Death Note – デスノート (Notes śmierci)

Pierwsze i pewnie ostatnie anime Harry`ego jest trochę kryminalno psychologiczne. Odcinki trwają 22 minuty i każdy z nich podzielony jest na 10 minutowe fragmenty. Chodzi w nim o to że pewien jakby poniekąd Japończyk – Yagami Light notatnik japońskiego boga śmierci (shinigami), umiera ten kogo imię zostanie tam zapisane. Licealista nie waha się długo aby wykorzystać znalezisko do wymierzania sprawiedliwości. Posiadacz notesu musi widzieć twarz i znać nazwisko osoby którą chce uśmiercić, umiera ona na zawał serca w ciągu 40 sekund od zapisania jej nazwiska w notesie, chyba że poda się bliższe szczegóły. Tymczasem w Japonii zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach brutalni przestępcy i więźniowie. To swój plan oczyszczenia świata wdraża w życie Kira bo taki pseudonim nadali mordercy jego zwolennicy. Sprawca nigdy nie zostaje złapany, a większość mężczyzn umiera na zawały serca bo przecież kira musi tylko znać nazwisko swojej ofiary i widzieć jej twarz np. w TV. Ktoś mu jednak przeszkodzi w tych morderstwach.

death0SHINIGAMI

I takim oto sposobem z pozoru zwykły, japoński nastolatek zaczyna zabijać agentów FBI pracujących w Japonii, policjantów z grupy śledczej prowadzących dochodzenie w jego sprawie i dziennikarzy. Yagami wypowiedział wojnę przestępcom i więźniom japońskim, a jego ojciec okaże się potem szefem grupy dochodzeniowej prowadzącej śledztwo w sprawie tajemniczego kiry, ale nie będzie wiedział że jest to jego syn. Policja zaczynająca coś podejrzewać oczywiście zinfiltruje i rodziny swoich ludzi, ale nic im z tego nie wyjdzie. Cała Japonia boi się zostać zamordowana przez niewidzialnego sprawcę, który nie musi widzieć też swojej ofiary. Historia wciąga i każdy odcinek ma inną fabułę, a ten sam zostaje tylko główny wątek. Tymczasem zaczynają ginąć w Japonii niewinni ludzie bo pojawia się drugi morderca. Każdemu z posiadaczy notesu śmierci towarzyszy shinigami, którego nikt oprócz nikt nie może usłyszeć ani zobaczyć bo są oni z innego świata. To właśnie oni gubią na ziemi notesy śmierci lub wpędzają ludzi w ich posiadanie w inny sposób. Bogowie śmierci mają nieziemską moc, którą mogą podzielić się z ludźmi w zamian za połowę ich życia, ale brakuje im pomysłów i inteligencji. Nawet sam bóg śmierci nie wymyślił by tak krwawego, brutalnego, bezczelnego i okrutnego sposobu na zabicie bliźniego jak człowiek. Oprócz bandytów i złoczyńców zaczynają ginąć również dziennikarze, jednak to nie jest sprawką prawdziwego kiry. Jego naśladowca chce się z nim spotkać i dochodzi wreszcie do takiego spotkania. Sam Yagami jako ponadprzeciętnie inteligentny student i syn policjanta zostanie wciągnięty w pomoc w dochodzeniu przeciwko kirze tj. przeciwko sobie. Od początku próbuje skutecznie ukryć to że to on jest sprawcą zgonów na zawały więźniów i bandytów, których widział w TV. Zwykły nastolatek, mieszkający w domu z siostrą i rodzicami nie boi się jednak boskiej mocy notesu i postanawia wykorzystywać go nadal bawiąc się w boga, podoba mu się to nawet. Cały czas towarzyszy mu shinigami, który upuścił swój notes w świecie ludzi i jest nierzadko przerażony okrucieństwem znalazcy. Ale czy Notes śmierci i shinigami może być tylko jeden?. Czy jeszcze ktoś z ludzi może być w posiadaniu drugiego notesu?. Może być dwóch bogów śmierci na ziemi?….

death

Od MikeHarry`ego
Obejrzeć te krótkie odcinki polecam oczywiście fanom mangi i anime. Miłośnicy kryminałów i detektywistycznych zagadek znajdą tam dla siebie fabułę, zaciekawi też ona funkcjonariuszy pionu kryminalnego policji i może nauczą się oni czegoś z tej bajki. Ja nie jestem fanem mangi, wręcz przeciwnie – nie specjalnie ją lubię, ale „Death Note” jest wyjątkiem. Spodobała mi się fabuła, wciągnęła mnie historia pełna kryminalnych zagadek…..

One thought on “Death Note – デスノート (Notes śmierci)

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: