The Happening – Zdarzenie (2008)

Amerykańsko-indyjski thriller science-fiction z 2008 roku, napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez M. Night Shyamalana. Występują: Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo i Ashlyn Sanchez.

Fabuła

Przez amerykańskie miasta przetacza się przerażająca fala samobójstw. Ci, którzy przeżyli, uciekają i walczą o życie. Pewnego ranka przez Nowy Jork przetacza się fala masowych samobójstw inspirowana nagłymi podmuchami wiatru. Schemat „Zdarzenia” jest zawsze taki sam: ludzie zatrzymują się w miejscu i bredzą od rzeczy aby za chwilę zastrzelić się, poderżnąć sobie gardło lub skoczyć z dachu jak robotnicy na budowie. Ludzie panikują i szukają sobie miejsca gdzie tajemniczy wiatr nie wieje. Przekonani przez media że Nowy Jork, a potem inne amerykańskie miasta zostały zaatakowane przez terrorystów uciekają z nich na pola i wsie. Wśród ratujących się przed rzekomymi terrorystami jest nauczyciel z rodziną, który odkrywa że to nie koniecznie jakieś ataki muszą stać za tajemniczymi i masowymi samobójstwami dokonywanymi w miejscach publicznych, a wiatr wieje nadal….Pociąg, którym wraz z innymi pasażerami belfer ucieka do mniejszej miejscowości zatrzymuje się nagle w jakiejś głuszy, a przerażeni konduktorzy informują go że stracili kontakt radiowy z cywilizacją, a radio i telewizja nadal informują o nowych, masowych samobójstwach. Rozbitkowie z pociągu decydują się przeczekać kryzys w miejscowości Filbert, ale seryjny samobójca zdaje się atakować ro raz to mniejsze miasteczka i miejscowości. Nauczyciel i jego rodzina decydują się uciec i przeczekać wszystko w jakimś odludnym miejscu, a napotkany przez nich hodowca roślin, który ich odwozi twierdzi że za masowymi samobójstwami stoją rośliny i drzewa, które wypuszczają do powietrza halucynogenne toksyny.

zdarz

Bohaterski belfer zdaje się podchwycić temat bo już wcześniej opowiadał jednej ze swoich klas że na ziemi zmniejsza się populacja pszczół, które po prostu znikają. Jego uczniowie winili za tą sytuację globalne ocieplenie i zmianę temperatury, które dezorientują owady, ale czy na nie tajemnicza toksyna działa tak samo samobójczo jak na ludzi?. Jakiś mądry filozof lub naukowiec stwierdził kiedyś że jeśli z ziemi zaczną znikać pszczoły to ludziom zostanie tylko 4 lata życia…..

Grupka bohaterów na swojej drodze do bezpiecznego miejsca napotka tylko rozpacz, pustkę i grozę oraz złowieszczy wiatr zwiastujący tylko śmierć :). Każdego z własnej ręki. Kilkoro z uciekinierów zostaje zastrzelonych podczas wdarcia się do zabitej dechami, cudzej posesji, ale nauczyciel i jego rodzina znajdują wreszcie schronienie w domu histerycznej staruszki, przekonanej o tym że jej goście chcą ją okraść i zamordować. Ta jednak również nie długo ginie, a belfer zostaje sam z rodziną w opuszczonym, cudzym domu. I tutaj wreszcie zaczyna wiać wiatr!. Czy ktoś wyjdzie żywy z tytułowego „zdarzenia”?. Przecież wiatr nie wieje tylko w USA :).

Zdarzenie (The Happening). Lektor pl.

O filmie
Fabuła jest smutna i może przyprawić o płacz co wrażliwszych. Kto nie będzie traktował filmu tylko jako sci-fi może się jakiejś nerwicy nabawić. Na ekranie widz nie zobaczy za dużo akcji, strzelanin i mordobić, ale usłyszy powiew złowieszczego wiatru, a po nim walające się po chodniku ciała…..

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: