Damien: Omen 2 1978 (Omen 2)

I druga odsłona kultowego horroru z legendarną muzyką o przybyciu na ziemię antychrysta, który wcielił się w 13-sto letniego w przypadku tego filmu chłopca – Damien,`a. Tą część horroru wyreżyserował Don Taylor i Damien jako już starszy chłopak próbuje poznać swoje przeznaczenie i tożsamość. Produkcja otrzymała dwie nagrody, chociaż jest niebywale nudna i pełna marudzenia jak na dzisiejsze czasy. Są oczywiście spektakularne uśmiercenia, które jednak da się przewidzieć,szczególnie gdy się już oglądało pierwszą część. Akcji, której zawrotów jest tu mało,a  twórcy starają się jej nie nadużywać towarzyszy przerażająca (w latach 70.) muzyka z łacińskimi słowami. Po raz pierwszy pojawia się też motyw czarnego kruka, który doczekał się już nawet wspomnienia w tekście poznańskiego rapera „Słonia”, podobnie jak sam Damien. Mam na myśli utwór z ich najnowszej płyty„Demonologia 2” pt. „Slasher”.

Martwi

  • Kuzynka Damien`a zmarła na atak serca w sypialni po wystraszeniu przez czarnego kruka.
  • Nowa macocha Damien`a – spalona na koniec filmu.
  • Jedna z bohaterek ginie potrącona przez TIR-a, a oślepiona uprzednio przez czarnego kruka.
  • Dwójka mężczyzn na których zawaliły się ściany starożytnego grobowca/jaskini (na początku filmu)
  • Powyższe cztery to tak między innymi :).

Omen

Fabuła

Damien jest już w wieku 13 lat i po tym jak jego adopcyjny ojciec – ambasador usiłował zasztyletować go w kościele mieszka z jego bratem i jego rodziną. Wujek Damien`a jest bogatym przedsiębiorcą i mieszka ze swoją drugą żoną, synem z pierwszego małżeństwa…..i z Damien`em. Obaj chłopcy są kuzynami i uczęszczają do tego samego – wojskowego koledżu z którym rodzina jest związana od lat. Dowódca kompanii Damien`a i jego kuzyna zdaje się znać tajemnicę jednego ze swoich wychowanków i poleca mu przeczytać Pismo Święte, aby on sam dowiedział się kim jest.  Także przyszły antychryst z wypaloną pod włosami liczbą bestii ma wspierających go przyjaciół i wrogów, którzy od początku filmu chcą ostrzec jego ojczyma przed niebezpieczeństwem grożącym całej rodzinie. Okrutny i przebiegły nastolatek nie waha się zgładzić nawet swojego kuzyna z którym wydaje się być od początku w dobrych stosunkach.

W tej odsłonie również pojawiają się tajemnicze sztylety, których trzeba użyć aby zgładzić przyszłego antychrysta. Brat ambasadora i ojczym jego adoptowanego syna w jednym po przekonaniu go i namowach innych decyduje się zabić nimi Damien`a. Nie udaje mu się to jednak, tak jak nie udało się przed siedmiu laty jego bratu bo sam ginie dźgnięty dwoma sztyletami przez swoją żonę. Nastoletni Damien zostaje wyróżniony nagrodą dla wzorowych kadetów w swojej akademii i przeżywa i ten epizod historii „Omen”. Przez resztę młodych lat przeprowadzi go wychowawca z akademii (jak można wnioskować po zakończeniu filmu) – sierota, tak samo jak i on. Czy zawodowy wojskowy przeżyje opiekę nad przyszłym antychrystem – Damien`em?……

Hasło produkcji

Napis na angielskich/amerykańskich plakatach promujących film w 1978 roku brzmi: „Pierwszy raz to tylko ostrzeżenie”…..

Znaczy się że przed nami dalsze razy i przygody.

*Jutro będą nowości o Liberlandzie, który zaczął się rozwijać, a MikkeHarry ma konto na jego stronie oficjalnej. Jeśli nie kojarzycie jeszcze co to to odsyłam was do wpisu o Liberlandzie :). Wpiszcie w dziurkę po prostu – Liberland :).

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: