Frankenstein`s Army 2013

Pod koniec ll wojny światowej do wschodnich Niemiec wkracza oddział sowieckich żołnierzy w celu odnalezienia i uratowania swoich towarzyszy. Tymczasem odkrywają kompleks nazistowskich laboratoriów w których potomek doktora Frankenstein`a prowadzi doświadczenia i operacje na ludziach według zapisów z dziennika swojego przodka. Była to desperacka decyzja Hitlera aby lll Rzesza uniknęła klęski, więc postanowił stworzyć armię żołnierzy robotów stworzonych z ciał poległych nazistowskich żołnierzy. Jak się okaże nie jest celem sowietów znalezienie ich zaginionych towarzyszy, a schwytanie doktora i dostarczenie go do ZSRR nawet kosztem życia członków oddziału. Po drodze do swoich towarzyszy sowieci napotykają ciała zmasakrowane, bądź wykopane z grobów i pół żywe. Nieszczęśnicy ci nie wyglądają jednak na klasyczne ofiary wojny, bombardowań lub rozstrzelań.

fr0

Gdy żołnierze natrafiają w końcu na kogoś żywego ten prowadzi ich do tajemniczych piwnic pod kościołem w których atakują ich stworzenia przypominające roboty, są to dzieci doktora – żołnierze zszyci z maszynami i narzędziami, które nie potrzebują broni palnej aby zabić wroga. Noże, kosy, młoty i śmigła pójdą w ruch, będzie pełno krwi i kawałków ciał, ale sowieci (chociaż nie wszyscy) wreszcie osiągnął cel i dotrą nie tyle do zaginionego oddziału Krasnej Armii co do królestwa doktora Frankenstein`a przerabiającego martwych i pół żywych nazistów na roboty i super-żołnierzy. Komuniści potraktują to jako tajną broń Hitlera, a ich sowieckie rozumki szybko rozkminią że tylko naziści mogli stworzyć coś takiego – pozszywać ze sobą ludzi. Towarzyszom w tym jednemu Polakowi towarzyszy towarzysz z kamerą rejestrującą całą akcję ratunkową. Jednak to się tylko bohaterom (Związku Radzieckiego?) filmu wydaje do jego połowy. Towarzysz nazywany przez swoich kolegów żydem od czasu odkrycia przez nich jego spisku nosi ze sobą aparaturę zagłuszającą radia przez którą to nie mogli połączyć się z dowództwem i podpisał z rządem radzieckim umowę na mocy której ma im dostarczyć szalonego niemieckiego doktora. Sowietom też przydadzą się super-żołnierze. Większość członków oddziału nie przeżywa tej wyprawy, a schwytany przez doktora kamerzysta współpracuje od tej chwili z nim rejestrują jego okrutną pracę w laborium robienia z trupów żołnierzy do ożywienia których nie potrzebuje on już uderzenia pioruna jak jego dziadek. Do przybycia radzieckiego lotnictwa zaczynającego powoli bombardować budynki laboratorium niestrudzenie sowiet usiłuje namówić doktora do przejścia na stronę wroga podziwiając i chwalą jego pracę nawet wtedy kiedy ten torturuje i zarzyna towarzyszy z jego rozbitego już oddziału. Przed ostatecznym zbombardowaniem potwornego laboratorium jest jeszcze czas na ostatni eksperyment….na żywym sowiecie….

fr1

O filmie

Produkcja ta w reżyserii Richard`a Raaphorst`a przez cały czas podtrzymuje klimat grozy, a na ekranie można zobaczyć okrutne i straszne sceny i obrazy. Chociaż akcja filmu toczy się w czasie wojny i opowiada o losach żołnierzy na terytorium wroga mało przypomina to klasyczny film wojenny i mało jest też strzelanin i klasycznych scen walki. Sceny w których występują zwłoki, elementy uzbrojenia mogą przyprawić gęsią skórkę, a tych pierwszych jest w filmie zaskakująco dużo, twórcy nie oszczędzali na trupach, a tych drugich nie za wiele gdyż jak już wspomniałem nie jest to film wojenny!. Jednak i elementom uzbrojenia można nadać przeraźliwy i horrorowy wygląd, a jeszcze jak dodać do nich martwego Niemca….

Produkcja zawiera sama w sobie motyw filmu – tego nakręcanego dla archiwów ZSRR i na początku jest to wyjaśniane. Sceny akcji z zaskoczenia, przerażające i pokraczne potwory, które też się filmowcom niebywale udały jak na taką krótką i tanią produkcję dla masowych odbiorców, która zbiera niskie oceny od nie-koneserów gatunku. Krew i kawałki ciał oczywiście bardzo wyglądają na rekwizyty, ale to aż tak nie odpycha od postraszenia się trochę tym filmem w sobotni i deszczowy wieczór jak fakt że film jest jednak produkcji holendersko – amerykańskiej z wtrąceniem się Czechów i sowieci mówią tam po angielsku!. Obsada aktorska to też w większości Amerykanie i artyści angielskojęzyczni + Litwin lub Łotysz (Andrei Zayats jako Vassili) i przynajmniej jeden Żyd. Nazwiska odtwórców ról żołnierzy sowieckich nic szerszej publiczności nie powiedzą i MikeHarry nie pamięta też aby film leciał kiedyś w telewizji. Do scenariusza wtrącono jednak parę zdań po rosyjsku i niemiecku, ale niedbale i nieskładnie tak że widz władający którymś z tych języków biegle zrozumie kilka słów jeśli się w nie porządnie wsłucha albo i to nie, a te efekty mające dodać fabule trochę realizmu i pomóc widzowi przenieść się do czasów w których toczy się akcja filmu (bo zakładam że to twórcy chcieli osiągnąć tymi efektami) są celowo wyciszone lub zagłuszone innymi efektami specjalnymi.

fr

Mi najbardziej zapadły w psychice zdewastowane groby, pomordowane zakonnice niemieckie i jedna pół żywa i sporo wisielców w jednej z hal laboratoriów do produkcji potworów dla Hitlera. Poza tym dawno chyba nie opisałem filmu tak szczegółowo i pozytywnie, a nie polecam go wrażliwym i dzieciom.

Dla kogo film?.
Dla lubiących horrory oczywiście bo mało jest takich, których akcja osadzona jest w czasach ll wojny światowej i dla miłośników historii XX wieku jako spojrzenie na ten cały cyrk trochę w krzywym zwierciadle. Znający się dobrze na lll Rzeszy i Związku Radzieckim historycy i pasjonaci tamtych czasów potraktują fabułę raczej jako komedię i ogólnie coś śmiesznego. Polecam też nudzącym się w pochmurne wieczory, a chcącym się trochę przestraszyć. Film najlepiej oglądać po ciemku.

 

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: