Borgen (Rząd) – House of Cards po duńsku

Serial polityczny w stylu „House of Cards”, którego akcja rozgrywa się w państwie europejskim bo w Danii. Dlatego problematyka poruszana w odcinkach (których na razie obejrzałem dwa, ale mnie zachwyciły bardziej niż ww. amerykański serial) jest bliższa Polakowi zainteresowanemu polityką jak i jej fikcyjnymi scenariuszami, które mogą się kiedyś spełnić jako Europejczykowi. Już w dwóch pierwszych odsłonach zostały poruszone tematy jakże znane nam z podwórka polskiego tj. wydawanie publicznych pieniędzy z podatków przez polityków na ich prywatne zakupy (niżej będzie o co chodziło) i znane z podwórka europejskiego tj. problem imigrantów, którzy w przypadku Danii nie napływają, ale są stałym elementem krajobrazu tego państwa i biorą czynny udział w życiu publicznym i politycznym w serialu jak i w rzeczywistości. Wielka (duńska) polityka przeplata się w fabule z prywatnymi romansami i wpływem mediów oraz opinii publicznej na najwyższe osoby w państwie z których jedna popada w nie lada kłopoty….

borg

Stara żona premiera Danii przebywając z mężem w Londynie narobiła sobie zakupów na ponad 70 tys koron duńskich (nie wiem ile to funtów, ale to nie ważne) z tym że nie miała czym zapłacić i zadzwoniła po męża. Robiąc szopkę w drogim sklepie z ciuchami i obnosząc się z byciem żoną premiera europejskiego państwa zmusiła męża do zapłaty za swoje ubrania bo nie chciał już robić scen. Jest przecież poważnym politykiem!. Pech chciał że nie wziął akurat swojego portfela, ale w kieszeni marynarki miał służbową kartę płatniczą!. I tak oto premier za fochy swojej starej żony w obcym państwie zapłacił pieniędzmi podatników co dla Polaków nie jest takie dziwne, a dla polskich polityków pewnie też nie, ale Duńczyk czuł się z tym źle i miał małe wyrzuty. Szef duńskiego rządu myślał że uda się jakoś sprawie ukręcić łeb i rachunek za ubrania żony ze swoim podpisem przekazał swojemu współpracownikowi, który zapewnił go że uda to się jakoś wpisać w wydatki rządowe/partyjne, a poza tym konto zostanie obciążone dopiero za dwa tygodnie, więc jest trochę czasu na myślenie. Pech chce że ten współpracownik premiera umiera w trochę dziwnych okolicznościach w łóżku pod swoją kochanką, która też jest ważną osobą w duńskim życiu publicznym. I rachunek na ponad 70 tys koron za prywatne ciuchy żony premiera trafia w niepowołane ręce przedstawiciela opozycji…. W kraju zbliżają się wybory, a premier ubiega się o reelekcję, dochodzi do publicznej debaty w mediach z kandydatami na której pojawia się też feralny rachunek z podpisem premiera zabrany trupowi. Nadeszła więc pora na zmianę rządu i premier został zgnojony, a nowym została kobieta z gabinetem w którym połowa ministrów jest kobietami, a dla jednego z lobbys utworzono nawet specjalne ministerstwo. Nowa premier Danii zadbała o parytety w swoim gabinecie i będzie też dbała o imigrantów….

Tymczasem zaczyna się szukanie haków na poprzedników, grzebanie w prywatnej korespondencji najwyższych osób w państwie oraz targowanie się o to ile ministerstw ma otrzymać które stronnictwo z tych, które wejdą do tego nowego, „prokobiecego” rządu. Takie rozmowy i targi odbywają się w zaciszu gabinetów i prywatnych mieszkań przedstawicieli zainteresowanych stronnictw, a z dala od opinii publicznej. Nic w tym dziwnego bo kłótnie o ministerstwa mają miejsce 3 dni przed wyborami….

Serial dobrze się zapowiada, a akcja jest zawrotniejsza i żywsza niż w „House of Cards” i tematyka fabuły jest mi bliższa niż ta z USA. A skoro w pierwszym odcinku pierwszego sezonu zaczynają od trupa i udupienia premiera…..

One thought on “Borgen (Rząd) – House of Cards po duńsku

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: