Eugenika – w imię postępu (2001)

Krótki film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna (Szczęść Boże :D), a omawia się w nim podstawowe założenia nauki zwanej eugeniką i jej początki. Twórcy zaglądają do USA, lll Rzeszy i międzywojennej Polski aby sprawdzić dzieje eugeniki w tych państwach i czasach.

Eugenika to pseudonauka wymyślona w XlX wieku, a zajmująca się udoskonalaniem rasy ludzkiej. Według niej prawo do rozmnażania się mają tylko jednostki doskonałe, inteligentne i twórcze, a niepełnosprawni, prostytutki i żebracy mają wręcz zakaz prokreacji. Na pismach amerykańskich eugeników wzorował się Adolf Hitler i chwalił nawet jednego z nich. Film bada wpływ eugeniki na elity polityczne i intelektualne na przełomie XlX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych i hitlerowskich Niemczech. Filmowcy zaglądają do obozów koncentracyjnych w Poznaniu i klinik oraz laboratoriów in-vitro. Według twórców dokumentu kontrowersyjna dziedzina nauki nie wymarła do końca i jej ślady można odnaleźć we współczesnej medycynie. Mało popularna w dzisiejszych czasach teza głosi że aborcja, eutanazja, genetyka i in-vitro wzięły się właśnie od eugeniki, a sama eugenika zmieniła tylko nazwę na – genetyka.

Narracja w dokumencie jest bardzo zabawna, a specjaliści polscy i amerykańscy wypowiadają się z nim ze zrozumieniem dla prostego człowieka. Film nie jest ciągiem nudnych i trudnych wyrażeń zrozumiałych tylko dla ekspertów z danej dziedziny. Dużo rzeczy jest zobrazowanych, a eugenika jest przedstawiana w sposób wzbudzający zainteresowanie i zabawnie. Dlatego polecam dokument lemingom i wszystkim poprawnym politycznie. Powinni go też zobaczyć nauczyciele biologii i historii. Myli się ten kto sądzi że prekursorem rasizmu i eliminowania fizycznego chorych psychicznie, niższych rasowo i niepełnosprawnych jest niejaki Hitler. Ten ostatni też się na kimś wzorował, a jego wzór pochodził z kraju, który był przeciwko lll Rzeszy….I nie tylko taką zaskakującą i ciekawą tezę wysuwają twórcy dokumentu. Dla niektórych ich założenia mogą wydać się śmieszne….

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: