Noc oczyszczenia (the Purge) 2013

Akcja thrllirera toczy się w przyszłości, bodajże 2022 rok i znowu w celu rozładowania agresji obywateli i oczyszczenia ich dusz organizowana jest jak co roku jedna noc w której każda zbrodnia, łącznie z morderstwem i to brutalnym jest dozwolona. Eksperymentalna walka z przestępczością i złością narodu podobno przynosi efekty bo Amerykanie przez 12 godzin mogą się wyżyć na swoich współobywatelach i uspokoić swoje najdziksze żądze i instynkty. I to wszystko dzięki zarządzeniu nowych ojców założycieli….

Ten sam reżyser i scenarzysta (James DeMonaco), amerykańsko francuska produkcja jest prequel`em horroru z 2014 r. (o nim było wczoraj). Produkcja ruszyła z budżetem w wysokości – 3 miliony dolarów, a obsada aktorska jest szerszej publiczności zagranicznej praktycznie nie znana.

nocBohaterami prequel`a są członkowie rodziny pracownika firmy zakładającej systemy alarmowe, mieszkają w zamożnej dzielnicy i gdy zaczyna się pechowa dla niektórych Amerykanów noc dom jest zabezpieczany pancernymi żaluzjami. Jeden z członków rodziny demonstrując swoją głupotę i nieodpowiedzialność oraz brak troski o los swoich bliskich otwiera na chwilę zabezpieczenia i wpuszcza do domu intruza. Murzyn i w dodatku bezdomny, który biega sobie po bogatej dzielnicy tak samopas bez łańcuchów jest ścigany przez grupę bogatych dzieci z dobrych rodzin uważających się za Bogów, a jego za brudnego wieprza i pasożyta. Chcą tej nocy wyżyć się na nim tylko że on nie zamierza ginąc w taki sposób i ukrywa się w domu pracownika firmy zakładającej alarmy. Młodzi Amerykanie z dobrych i bogatych rodzin stawiają głowie rodziny ultimatum, takie że jeśli ten nie wyda murzyna wejdą do jego domu i zemszczą się i na nim i na całej jego rodzinie.

Maż i ojciec z początku przystaje na ich żądania i łapie nieproszonego gościa, jednak szybko zmienia zdanie i razem z rodziną i czarnym intruzem podejmują walkę o życie. Tymczasem mordercy forsują zabezpieczenia i wdzierają się do domu, dochodzi do strzelaniny i demolki i walki na śmierć i życie. Przecież tej nocy można bez żadnych konsekwencji. Kiedy ta noc zdaje się już by dla gospodarzy nieszczęśliwa od śmierci ratuje ich inna grupa intruzów, która zabija tą co chce zamordować ich. Jak się okazuje oni także nie mają do końca czystych zamiarów i chcąc wypełnić swój obywatelski obowiązek razem z prawem gwarantowanym im przez państwo postanawiają w dziwacznym rytuale oddać w nielegalny na co dzień sposób hołd ojcom założycielom…

noc0

Noc oczyszczenia jest podobno dobra bo przynosi pozytywne skutki tj. spadek przestępczości w ciągu reszty roku, skoro obywatele mogą się wyżyć tej nocy. Poprawia również nastroje społeczne i stan psychiczny ludzi bo jeśli zaspokoją swoje zwierzęce instynkty w jedną noc i bez żadnych konsekwencji są spokojniejsi i milsi. Policja, pogotowie i inne służby zaczynają pracę dopiero o 07:00 rano, a od 19:00 wszystko jest możliwe i ta noc nie dla wszystkich skończy się szczęśliwie…

MikkeHarry poleca widzom wsłuchać się w to co jest mówione podczas napisów końcowych: szacowanie strat, opinie analityków, rosnące akcje na giełdzie firm produkujących zabezpieczenia i broń… Trudno uwierzyć że film nie jest na faktach autentycznych i taka rzeź nie dzieje się naprawdę w USA jednej nocy w roku. To nie znaczy że nie może się dziać w niedalekiej przyszłości, a na początku filmu są pokazane krótkie nagrania z poprzednich nocy oczyszczenia i z tego co się wtedy działo na mieście.

Jeśli w trakcie seansu film wyda się widzowi za brutalny i przerażający, za dużo przemocy i tak dalej to MikkeHarry pociesza że dużo gorsze rzeczy robią teraz muzułmanie z chrześcijanami w oficjalnie nie istniejącym (jeszcze) bo nie uznawanym Państwie Islamskim, a sceny w filmie nie są wcale takie krwawe i brutalne, przynajmniej dla wprawionych i wytrwałych, mało delikatnych i dla mnie.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: