Phantasm IV:Oblivion (Mordercze kuleczki IV: Zapomnienie) 1998

Czwarta i ostatnia część tego nudnego i starego horroru jest przypomnieniem i podsumowaniem wszystkiego co do tej pory wydarzyło się w tej historii. Wcześniej nie zdecydowałem się na opisanie którejś z części bo nie było o czym pisać, poza tym internety są pełne zagmatwanych recenzji i opisów tego filmu. „Phantasm” w reżyserii Don`a Oscarelli`ego opowiada o kostnicy z której za sprawą tajemniczego Tall Mana (Wielkoluda) znikają ciała zmarłych. Trupy nie trafiają jednak do piachu, wręcz przeciwnie – często są wykopywane z grobów. Czarny charakter z tej historii jak można wywnioskować z opowieści jej innych bohaterów podróżuje między światami i wymiarami w poszukiwaniu niewolników. Poddanymi sobie czyni zmarłych, których ciała zmniejsza do rozmiarów karłów, a mózgi i świadomość zamyka w tytułowych „Morderczych kuleczkach”. Rodziny i przyjaciele nieboszczyków nie zdają sobie nawet sprawy że ciało ich krewnego w okrojonej postaci trafi do miejsca gorszego niż piekło tj. na planetę niewolników do której przejście znajduje się w domu pogrzebowym. Karły z usuniętymi kawałkami mózgów są pakowane do czarnych beczek i gdy już dojrzeją wsysa ich do innego świata. Pozostali w naszym świecie robią za metalowe piłeczki z nożami, wiertłami i dziurkami, a w dodatku latają. I to one polują na przyszłe ofiary Tall Mana, które decydują się spróbować wyjaśnić tajemnicę znikających ciał. Każdy kto wejdzie do domu pogrzebowego zostanie wypatroszony przez trupa w kuleczce mającej własną świadomość, a szczutą nań przez jej władcę – Wielkoluda. Osoby przechodzące przemianę z człowieka w karła (te już nie żyjące) mają żółtą maź zamiast krwi, tak samo jak Tall Man, który zdaje się nigdy nie umierać bo ginął już wielokrotnie w poprzednich częściach, jednak zawsze wraca w kolejnej.

phantasm

Czoła szatanowi nie z tego wymiaru decyduje się stawić wielu, którzy ostatecznie kończą jako żywe trupy ze zmniejszonymi mózgami i ciałami, ale w tej części walczy z nim trójka mężczyzn (w tym jeden nieletni) i były sprzedawca lodów. Wielkolud jest na koniec każdej części palony, wysadzany lub zgładzany w inny sposób, więc po drugiej części zaczyna się to robić nudne, a efekty specjalne też nie powalają – nie trzeba mieć sokolego wzroku żeby dojrzeć że krew to zwykła farba. Mało jest dialogów i przez większość filmów nic się nie dzieje, ale jeśli już nastąpi akcja to jest obrzydliwa i pełna trupów z tym że mało krwawa jak już wspomniałem. Trudno się przestraszyć tego filmu, większość scen to gadanina i trzeba ją dobrze zapamiętać gdyż wchodzą w grę rodzinne koneksje bohaterów, a te informacje są potrzebne przy ostatniej części. Atmosfery grozy nie podsycają nie śmieszne, a czasami głupie komentarze głównych bohaterów filmu. Słuchając niektórych monologów widz może odnieść wrażenie że ogląda słabą, amerykańską komedię.

Seans polecam widzom, którzy nie mają już naprawdę co oglądać i chcą sobie w tym czasie obejrzeć profanacje horroru bo na takie miano zasługuje „Phantasm” .I zawsze można sobie przypomnieć stary klasyk bo przecież kiedyś był to dla kogoś straszny hit!. Produkcja doczekała się nawet wzmianki w jednym z tekstów poznańskiego rapera „Słonia”. Nie będziecie się jednak przy tym filmie ani bawić ani bać i lepiej go oglądać wieczorem bo przy świetle słonecznym słabo widać. Twórcy nie wymyślili w żadnej z odsłon za dużo, nie postarali się. W tych 95 minutach można by zmieścić więcej scen akcji, straszydeł, strzelanin i krwi i czegoś co zapewniło by widzowi minimalny dreszczyk emocji, a starocia należałoby remake`ować!. A tak mamy dużo pustego czasu w którym bohaterowie podróżują samochodem i sadzą debilne teksty zamiast działać.

* Po 17 latach historia doczekała się 5 części do której zakończyły się już zdjęcia i są właśnie montowane. Teraz gdy są efekty specjalne i dużo konkurencji na rynku tego gatunku + nowy reżyser to może chociaż ostatnia część zachwyci/przestraszy/obrzydzi. Czy współcześni filmowcy uratują honor swoich kolegów z poprzednich pokoleń i uczynią z tej nudnej i głupawej szmiry porządny horror?. Premiera 5 części w tym roku podobno.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: