Snowpiercer: Arka przyszłości (2013)

Film jakby poniekąd postapokaliptyczny bo opowiadający o losach ludzkości po ponownym nastaniu epoki lodowcowej na ziemi jest dziełem producentów z 5 państw, między innymi z Francji i Korei Południowej i oczywiście USA i Kanady. W reżyserii Joon-hoBong`a z 2013 roku. Jedną z głównych ról gra tutaj Ed Harris, a nazwiska pozostałych członków obsady szerszej publiczności nic nie powiedzą.

MikeHarry odniósł po seansie takie wrażenie że fabuła zawiera dużo opowiadań i nie wystarczy tylko lookać na ekran bo cała istota filmu zawarta jest właśnie w dialogach i opowiadaniach bohaterów, więc scenariusz i dialogi odgrywają w tej produkcji praktycznie kluczową rolę. Jest tutaj trochę z akcji i sci-fi i chociaż nie przepadam za filmami tego typu to ten był jednym z najlepszych jaki oglądałem, zaraz obok „Wojny Światów” .Jako postapo określiłem tą produkcję sam bo w żadnych innych opracowaniach po polsku nie jest to nadmienione i nie trzeba oglądać filmu – wystarczy przeczytać jedno zdanie jego recenzji aby się przekonać że produkcja jak najbardziej nadaje się do umieszczenia jej w tym gatunku, a większośc recenzji które film zbiera jest utrzymana w pozytywnym i zachwytującym tonie, pełnym podziwu dla twórców.

snow

Rzecz o fabule

Jest rok 2031 i na ziemi od dawna panuje epoka lodowcowa – wieczna zmarźlina. Grupa ocalałych przedstawicieli homo-sapiens porusza się w specjalnym – niezniszczalnym i niezamarzalnym pociągu kierowanym przez świętą lokomotywę, a stworzonym przez jej konduktora, który nigdy jej nie opuszcza, tajemniczego dobroczyńcę – Wilforda (w tej roli Ed Harris). Pasażerowie pociągu podzieleni są na kasty z których każda mieszka w innym przedziale. Na końcu pociągu są najgorsze brudasy i biedaki jedzące czarne, proteinowe bloki, a nim bliżej lokomotywy tym pasażerowie żyją bardziej luksusowo. Tego co mają mieszkający w pierwszych wagonach ci z ostatnich nie widzieli od 10 lat. Pewnego dnia dwójka pasażerów z ostatnich wagonów wpada na pomysł buntu i przeprowadzenia powstania, którego celem miało by być dostanie się do lokomotywy i zabicie konduktora. I zaczyna się od obezwładnienia strażników, potem powstańcy przemierzają przedział po przedziale, których drzwi są zamknięte automatycznie i w każdym z nich natrafiają na inną kastę ocalałych. Nie raz przyjdzie im stoczyć bój z rzeźnikami lub wojskiem Wilforda. Jednak nie wszyscy z powstańców mają dobre zamiary bo jeden z liderów okaże się zdrajcą,a bunty i powstania miały już miejsce w pociągu wcześniej, ale marnie się kończyły. To pociąg w którym lokomotywą sterują żywe narzędzia i nie każdy pragnący równości i tego samego dla wszystkich pasażerów zawsze był dobry. Główny bohater opowie skupionemu słuchaczowi jakie cyrki odchodziły kiedyś w pociągu i czego on sam dokonał….

Pociąg przemierza w koło cały świat już od wielu lat, a nowy rok zaczyna się na jednym z mostów – według niego obsługa pociągu mierzy czas. Za mostem jest tunel, za tunelem w dole – pod śniegiem leży wrak samolotu, a dalej zamarźnięte trupy poprzednich powstańców….

Czy grupie pasażerów gorszej kategorii uda się osiągnąć cel i dostać się tam gdzie nie byli nigdy?? – na przód pociągu. Dlaczego konduktor też nigdy nie wychodził z lokomotywy??. I z czego są zrobione proteinowe bloki??. Kto będzie kierował pociągiem kiedy zabraknie konduktora?? – Czy główny bohater przyjmie propozycję najbardziej znienawidzonego przez siebie człowieka??. I najważniejsze – czy na ziemi naprawdę nie da się żyć??….

Warto obejrzeć i posłuchać. Nie pożałujecie. Mimo że to postapo i sci fi będące adaptacją filmową francuskiego komiksu to fabuła wciąga i jeśli już zapoznamy się z losem bohatera, którego polubiliśmy to będziemy pragnęli obejrzeć produkcję do końca, a to aż 2 godziny.

Snopiercer znaczy po polsku – Śnieżny wiertak.

Snowpiercer: Arka przyszłości – dwa player`y filmu.

Krótszy opis.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: