Class of 1999 (1990) – Klasa 1999 i Class of 1999: the Substitute (1994) – Klasa 1999: Zastępstwo

Klasa 1999

Jeśli czyta to jakiś gimnazjalny nauczyciel to na pewno zainteresuje go metoda wychowywania trudnej młodzieży wprowadzona przez dyrektora amerykańskiej szkoły. Akcja tego sequela filmu z 1984 r. pt „Klasa 1984″ rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w szkole z dosyć trudną młodzieżą. W tych czasach szkoły opanowane są przez uzbrojone i dobrze zorganizowane gangi nieletnich uczniów, a sale wyglądają jak pokoje widzeń w więzieniach. Młodzież paraduje po szkole z bronią i zastrasza również nauczycieli, którzy słabo sobie radzą z młodocianymi bandytami. Członek jednego z gangów posuwa się nawet do próby zgwałcenia córki dyrektora, a zabójstwa uczniów też nie są w szkole rzadkością. W celu powstrzymania fali przemocy i przywrócenia gronu pedagogicznemu honoru i dobrego imienia dyrektor decyduje się nie na tyle dramatyczny, o ile pomysłowy i przyszłościowy krok – zatrudnia jako nauczycieli wojskowe androidy….

klasa

Czwórka belfrów z układami scalonymi i kablami zamiast organów wewnętrznych (chemiczka, historyk, wuefista…) mają od teraz za zadanie wychowywać i nauczać młodych gangsterów jak się zachowywać w szkolę i jak darzyć grono pedagogiczne należytym szacunkiem. Roboty na zewnątrz wyglądają jak ludzie, a sterowane są z tajnego centrum dowodzenia przez szalonego naukowca – ich twórcę, w systemie mają zakodowaną niezliczoną ilość komend służącą do upominania i karania uczniów. Szybko okazuje się jednak że to przecież roboty wojskowe – stworzone na wojnę, do zabijania, a nie do pracy z młodzieżą i w pewnym momencie zaczną przejawiać swoją robotową naturę, bardziej brutalną i okrutną niż ta uczniów. Postanowią podjąć walkę zbrojną ze wszystkimi gangami kontrolującymi szkołę i zwalczającymi się nawzajem. Przedtem jeden z uczniów odkryje że każdy z czwórki belfrów ma ten sam adres, potem szkoła i nie tylko będzie terenem brutalnej walki z bronią ostrą, białą i miotaczami ognia. Nowa generacja nauczycieli ma oczywiście wyposażenie i warunki aby pokazać zbandytyzowanym gówniarzom że wreszcie znalazł się ktoś silniejszy i brutalniejszy od nich i gdy ginie z rak takiego nauczyciela pierwszy uczeń dyrektor panicznie usiłuje zrezygnować ze swojego pomysłu i odesłać wojskowe roboty tam skąd przyszły….

Jak skończy się wprowadzanie żelaznej dyscypliny wśród młodocianych przestępców i czy uda się ich okiełznać?. Będzie to jeszcze trudniejsze gdy w obliczu zagrożenia wszystkie szkolne gangi zjednoczą się w celu wyeliminowania brutalniejszych od siebie belfrów, którzy zabili już kilku z nich. Na tereny kontrolowane przez gangi nie zapuszcza się nawet policja….

Film pełen jest strzelanin, eksplozji i zdegenerowanych postaci granych przez aktorów amerykańskich, jest też dosyć stary, ale po swojej premierze w 1990 r. zdobył podobno dużą popularność do tego stopnia że w 1994 r. nakręcono sequel tego sequela pt. „Klasa 1999″ Zastępstwo” i to też jest akcja, sci-fi opowiadająca o pewnej placówce edukacyjnej w USA z przyszłości….

Mi się film tam podobał, brutalna i okrutna młodzież nie bojąca się niczego i niczego też nie szanująca (jak w polskich gimnazjach), a do tego bezradni i bezbronni nauczyciele z szefem zmuszonym prosić o pomoc firmę produkującą androidy zaprogramowane na zabijanie, a nie na nauczanie. To miła odskocznia od duchów, tortur i innych horrorów, czy znęcania się nad dziećmi, po seansie możecie dojść do wniosku że nad niektórymi poznęcać by się przydało….

Klasa 1999: Zastępstwo

To druga część ww. filmu w której jedyny ocalały z androidów, nie kontrolowany tym razem przez nikogo i działający jako człowiek kontynuuje oczyszczanie szkół z szumowin i degeneratów zagrażających swojemu otoczeniu. Nowy belfer przybyło do szkoły w małym miasteczku na zastępstwo za nauczyciela informatyki już na pierwszy rzut oka wydaje się swoim kolegom po fachu dziwnym gościem. Tajemnica jego dziwności wychodzi na jaw gdy kilku uczniów nie chce wykonać jego polecenia i udać się na lekcję, dzieciaki nieco uszkadzają mu garnitur, ale za chwilę zostają przez niego dotkliwie pobici mimo iż ich jest ze 3 i mają nóż, a nauczyciel ma gołe ręce, jednak w ostateczności idą na zajęcia. W kolejnych dniach i w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąc oni i inni najgorsi i najgroźniejsi uczniowie szkoły. Jeden ginie spalony w piecu, a inny wysłany przez nowego nauczyciela-androida do dyrektora zamiast u niego dziwnym trafem znajduje się na dachu gdzie popełnia samobójstwo. Policjantowi prowadzącemu sprawę nowy belfer wydaje się dziwny od pierwszego spotkania, ale tym razem ma drobną wadę i można go zatrzymać, o czym wie osoba tropiąca go – ostatniego ocalałego wojennego androida, który chwilowo wciela się w rolę nauczyciela informatyki.

Ta część to już zwykłe sci-fi, jednak nie brakuje w niej także uczniów zastraszających nauczycieli, a także usiłujących zgwałcić nauczycielkę. O tajemnicze zniknięcia i zgony niewychowanych uczniów z gangów zostaje podejrzany facet który do niej podbija, jednak to zły adres. Wszystko wydaje się na turnieju paintballa zorganizowanym przez grono pedagogiczne i miejscowego szeryfa, biorąca w nim udział młodzież wpada w zastawione przez kogoś pułapki w których jednak nie czekają kulki z farbą tylko prawdziwe zagrożenie dla życia. To tutaj android-informatyk zechce spełnić zadanie na które jest zaprogramowany – masowe zniszczenie i zamordowanie uczestników turnieju, ale tym razem ktoś spróbuje mu w tym przeszkodzić bo przejrzał jego zamiary i niezniszczalny robot zostanie uszkodzony. Nie jest on jednak jedynym który czyha tu na czyjeś życie. Amerykańska młodzież tylko trochę ustępuje mu w okrucieństwie i brutalności.

klasa2

Czy tą walkę wygrają młodociani przestępcy terroryzujący szkołę i nauczycieli?. Czy ostatni android, maszyna do zabijania która ich uczy?. I skoro to jest film o placówkach wychowawczo-edukacyjnych to kto tu kogo wychowa?. I czy rozwydrzone, amerykańskie gnoje bez szacunku dla nikogo wreszcie się czegoś nauczą?. Oczywiście tylko ci którzy przeżyją lekcje….

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: