Reinkarnacja (Rinne) 2005 – „na zawsze razem”

Ekipa filmowców w raz z aktorami udaje się do opuszczonego hotelu w którym przed laty dochodziło do seryjnych morderstw dokonywanych przez jednego szaleńca. Mają tam nakręcić film o tych wydarzeniach, jednak aktorka mająca odegrać jedną z głównych ról miewa przerażające wizje. W tych wizjach ucieka korytarzami tego samego hotelu w którym kręcony jest film, a goni ją tajemniczy mężczyzna z nożem i kamerą….Z czasem aktorkę zaczynają prześladować duchy ofiar lekarza, który mordował gości ww. hotelu aby sprawdzić co dzieje się z człowiekiem w momencie śmierci i czy podczas tego procesu ciało opuszczają wspomnienia. Swoje zbrodnie i konanie swoich ofiar, również dzieci szaleniec nagrywa na kamerę z filmem 8 mm.

Nagisa Sugiura – główna bohaterka nie miewa tych wizji przez przypadek. Jak sama twierdzi przeżyła reinkarnację, a w poprzednim życiu została zamordowana przez uduszenie. Został jej po tym ślad na szyi. Któregoś dnia zdjęć Nagisa dostaje od jednego z filmowców taką samą kamerę jaką morderca filmował swoje ofiary. Szybko okazuje się że to jest jedna i ta sama kamera, a filmowcy postanawiają obejrzeć znaleziony w niej film. Odkrywają na nim makabryczne wydarzenia z lat 70. , które miały wtedy miejsce w tym hotelu – nagrane są bowiem morderstwa, konanie ofiar i ich ciała jak również twarz samego mordercy. Nagisa tymczasem trafia do pokoju , w którym znaleziono kiedyś ofiary morderstwa. Wpada jej również w ręce lalka , która należała do jednej z dziewczynek zamordowanych przez lekarza. Zabawka mówi ciągle jedno zdanie – „na zawsze razem”, porusza się i także odgrywa ważną rolę w wizjach aktorki. Naprędce zaczynają się zdjęcia do nowego filmu (w starym hotelu), a filmowa fikcja przeradza się dla głównej bohaterki w okrutną rzeczywistość i podczas kręcenia zdjęć oglądający film kręcony przez mordercę członkowie ekipy filmowej odkrywają kim była dziewczynka do której należała straszna lalka. Nagisa Sugiura doznaje pomieszania zmysłów i drgawek na planie filmowym i nie muszę chyba dodawać że kończy marnie i gdzie kończy. Lalka należąca do uduszonej przed laty dziewczynki prześladuje ją nawet w szpitalnej izolatce….

Czy otrzymanie nowego życia po śmierci naprawdę jest możliwe?

reink

O produkcji
Mało się dzieje, trochę wieje nudą i średnio straszne w dzień. Widza mogą rozproszyć długie chwilę bezbeku wypełnione muzyką niezbyt pasującą to klimatu i gatunku (japoński horror) filmu. Po ponownym zainteresowaniu się wreszcie którąś ze scen widz może już nie pamiętać co wcześniej widział na ekranie i o co w ogóle chodzi w tym filmie. Dużą część czasu w tej półtoragodzinnej produkcji wypełniają takie sceny jak: skradanie się bohaterów z przerażoną miną i bez słowa przez długi czas oraz mieszanie wspomnień z rzekomego poprzedniego życia z rzeczywistością (tą filmową) Pierwszą połowę fabuły stanowiącą wprowadzenie do makabrycznych wydarzeń z przed lat wypełnia gadanina i casting na aktorkę która najlepiej zagra główną rolę w filmowym filmie. „Rinne” nie jest zbyt krwawym horrorem, ale sporo sztucznej juchy może widz zobaczyć na filmie nakręconym przez mordercę. Jak już wspomniałem historia ta w dzień nie jest wcale straszna, ale proponuję obejrzeć po ciemku jeśli już zdecydujecie się na seans.

Dwa filmy w filmie
Nie uważnemu widzowi, a zapewniam że oglądając ten film w dzień stracić wątek i zainteresowanie tym co dzieje się na ekranie nie trudno może się pomieszać i to całkiem słusznie fabuła produkcji właściwej („Rinne”) z fabułą filmu kręconego przez bohaterów tego japońskiego horroru, a ten wątek jest ciągnięty w „Reinkarnacji” przez cały czas. Drugim filmem występującym w tej produkcji jest ten nagrany na 8-mio milimetrową taśmę, nakręcony przez mordercę, który jest oglądany (film) podczas standardowych prac ekipy filmowej pracującej nad filmem, który kręci w tym filmie. Ufff!. Jak sami widzicie opętanie/nawiedzenie głównej bohaterki może się z tego wszystkiego udzielić widzowi.

Sprawy techniczne „Reinkarnacji”
Reżyseria: Takashi Shimizu
Scenarzyści: Masaki Adachi i Takashi Shimizu (reżyser)
Wyprodukowano w: Japonii
Premiera: rok 2005 (październik)
Obsada aktorska: w większości Japończycy, praktycznie sami Japończycy
Miejsce akcji: Japonia, stary hotel
Gatunek: horror
Czas trwania: 1 godzina i 36 minut

*Reinkarnacja – pogląd, według którego dusza (bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny. Np. dusza jednego człowieka może przejść w ciało nowonarodzonego dziecka lub zwierzęcia czy nawet według niektórych poglądów rośliny. Samo słowo reinkarnacja jest zestawieniem dwóch członów: inkarnacja (wcielenie) i przedrostka re (oznaczającego powtórzenie czegoś). Dosłownie więc reinkarnacja oznacza powtórne wcielenie. < Różne formy reinkarnacji stanowią jedno z podstawowych wierzeń hinduizmu, dżinizmu, wierzeń afrykańskich, orfików, pitagorejczyków, występuje w platonizmie, gnostycyzmie, kabalistyce, spirytyzmie, teozofii, antropozofii. W pewnym sensie stanowi także podstawową koncepcję w buddyzmie, jednak buddyzm łączy to z doktryną braku indywidualnej niezmiennej duszy (anatman), nie mówi się tutaj jednak dosłownie o reinkarnacji, a raczej o „wielu wcieleniach. < (cyt. Wikipedia).

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: