Wybory parlamentarne 25.10/2015 – praca obwodowej komisji

Praca komisji obwodowej nr. 2 w przedszkolu nr. 20 przy ulicy Osiedlowej 3 w Siedlcach trwa. Macie czas do 21:00 na zagłosowanie. O ile na poprzednie referendum o JOW-ach ludzie mieli totalnie wyjebane o tyle teraz jest zatrzęsienie wyborców od samego rana (7:00) i zdarzają się awantury. Elektorat awanturujący się najbardziej to wyborcy tej partii smoleńskiej i jak na razie ci przyszli do urny najtłumniej i zaraz po mszy. Z tego komitetu wywodzi się także mąż zaufania, który przyglądał się pracy komisji na moim dyżurze. To pierwszy mąż zaufania na moim dyżurze mający uwagi do komisji,w kilku słowach – facet się czepia.

Z kabin do głosowania ginęły już długopisy, a głosujący na gminnie łamią zasadę tajności głosowania wchodząc grupowo do jednej kabiny. Starsze małżeństwo razem lub matka z synem pijakiem (moja sąsiadka). Wiekowo elektorat przybyły do godziny 12:30 najliczniej to taki 50+, a młodych ludzi jest mało. Potem się będą dziwić że znowu wygrał smoleńskizm.

IMG_20151025_065155

Pouczenie
Bo ludzie robią awantury komisji, a nawet nie wiedzą że: w okręgu siedlecko -ostrołęckim kandydatów na senatora wystawiły tylko 3 partie, a głosować można na jednego z nich tj. na żółtej karcie stawiamy krzyżyk przy jednym nazwisku. W białej książce każdy komitet/partia ma swój numer i głosujemy tylko na jednego kandydata z jednego komitetu. Tzn. w białej książce stawiamy tylko jeden krzyżyk, na jednej kartce, przy jednym nazwisku bo inaczej głos na posła (biała książka jest do sejmu) będzie nie ważny!.

Nie pytać członków komisji, który kandydat ma jaki numer bo informacje o kandydatach wiszą na wysokości oczu przed wejściem do lokalu wyborczego. Nie mogą komisje pomagać głosować, ale mogą przeczytać coś niedowidzącemu, a dla niewidomych mają nakładki na karty z napisami Braille`a. Lokale wyborcze są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a podczas głosowania w kabinie może przebywać tylko jedna osoba. Członkowie komisji mają obowiązek sprawdzać co jakiś czas czy w obrębie lokalu wyborczego nie znajdują się materiały wyborcze, propagandowe tj. plakaty, ulotki, naklejki itp. W odległości kilkunastu metrów od lokalu wyborczego powinny być powieszone tablice informujące o drodze do niego. Takie ze strzałką. Komisja zaczyna pracę o 6:00 rano (stemplowanie kart i wywieszanie tablic informujących o drodze do lokalu wyborczego), a lokale otwierane są o 7:00 rano i dostępne już dla głosujących. Komisja zamyka lokal o godzinie 21:00 i przystępuje do liczenia głosów, które może potrwać nawet do rana. . Przy tym ostatnim procederze mogą być obecni meżowie zaufania. Urna powinna być zamknięta na kłódkę i zaklejona kartką z podpisami wszystkich członków komisji, a przy stole z którego wydawane są karty musi zawsze przebywać minimum 3 osoby.

Na dyżurze komisji powinien przebywać jej przewodniczący lub wiceprzewodniczący, a o godzinie 12:00 podaje się dotychczasową frekwencję w danym obwodzie. Po podliczeniu głosów protokół trafia do Okręgowej Komisji Wyborczej, a członkowie komisji i mężowie zaufania mają prawo otrzymania jego kopii. Dieta członka komisji wynosi 160 zł. I najważniejsze chyba wyjaśniłem?.

Wynikami prac Obwodowej Komisji nr. 2 w Siedlcach podzielę się pewnie jutro. Bedą to dane spisane z protokołu.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: