Tajne sprawy papieży – Robert Haasler

Ten post jest dla wąskiego grona czytelników bo tylko takie interesuje problematyka opisana przez autora w tej krótkiej książce. Tytuł może śmieszyć współczesnych katolików z racji tego papieża traktują jako osobę praktycznie świętą, bez skazy, a aspekty jego prywatności są im mało znane i raczej nie chcą się oni o nich dowiadywać. Książka to tylko mały fragment, większego dzieła przygotowywanego przez 12 lat i autor opisuje w niej szczegóły z obyczajowości i seksualności dworów papieskich.  Przeciętnemu zjadaczowi nie mieści się w głowie co wyprawiali kiedyś papieże mający dzieci, które zostawały kardynałami i biskupami, własne prywatne kurwy i żony. Dzieło poparte jest faktami historycznymi jednakże niektóre informacje są niekompletne iż po prostu brak jest wiarygodnych źródeł z tamtego okresu na temat życia papieży. Dowiemy się na przykład że najmłodszy papież w dziejach był nastolatkiem, a pierwsze konklawe nie odbyło się wcale w Watykanie. Robert Haasler opisuje korupcję, symonię i rozwiązłość seksualną kilkudziesięciu papieży zahaczając swoimi wywodami o czasy nam całkiem współczesne.

ddd

Mnie dzieje średniowiecznych dworów papieskich to na przykład interesują, ale jest mało wiarygodnych źródeł opowiadających o nich. Znajdzie tutaj czytelnik imiona pontyfikalne z których istnienia nie zdawał sobie nawet sprawy i dowie się między innymi że nazwa „papież” nie zawsze odnosiła się tylko do osoby zasiadającej na Tronie Piotrowym, a biskupów Rzymu nazywano i przezywano różnie. To jest wyliczanka ciemnych i seksualnych sprawek papieży z opisem wojen prowadzonych przez ich dwory czy to z Frankami, czy z Saracenami przepleciona losami kobiet które wpływały swojego czasu na rządy kościołem, a jedna z nich zaszła w tych wpływach całkiem daleko, niestety Joanna marnie skończyła. Nigdy byście się nie spodziewali do czego służyło bogactwo spływające do kościelnego skarbca w Watykanie i kto nim zarządzał lub kto je przejmował po śmierci papieży z których większość bardziej niż o dobro kościoła troszczyła się o byt swojej licznej rodziny.

Pontyfikaty wymienionych w książce papieży są opisane na tyle rzetelnie na ile pozwalały na to źródła historyczne z przed kilku setek lat, ale te były fałszowane przez samych papieży i duchownych. Nawet Konstytucja Konstantyńska na której mocy działało Państwo Kościelne była jednym wielkim fałszerstwem cesarza……Jeśli czytelnik przebrnie przez nastoletnie życie przyszłego papieża i jego drogę do pontyfikatu to zdziwi się że Ojciec Święty nie zawsze był uśmiechniętym staruszkiem, modlącym się i machającym do tłumu. Spektakularne końce papieży i to nie tylko ich pontyfikatów są w dziele opisane także dosyć szczegółowo, dowiadujemy się na przykład co to był „Trupi Synod” i co dzieje się z truchłami niektórych następców świętego Piotra po ich nie zawsze naturalnym zgonie. Streszczenie trzytomowego dzieła jest zwieńczone opisem przepowiedni Nostradamusa i Malachjasza oraz porównaniami ich do minionych wydarzeń i tych, które mają dopiero nadejść. Na końcu znajduje się poczet papieży z datami ich pontyfikatów i małe wyjaśnienie co oznacza ich imię pontyfikalne według przepowiedni Malachjasza, chociaż niektórzy papieże zachowywali imiona chrzcielne. Autor snuje też domysły na przyszłość….

Polecam przeczytać tę książkę wszystkim zainteresowanym dziejami całego papiestwa, a nie tylko Jana Pawła ll, chociaż i o nim jest tam wzmianka. To jest historia której nie uczą po szkołach, a zwykli księża nie wiedzą nawet o wydarzeniach jakie miały miejsce w historii ich kościoła. Ignorant znający papieża tylko z migawek w informacjach może się lekko zdenerwować treścią książki, a ci co do czasu przeczytania jej uważali papieża za najwyższy autorytet i świętość mogą wypaczyć sobie trochę jego obraz (nie konkretnego papieża, a jego urzędu). Historia Rzymu, Watykanu i papiestwa, dzieje kościoła to ulubiony aspekt historii MikkeHarry`ego.

Przykładowe tytuły niektórych rozdziałów:

Tak na zachętę

  • Papa znaczy ojciec
  • Papież Joanna
  • Nepotyzm – najczarniejsze karty w dziejach kościoła

I zapomniałem dodać że lekturę szczególnie polecam duchownym i seminarzystom. W całości można ją znaleźć tutaj: Tajne sprawy papieży – Robert Haasler, a wersja papierowa jest dostępna u MikkeHarry`ego – wydrukowana, ale nie stąd.

The Borgias

W ramach douczenia się o wcześniejszych następcach świętego Piotra polecam obejrzeć serial „The Borgias” 9″Rodzina Borgiów) opowiadający losy jednego z papieży – Aleksandra Vl (rok 1492 początkiem pontyfikatu) i jego rodziny której stara się zapewnić byt mimo licznych spisków na swoje życie i dąży do zdobycia jak największej władzy. Były już 3 sezony, ale historia Rodrigo Borgii i jego nepotów nie została w ekranizacji dokończona.

Anioły i  Demony

Ekranizacja powieści Dana Brown`a o tym samym tytule traktuje o współczesnych nam czasach i ma miejsce podczas okresu sediswakancji, czyli gdy Tron Piotrowy pozostaje chwilowo pusty. Jest to w pełni fikcja i wymysł autora z domieszką wątku kryminalnego, ale ja przebrnąłem i przez to.

Dwie powyższe ekranizacje będą świetnym dopełnieniem tej lektury i życzę miłego czytania, a wciąga….

2 myśli w temacie “Tajne sprawy papieży – Robert Haasler

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: