Liberland – „Żyj i daj żyć innym”

Gdzieś tam między Serbią, a Chorwacją na ziemi do której żadne z tych państw nie rości sobie (jeszcze) praw, nad brzegiem Dunaju od połowy tego miesiąca znajduje się państwo z tajemniczą dewizą – „Żyj i daj żyć innym”. – Założony przez konserwatywnego pepika, działacza Svobodnych Liberland. Mimo młodego wieku ten twór państwowy ma już swoją flagę, godło i prawa, ale na jego terytorium nie znajduje się jeszcze żadna miejscowość ani wieś. Liberland będzie miał jeszcze swoją konstytucję wzorowaną na szwajcarskiej i będzie też trzecim najmniejszym państwem w Europie zaraz obok Watykanu i Liechtenstein, mierzy bowiem 7 kilometrów kwadratowych.

Po co?

Ojcowie założyciele tj. grupa Czechów z samozwańczym prezydentem Vitem Jedlicką na czele twierdzą że Liberland powstał dla społeczeństwa w którym uczciwi ludzie będą się swobodnie rozwijać bez jakichkolwiek ograniczeń i kar finansowych (podatków) ze strony państwa. Także nie będzie ono czyniło tam ich życia niemiłym. Do stworzenia takiego państwa o którego obywatelstwa nadanie wystąpiło drogą elektroniczną 19 tysięcy ludzi z 184 państw już po 3 dniach jego istnienia zainspirowała libertariańskich i „Svobodnych” pepików historia Hongkongu czy Monako.  Tak, więc to samozwańcze państwo mimo braku międzynarodowego uznania, chociaż prezydent został zobowiązany do wysłania oficjalnych not dyplomatycznych do państw sąsiednich i ONZ prowadzi już nabór obywateli według ściśle określonych kryteriów. Szans w nowym, wolnościowym państwie nie mają bowiem naziści i komuniści, a także karani. Pozytywnie zostaną rozpatrzone wnioski o obywatelstwo osób szanujących innych ludzi i ich opinię bez względu na ich płeć, rasę, pochodzenie, religię, czy orientację seksualną (Homofobi i Rosjanie raczej odpadają:D. Żyd…., przepraszam – Izraelczycy, raczej też:).  Aby zostać obywatelem Liberlandu trzeba również uważać za nietykalną własność prywatną. Noty dyplomatyczne z prośbą o uznanie nowego państwa zostaną wysłane przez Jedlickę również do innych państw, ale po tym jak uznają je sąsiedzi.

Położenie

Na zachodnim brzegu Dunaju (Chorwacja) w pobliżu miejscowości Zmajevac.

Ustrój polityczny

Republika konstytucyjna z elementami demokracji bezpośredniej (przynajmniej w zamierzeniu i nadziejach założycieli).

Lib

Lib0Flaga i godło Liberlandu – państwa istniejącego od zeszłego poniedziałku (13 kwietnia 2015)

Inne informacje

Oficjalna nazwa polska: Wolna Republika Liberlandu

Oficjalna nazwa angielska: Free republic of Liberland

Oficjalna nazwa czeska: Svobodna Republika Liberland

Oficjalna strona internetowa (CZ/EN): http://liberland.org/en/about/

* Założyłem sobie tam wczoraj konto, ale nie wiem czy to jest równoznaczne z wnioskowaniem o obywatelstwo.

Język urzędowy: czeski i angielski

Stolica: Liberpolis (jeszcze tylko jej podwaliny)

Prezydent: ekonomista i aktywista liberalno – konserwatywny Vit Jedlicka (31 l)

Powierzchnia: 7 kilometrów kwadratowych

Status terytorium: Terra Nullius (ziemia niczyja)

Rząd: 10 osobowy (ma być)

Vit Jedlicka – libertarianin

Chce rozszerzać obywatelskie swobody i minimalizować wypływ państwa na obywateli, to własnie na takich wartościach ma być zbudowany Liberland.

„Naszym celem jest budowa państwa, w którym uczciwi ludzie będą mogli pomyślnie się rozwijać bez bycia uciskanymi przez rządy, czyniące ich życie nieprzyjemnym przez ciężar zbędnych ograniczeń i podatków”
– ze strony internetowej twórców Liberlandu.

Nowości i ciekawostki

  • Wybory 10-cio osobowego rządu mają się odbywać drogą elektroniczną
  • Otwarte granice
  • Oficjalna kryptowaluta państwa, podobna do BitCoin`a
  • Konstytucyjny zakaz zadłużania państwa (dot. długu publicznego)

Kuce i kucynki

Czy nie tego chce właśnie krul?. Uczynić z Polski taki większy Liberland?. No cóż, w razie co to będziecie się mieli gdzie podziać. Z drugiej strony na 7 kilometrach kwadratowych wszyscy się nie zmieścimy. I coś mi się zdaje że zaraz znajdzie się właściciel ziemi, jeśli tylko zaczną napływać do niego pierwsi obywatele i zacznie państwo wydawać swoje paszporty. Serbia i Chorwacja upomną się o terytorium na którym znajduje się nowe państwo i stanie się ono przedmiotem sporu między nimi. Nie trzeba było by nawet brać go zbrojnie, wystarczy anektować bo to małe. Wątpię też żeby uznało je ONZ i społeczność międzynarodowa kiedy dowiedzą się na jakich zasadach i wartościach jest ono zbudowane. Jedni zechcą tam mieszkać, a inny z zawiści będą chcieli im w tym przeszkodzić, na szczęście komuniści i naziści nie mają szans zostać obywatelami Liberlandu i tu ich dupy bolą, hahaha. MikkeHarry wpisuje się jeszcze w poczet niekaranych, więc kto wie…. Liberland może też być perspektywą biznesu i interesów dla żydów, którzy zapewne położą na nim swoją łapę gdy stwierdzą że można na nim zarobić.

Wydaje mi się że żadne państwo opierające się na tych wartościach co Liberland nie będzie mogło „Svobodnie” funkcjonować bo je po prostu zajebią i jego obywateli, którzy wcześniej byli obywatelami innych państw też zajebią z zawiści i za zdradę.

MikkeHarry

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: