycznych opowiadający o napadzie na bank w Los Angeles, gdzie wydział tamtejszej policji nie był za specjalnie lubiany przez mieszkańców, a funkcjonariusze, których morale nie były za wysokie nie cieszyli się też dużym szacunkiem obywateli.

W filmie możemy usłyszeć ich relację ze strzelaniny, która rozegrała się przed wejściem do obrabowanego już banku, na który napadając bandyci użyli nietypowej jak do takiego celu broni. Napastnicy strzelali z karabinów maszynowych stworzonych do wojny, a nie do napadów jak możemy usłyszeć w filmie od jednego z walczących z nimi funkcjonariuszy.

Po opuszczeniu banku ze zrabowanymi pieniędzmi bandyci wdają się w trwającą 44 minuty strzelaninę z wezwanymi na miejsce napadu policjantami uzbrojonymi tylko w służbowe pistolety – z początku. Nie muszę chyba pisać jak przedstawiają się szanse funkcjonariuszy o niskim morale nie przygotowanych kompletnie do udziału w takiej akcji. Nawet mimo zablokowania przez nich dróg otaczających miejsce zbrodni zamaskowanym napastnikom udaje się w końcu zbiec na ulicę Los Angeles gdzie przenosi się potem strzelanina. W ciągu tych tytułowych 44 minut pada ponad 1500 strzałów, a szef dowodzący akcją dosyć późno dochodzi do wniosku że w tej walce trzeba użyć nieco innej broni. – Podobnej do tej, którą dysponują napastnicy – maszynowej. Dlatego jeden z bandytów zostaje zastrzelony dopiero na ulicy już pod koniec akcji. Całe zajście jest filmowane i relacjonowane z helikoptera jednej z lokalnych stacji telewizyjnych, przekaz idzie na żywo…

44 min

Fakty
Napad na Bank of America miał miejsce 28 lutego 1997 roku i znamienny jest fakt że zatrzymywanie sprawców napadu na bank trwało tak długo i było prowadzone nie do końca kompetentnie. Rannych zostało wielu policjantów i niewinnych przechodniów. Tego ostatniego udało by się chociaż częściowo uniknąć gdyby policja nie dopuściła do oddalenia się ostrzeliwujących ją cały czas sprawców z pod drzwi obrabowanego przez nich banku. Udało im się uczynić to samochodem w bardzo powolnym tempie. Zdjęcia do filmu wykonano w La Habra w Kaliformii, a po całej tej krwawej akcji szacunek do LAPD (policji Los Angeles) wśród mieszkańców znacząco wzrósł.

W filmie widz usłyszy też relacje pracowników banku, którzy na te 44 minuty zostali wzięci na zakładników przez bandytów. Agresja tych ostatnich skupiła się jednak nie tyle na nich, co na usiłujących ich zatrzymać policjantach. Jak wynika z tych relacji nie wszyscy mieszkańcy mający konto w obrabowanym banku wiedzieli co się stało w nim dzień wcześniej. Przychodzili bowiem skarżąc się że bank został otwarty z opóźnieniem. No, cóż życie musi toczyć się dalej bez względu na to co przeżyli zakładnicy…

*Wikipedia o napastnikach: „Larry Philips miał 26 lat, żonę i dwójkę dzieci, a Emil Matasareanu 30 lat i był kawalerem. Obaj byli dobrze znani policji, gdyż wcześniej napadali na opancerzone samochody i banki, z których ukradli w sumie ponad 1 600 000 $. Złodzieje byli bardzo dobrze przygotowani do napadu – Philips i Matasareanu mieli na sobie Kamizelki kuloodporne wykonane z kevlaru (Philips miał również ochraniacze na rękach i nogach). Ta ochrona ważyła ponad 20 kilogramów. Matasareanu nie miał natomiast osłony na ręce i nogi.”

I o użytej przez nich broni: ”
„Karabin G3 – używany przez Matasareanu
Karabin Typ 56 – używany przez Philipsa
Karabinek AK – używany przez Philipsa i Matasareanu
AR-15 – używany przez Matasareanu
Pistolet Beretta 92 – używany przez Philipsa i Matasareanu”
„Posiadali oni również nielegalne bębnowe magazynki na 75 naboi, by rzadziej przeładowywać broń. Obaj zażyli wcześniej fenobarbital, dzięki czemu mogli zachować spokój podczas napadu.”

W rolach głównych (adaptacja filmowa)
Michael Madsen
Ron Livingston
Rey Baker
Alex Meneses
Clare Carey
Oleg Taktarov
Abdrew Bryniarski

Szczegóły techniczne produkcji
Kraj produkcji USA:
Premiera: rok 2003
Rzeczywisty napad: rok 1997
Reżyseria: Yves Simoneau
Nominacje i nagrody: 4 nominacje
Czas trwania: 103 minuty
Gatunek: sensacja, kryminał, akcja (na faktach autentycznych)

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: