An American Haunting – Demon: historia prawdziwa

Dawno nie polecałem jakiegoś horroru do obejrzenia, jednak ten dzisiejszy nie jest za bardzo straszny. Ogląda się go nudno i można znaleźć w nim też wątki komediowe, a większość opinii i recenzji które zebrał jest nie przychylna. Powiedział bym że nawet wroga bo recenzenci i krytycy z internautami na czele kpią sobie z tej produkcji i szydzą.  Scenariusz filmu oparto na podstawie książki, a historia rodziny Bell`ów, którą po rozprawie sądowej z sąsiadką-czarownicą nawiedza jakaś tajemnicza siła nie tylko rzucająca domowymi przedmiotami i otwierająca okna wydarzyła się podobno naprawdę. Są na to papiery i mnóstwo książek na ten temat, a dom rodziny Bell`ów jest miejscem pielgrzymek miłośników zjawisk nadprzyrodzonych.

O co chodzi w dramacie Courtney`a Solomon`a?

Po rozprawie sądowej z sąsiadką, która rzuca klątwę na rodzinę Bell`ów, a w lokalnej społeczności uważana jest za czarownicę głowa rodziny – John Bell (w tej roli Donald Sutherland) traci dobre imię iż zostaje skazany za lichwę i wygrywa  proces. Czarownica z sąsiedztwa zapowiada całej jego rodzinie szybki koniec. Bell zostaje też potępiony przez społeczność jako lichwiarz, a o nauczce jaka ma czekać jego rodzinę przekonuje się już wieczorem w domu.  Mieszkańcy słyszą tam w nocy szepty, jęki, kroki  – te dziwne zjawiska zaczynają przybierać stopniowo na silę aby w końcu zamienić się w brutalne i fizyczne ataki na Johna Bella i jego jedyną córkę. Jakiś duch bije ją po twarzy i unosi w powietrzu, kontaktuje się również z mieszkańcami domu, ale nie mówi im dlaczego to robi.  Bell`owie próbują egzorcyzmów, słuchają rad sąsiadów i nauczyciela z miejscowej szkoły, przenoszą córkę w różne miejsca – wszystko aby tylko ratować siebie i ją, ale nic w tym nie pomaga bo duchy podążają za nimi, a córka Bella jest odwiedzana przez tajemniczą dziewczynę widoczną tylko dla niej, poza tym w nocy widzi i słyszy czarnego wilka. Ten inkryminowany wilk któregoś razu wpada nawet Bell`0m do domu, a ich stado atakuje w lesie karetę z przewożoną w niej córką Bella.

Produkcja opowiadająca o nocy tragicznej i strasznej dla Bell`ów w której to duchy pokazały swoją złowieszczą naturę jest podobno lipą, wymysłem i psychodeliczną papką dla amerykańskich gówniarzy. Niektórzy doszukują się niej też wątku pedofilskiego z racji tego że nauczyciel córki Bell`ów leci na nią, a jeden z członków rodziny chce tych dwoje ze sobą wyswatać. I fucktycznie MikkeHarry zauważył że w tym filmie starsi panowie mają słabość do młodych dziewczynek, ale myślę że nie to było intencją twórców, którzy chcieli ukazać widzowi obraz psotnego i upierdliwego poltergeista. Film wg. nich jest przecież horrorem, chociaż jego kryteria spełniają tam tylko pojedyncze sceny i to takie nie dające widzowi dojść do jednoznacznego wniosku co właściwie przedstawiają.

dem

Fucktyczny dramat rodziny Bell`ów zaczął się podobno w 1818 r. i trwał 4 lata, są nawet po tym ślady w kronikach i encyklopediach, a całe zamieszanie uważane jest za wydarzenie historyczne.  W samym filmie co uważniejsi widzowie zauważają że dziwne odgłosy w domu Bell`ów słychać jeszcze przed rzuceniem rzekomej klątwy przez sąsiadkę – czarownicę, jednak z czasem, jeśli dotrwacie do tego momentu zobaczycie kto naprawdę i czy w ogóle kogoś tu przeklął.

O produkcji

Polski dystrybutor tego filmu z 2006 r. załatwia widzowi od razu spoiler bo na opakowaniu płyty informuje czym jest tajemnicza siła nawiedzająca dom Bell`ów, więc nie trzeba oglądać filmu aby dowiedzieć się że jest to duch. Produkcja przypomina trochę „Blair Witch Project” i zobaczymy w niej wypalające się od razu świece i samootwierające się okna. Jednym słowem – wszystko co można znaleźć w klasycznych i nudnych już horrorach o duchach z powielaną w każdym jednym fabułą z drugiego i z takimi samymi wydarzeniami co w innym filmie tego typu.

„Kompromitująca błazenada” to najlżejsze określenie tego filmu używane przez krytyków i recenzentów w celu wypowiedzenia się o nim.  Niektórym przeszkadza też gra aktorska, ale ja akurat do tego nie miałem zastrzeżeń – aktorzy jak to aktorzy, grali ci którym za to zapłacono.

Kamera latająca jak kot z pęcherzem między poszczególnymi bohaterami i pseudonaukowe dialogi przeplatają się w tym filmie z krzykami, wrzaskami i piskami. Jednak film czasami naprawdę przeraża…..

Reklama

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: