Heidevolk

Dawno MikkeHarry nie wspominał o muzyce, a z tym zespołem zapoznał się dość nie dawno. Znaczy się z jednym jego albumem – „Velua”. Panowie z Holandii grają folk metal i viking metal, a grupa została założona w 2002 roku. Najpierw nazywali się „Hymir”, a ich muzyka i teksty traktują o mitologii germańskiej i historii regionu z którego zespół pochodzi. Pierwszy album zespołu ukazał się w 2001 roku, a drugi w 2005. W 2008 r. ukazał się album pt. „Walhalla Wacht”, wydany przez wytwórnię Napalm Records.

Skład zespołu

 • Joris Boghtdnicker – wokalista (od 2002 r.)
 • Sebas Bloeddorst i Reamon Bomenbrecker – gitary elektryczne
 • Rowan Roodbaert – gitara basowa
 • Mark Splintervuyscht – drugi wokalista (od 2005 r.)
 • Just Vellenknotscher – perkusista

Spodobała mi się ich muzyka bo to rytmy Ruoska, Rammsund i Rammstein`a, a z rodzinnego podwórka przypomina muzykę Hunter`a. Polecam oczywiście fanom ww. zespołów zapoznanie się i z twórczością Heidevolk i uzupełnienie tym swojej wiedzy na temat europejskiego metalu. Należy tu wspomnieć że nie wszystkie utwory są wykonywane w ichniejszym języku (niderlandzkim) bo na samym albumie „Velua” są ze 3 po angielsku np. „In the Dutch Mountains” – ( „W holenderskich górach”).

Spis albumów

 • De Strijdlust is geboren (Narodziny wojowniczości)
 • Wodan Heerst (Wotan zdominowany), minialbum
 • Walhalla Wacht (Walhalla się budzi)
 • Uit oude Ground (Od starożytnej ziemi)
 • Batavi (?)
 • + single i videoclipy ; np. singiel pierwszy – „Het Gelders Volkslied” („Hymn Gelderlandu”) z 2004 r.

heid

O zespole

Grupa wyróżnia się z innych podobnych zespołów jednogłośnym śpiewem dwóch mężczyzn w tym samym czasie. W 2007 r. chłopaki z Heidevolk byli w trasie koncertowej razem z niemieckim zespołem dark-metalowym „Gernotshagen” i w 2010 roku grali jeszcze z innymi niemieckimi zespołami na jednym z ichniejszych festiwali, a dwa lata wcześniej zespół opuściła skrzypaczka, gdyż pokłóciła się z jego członkami o różnice muzyczne między nimi.

Muzyka

Jest wykonywana na gitarach, skrzypcach i okazyjnie wchodzą w grę też flety i drumle*.

Teksty

Niemiecka Wikipedia twierdzi że są napisane tylko w  ichniejszej mowie, ale MikkeHarry doniósł wam powyżej że to gówno prawda!, jak nie wierzycie to posłuchajcie sami. Jednak fucktycznie traktują o historii, kulturze i mitologii plemion germańskich i trochę o łowieniu ryb. Szczególną uwagę muzycy zwracają w swoich tekstach na germańską religię i nazewnictwo germańskich bogów. Specjalnymi względami zespołu cieszy się też holenderska prowincja Gelderland bo z niej zespół pochodzi, a konkretnie to został założony w miejscowości Arnhem i w swoich tekstach nie pozwala o tym zapomnieć słuchaczowi. Muzycy są bowiem zafascynowani mitologią i kulturą germańską, a od 2003 roku zaczęli występować na żywo nie mając wydanego jeszcze ani jednego albumu.

heid0

Oficjalna strona zespołu. Do posłuchania i obejrzenia:).

Oficjalny facebook`owy wall grupy.

Polski ślad po zespole. W Polsce można też ich usłyszeć w „Strefie Rock and rolla wolnej od angola” u redaktora Michała Owczarka.

Drumla* to ludowy instrument szarpany, a jest wykonany najczęściej z metalu, brązu lub stali – to zależy od danego kontynentu na świecie bo na każdym wykonywali z czego innego.  W niektórych miejscach na świecie były też wykonywane drumle z drewna i bambusa. Instrument jest zbudowany prosto i od wieków jest używany w różnych regionach świata takich jak Azja, Indochiny, czy Alaska. W Europie najbardziej używają go cyganie. Błędne wyobrażenie o pochodzeniu instrumentu może spowodować mylna – angielska jego nazwa – „Jew`s harp” – harfa żyda. Do Europy instrument mógł przybyć z Azji wschodniej.

Na drumli gra się trzymając ją w ustach i szarpiąc palcem ruchomy język, a nieruchomą cześć instrumentu opiera się najczęściej na zębach podczas grania.

drum

Drumla

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: