Pokłosie 2012

Chciało by się rzec po seansie że „Pokłosie” w reżyserii w reżyserii Władysława Pasikowskiego to polski film o Polakach. Nie interesujący się pochodzeniem twórców tego thrillera widzowie faktycznie mogli by utwierdzić w swoim przekonaniu stereotyp Polaka antysemity, ale film został zrealizowany przy współudziale producentów z Holandii, Rosji i Słowacji i oczywiście Polski. Polski Instytut Sztuki Filmowej dołożył do tego oszczerczego dla Polaków filmu 3,5 miliona złotych po prośbie o dofinansowanie. Film miał być realizowany bowiem początkowo pod tytułem „Kadisz” (jedna z najważniejszych modlitw w Judaizmie), ale twórcy nie dostali wtedy środków na produkcję. Podczas Jerusalem Film Festival 2013 film otrzymał nagrodę Instytutu Jad Waszem. Przy realizacji udział wzięło również wielu filmowców pochodzenia żydowskiego.

Fabuła
Ściśle nawiązuje do mordu dokonanego na żydowskiej ludności w Jedwabnem, a według niektórych źródeł dokonali go nie niemieccy naziści, ale właśnie Polacy. Jeden z głównych bohaterów -Franciszek Kalina (w tej roli: Ireneusz Czop) wraca po 20 latach do rodzinnej wsi z USA bo dowiedział się od żony swojego brata że ma on tam konflikt z mieszkańcami swojej wsi przez który to ona uciekła od niego razem z dziećmi. Bracia, którzy nie rozmawiali ze sobą od lat 80. na skutek kłótni rodzinnych usiłują teraz wspólnie odkryć tajemnice z czasów okupacji niemieckiej skrywaną przez mieszkańców wsi, którzy są wrogo nastawieni do obydwóch. Stopniowo odkrywając przyczyny wrogości mieszkańców wsi do rodziny Kalinów Franciszek sprowadza na siebie i brata (w tej roli Maciej Stuhr) jeszcze większą agresję sąsiadów wyraźnie ukrywających jakiś makabryczny fakt. Problemy zaczynają się już od przyjazdu Franciszka do wsi bo ktoś kradnie mu torbę, potem wybija kamieniem szybę w domu jego brata i z takimi problemami zmagają się bohaterowie „Pokłosia”, aż do wymalowania spray`em budynków w ich gospodarstwie gwiazdami Dawida i słowem – żyd. Takie niesubtelne dokuczliwości doprowadzą wreszcie do bestialskiej zbrodni.

Franciszek Kalina przeprowadza śledztwo dotyczące pochodzenia gospodarstwa jego brata , które wykazuje że posiada on je bezprawnie bo ich ojciec nie był jego prawowitym właścicielem. Franciszek zaczyna domyślać się czegoś kiedy Józef – jego brat mówi mu że od jakiegoś czasu zbiera lub odkupuje od mieszkańców wsi macewy z których to porobili sobie progi do domów. Z czasem okazuje się że sąsiedzi tak bardzo nienawidzą Józefa za to że zdemontował jedyną utwardzoną drogę we wsi, drogę utwardzoną przez nazistów niemieckich żydowskimi nagrobkami. Rozmowy Franciszka z mieszkańcami mające na celu wyjaśnienie chociaż części tajemnicy sugerują mu że powinien on popytać we własnym domu. Jednak dom Kalinów to nie ten w którym mieszka teraz jego brat , a tajemnica zostaje odkopana w pierwotnym gospodarstwie Kalinów na mokradłach….

Najstarsi mieszkańcy wsi twierdzą że za okupacji w wiosce prawie wcale nie było Niemców. Kto zatem zamordował 26 żydowskich rodzin z dziećmi , których szczątki bracia odkopują z ziemi ojców? Wiejska tajemnica z przeszłości poważnie szokuje braci i przeradza się wreszcie w rodzinną tragedię.

Pokł

Nagrody
Film otrzymał dwa „Orły”: za najlepszą scenografię w roku 2013 i za najlepszą główną rolę męską w roku 2013 dla Macieja Stuhra oraz 3 inne nagrody i 8 nominacji.

Wrażenia po seansie
Dialogi są sformułowane tak aby wywołać w widzu wzruszenie i maksymalnie dużo negatywnych uczuć do morderców Żydów, którymi są rzekomo najstarsi mieszkańcy wsi – Polacy, a nie Niemcy. Stereotyp Polaka – antysemity reprezentuje w filmie przybyły z Chicago Franciszek Kalina, który jak sam twierdzi zdążył poznać tam wielu „żydków” i nie ma o tym narodzie najlepszego zdania. Wścieka się na brata zbierającego na polu macewy, a tamten tłumaczy że pod nimi spoczywali kiedyś ludzie i nie mógł patrzeć jak ostatnie strzępki wspomnień o nich służą jako utwardzenie drogi. Czarę goryczy na stronę polską przelewa fakt iż Kalinowie ostatni dowiadują się kto tak naprawdę zamordował żydowskich sąsiadów, których szczątki wykopali ze zbiorowej mogiły. Należy tu wspomnieć jednak że twórcy filmu zadbali o to aby w toku akcji okazało się że to Polacy zajęli bezprawnie majątki i gospodarstwa swoich zamordowanych sąsiadów.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: