Sakebi (Kara) 2004

Japoński horror z 2006 roku w reżyserii Kiyoshiego Kurosawy.

Premiera: rok 2006
Kraj produkcji: Japonia
Czas trwania: 99 minut
Gatunek: horror
Tytuł angielski: „Retribution”

„Doświadczony detektyw zajmuje się sprawą morderstwa nieznanej kobiety w czerwonej sukience. Poszlaki wskazują na to, że on sam może być sprawcą zbrodni. Kiedy zostają odkryte kolejne zwłoki, detektywa zaczyna prześladować duch kobiety w czerwonej sukni. Wszystkie ofiary zostały utopione w słonej wodzie…” (cyt. Filmweb)

Sakebi

Na prowadzącego śledztwo detektywa padają podejrzenia kiedy wskazuje na niego większość poszlak. Na ciele ofiary są jego odciski palców, śledczy znajdują też na miejscach zbrodni należące do niego przedmioty. On sam aresztuje w tym czasie innych podejrzanych np. ojca jednej z ofiar. Gdy ten podejrzany zaczyna miewać wizję na przesłuchaniu – widzi syna, którego zamordował detektyw poleca skierować go na obserwację psychiatryczną. Nie wie że nie długo sam bezie potrzebował terapeuty , gdyż w snach i potem na jawie zacznie prześladować go tajemnicza zjawa. Przez większość tej historii główny bohater nie domyśla się nawet że nawiedzenia mogą być związane z tajemnicą z przeszłości i jego rejsem promowym z przed kilkudziesięciu lat….

Idąc takim tropem że duchy ofiar ukazują się ich mordercom tj. te utopione w słonej wodzie sam zaczyna podejrzewać siebie o zamordowanie kobiety w czerwonej sukni , która mu się ukazuje, a ż wreszcie zaczyna z nim rozmawiać. O to morderstwo , od którego właściwie zaczyna się cała historia podejrzewają go też koledzy z pracy. Tymczasem on prowadzi śledztwo w tej sprawie dopóki nie zaczyna go prześladować duch ofiary morderstwa , a na trupie nie zostają znalezione jego odciski palców. Gdy w słonej wodzie zostaje utopiona kolejna ofiara śledczy podejrzewają iż w Tokio grasuje seryjny morderca i za dużo poszlak wskazuje na ich kolegę z pracy – Noboru Yoshiok`iego (w tej roli: Kōji Yakusho. Tymczasem detektyw usiłuje znaleźć odpowiedź na pytanie skąd na ciałach wzięły się jego odciski palców i chodzi do psychoanalityka u którego spotyka jeszcze jednego policjanta. Pacjent doznał pomieszania zmysłów bo ma wizje ofiary tragicznego wypadku do którego został służbowo wezwany – ukazuje mu się duch.

Z początku główny bohater sam nie jest pewien czy nikogo nigdy nie zamordował , ale morderca kobiety , której duch go prześladuje został złapany i ona ukazuje mu się nadal. Zjawa wyjaśnia wreszcie policjantowi powód swoich odwiedzin….

O filmie
Mało akcji i średnio straszna produkcja. Bardziej niż fanom horrorów należy polecić ten film miłośnikom pracy policji kryminalnej. Interesujący się kryminalistyką, śledztwami i fani Sherlocka Holmesa znajdą w fabule coś dla siebie. I w przypadku tego filmu widz więcej dowie się słuchając dialogów niż oglądając to co dzieje się na ekranie. Niektóre momenty były dla mnie niezrozumiałe , a w tym zdaje mi się że ten jeden kluczowy do zrozumienia całej tej historii…

http://www.cda.pl/video/8577988

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: