Jeepers Creepers 2 – Smakosz 2

Horror w reżyserii Victora Salvy,scenariusz z resztą też on napisał. Druga część filmu o tajemniczym stworze zwanym „Smakosz” (2001). Oba filmy opowiadają o potworze, który budzi się co 23 lata i wyrusza na polowanie, nie można go zabić, chyba że nadejdzie czas końca łowów to sam zapadnie w śpiączkę, ale tylko po to żeby za 23 lata obudzić się i zabijać dalej…

Ta cześć filmu w USA zarobiła 35 667 218 dolarów, a na całym świecie zgarnęła 63 102 666 dolarów – trochę więcej niż pierwszy film z serii, tak bo planowano 3 część legendarnego już „Smakosza” na 2013 rok. I coś się MikeHarry`emu wydaje że nici twórcom z tych planów wyszły bo gdyby coś wyszło to już dawno bym obejrzał. Co do seansu to pierwszą jak i drugą cześć najlepiej oglądać w nocy. Większość scen nakręconych jest po ciemku i dzienne światło sprawia że nic nie widać na ekranie. Na początku filmu zostaje przedstawiona geneza „Smakosza”, możemy się z niej dowiedzieć że stwór pojawia się co 23 lata aby posilić się ludzkimi wnętrznościami, a przedstawiony w drugiej części dzień jest dniem 22….

Fabuła

Kiedy zaginął młodszy syn miejscowego farmera ojciec w raz z drugim synem ruszają upolować dziwne stworzenie które budzi się co 23 lata będąc pewnymi że to ono porwało członka ich rodziny. Tymczasem na środku pustyni psuje się szkolny autokar przewożący cheerleederki i młodych sportowców. W oponach autokaru kierowca znajduje dziwaczne, ostre pazury i wóz nie może już dalej jechać. Sportowcy nie wiedzą że za chwilę i oni zaczną nierówną walkę z potworem przypominającym zmutowanego nietoperza, a pomoc, którą już poznaliśmy przybędzie dosyć późno.

smak0

Smakosz

Pasażerowie autobusu zaczynają ginąć porywani przez coś co znajduje się na jego dachu, jednak nikt nawet nie domyśla się że sprawcą zamieszania jest przystojniak ze zdjęcia, a oni mają słuzyć mu dzisiaj za posiłek. Ekipa ratunkowa złożona z farmerów polujących na mordercę ich bliskiego po drodze dowiaduje się z radia o znalezieniu 300 ciał bez kończyn i głów w podziemiach pobliskiego kościoła po jego pożarze – tutaj ukłon w stronę pierwszej części z 2001 r.*  Kiedy farmerzy trafiają już na stojący na środku autostrady na pustyni autobus łapią zmutowanego nietoperza w pułapkę z której on wyrywa się dwukrotnie, a uczniowie, którzy jeszcze żyją próbują na własną rękę ratować się ucieczką z autobusu. Gdy wreszcie udało się zabić nietoperza raniąc go kilkukrotnie nożem w polu koszmar się skończył, ale tak się tylko zdawało. Nadchodził właśnie ranek i potwór musiał zasnąć aby obudzić się za kolejne 23 lata i ten fakt zbiegł się z jego zabiciem. Jedna z uczennic, która przeżyła polowanie straszyła innych bohaterów filmu że potwór jeszcze powróci bo miała wizję w której widziała chłopaka z pierwszej części filmu. Czy miała rację i twórcy nie spoczną na laurach po 2 odsłonach bo wystarczą im te miliony dolarów które produkcja już zarobiła?.

smak1Lico nietoperza. Przystojny?.

Smakosz żywi się ludzkimi wnętrznościami i dlatego te polowania z zabójstwami, a kto jest najlepszy w środku wyczuwa na węch. Na koniec filmu grupa młodych ludzi przyjeżdża na farmę dziadka poruszającego się na wózku inwalidzkim aby zobaczyć zwłoki martwego nietoperza wiszące w stodole pod sufitem. Tym dziadkiem jest ojciec chłopaka którego porwał smakosz, opowiada młodzieży jak go zabił, ci jednak nie wierzą mu twierdząc że stwór jest sztuczny, plastikowy, a on tylko chce zarobić na turystach bo przecież pokazuje go za kasę. Trochę głupawi przyjezdni wypytują starego inwalidę na co tak czeka z bronią w ręku, a ten im mówi że jeszcze tylko 2 lub 3 dni. Czyżby minęły już 23 lata??…

Od MikeHarry`ego

To był mój pierwszy obejrzany w całości horror, który mnie zaciekawił (1 część z 2001 r.). W ogóle pierwszym była „Klątwa”, ale to byłem mały i zasypiałem w trakcie, nie oglądałem do końca lub gasiłem bo się bałem. ” Jeepers Creepers” posiada początek, rozwinięcie i zakończenie, więc wszystkie wątki się ze sobą łączą i miło się ogląda. Czasami jest pieprzenie amerykańskich nastolatków, ale oni dostają potem nauczkę od „Smakosza” za swoją nieodpowiedzialność i głupotę. Mimo że to horror z pożeraniem ludzkich wnętrzności w tle to mogą go obejrzeć również wrażliwi i potraktować jak sci-fi bo można znaleźć w tej produkcji kilka elementów tego gatunku. Scen drastycznych jest mało i większość z nich jest po ciemku, tak więc jeśli boicie się na tyle że będziecie oglądać film w dzień to i tak za dużo tam nie zobaczycie. Warto się też wsłuchać w opowiadania bohaterów i komunikaty radiowe w filmie bo to one ukazują genezę całej historii i przypominają co działo się w poprzedniej odsłonie.

smak

Smakosz na polu

* Czy pierwszą część MikeHarry opisze to się zastanowi. Wypadało by bo to był początek, a zaczynać od środka to tak jak kot bez ogona. Poza tym jeśli 3 cześć będzie dobra to też zechcę się nad nią tu poznęcać, no ale najpierw to musi być jej premiera. Tak, więc muszę sobie pierwszą część najpierw przypomnieć….

One thought on “Jeepers Creepers 2 – Smakosz 2

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: