Bogowie 2014

Ten polski dramat biograficzny z ubiegłego roku w reżyserii Łukasza Pałkowskiego opowiada historię wybitnego, polskiego kardiochirurga – doktora Zbigniewa Religi. W roli głównej: Tomasz Kot. Fabuła dramatu zasadzona jest w latach 80. XX wieku kiedy to Zbigniew Religa dokonał w swojej klinice w Zabrzu pierwszego i udanego przeszczepu serca w Polsce. Film opowiada o jego staraniach w celu podjęcia transplantacji aż w końcu o okolicznościach w jakich do niej doszło. Widz nie zobaczy na ekranie strzelanin i zawrotnych akcji, ale usłyszy masę przekleństw towarzyszących jakby poniekąd ciężkiej, odpowiedzialnej i stresującej pracy kardiochirurga. W tamtych czasach ta dziedzina medycyny dopiero raczkowała.

Z produkcją polecam zapoznać się pracownikom służby zdrowia oraz ich zwierzchnikom z ministerstwa, zarządów spółek i wreszcie – związków zawodowych aby zobaczyli że jednak można i da się :). Film spodoba się na pewno fanom „Na dobre i na złe”, a będzie to dla nich cofnięcie się w czasie o ponad 30 lat. Dialogi bywają czasami śmieszne i rozbrajające napięcie, więc fani seriali komediowych takich jak „Daleko od noszy” znajdą w filmie coś dla siebie, ale tutaj jest na poważnie bo to prawdziwa historia. Miłośnicy szybciej i brawurowej jazdy samochodem po drogach publicznych powinni zwrócić uwagę na styl i sposób prowadzenia Fiata125 p przez głównego bohatera filmu. Zbigniew Religa jest patronem wielu szkół medycznych w Polsce w tym tej w Siedlcach. Widzom nie interesującym się medycyną i jej historią film może się nie spodobać. Będzie dla nich nudny i poruszający nieciekawą problematykę.

rel

Inni aktorzy ,których nazwiska na pewno kojarzy większość polskich widzów,a zagrali oni tutaj role poboczne, ale nie byli mistrzami drugiego planu bo każda postać wniosła coś do fabuły to: Ryszard Kotys (Paździoch ze „Świat według Kiepskich”) ,Jan Englert ,Zbigniew Zamachowski ,Marian Opania („Na dobre i na złe”) ,Kinga Preis („Ojciec Mateusz”).

Nagrody dla filmu
Produkcja otrzymała kilkanaście nagród w tym „Orły”: dla reżysera za najlepszy film roku 2015 i dla Tomasza Kota za najlepszą główną rolę męską w 2015 roku. „Orzeł” powędrował też do scenarzysty i faceta odpowiedzialnego za zdjęcia na planie filmowym. Łukasz Pałkowski otrzymał też „Złotego Lwa” za najlepszy film roku 2014, a Tomasz Kot tą samą nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w 2014 roku. Oprócz nagród film i jego twórcy otrzymali jeszcze 11 nominacji.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: