Santa`s Slay (Zły Święty) 2005

W małym, amerykańskim miasteczku zwanym piekło mieszka sobie chłopak z trochę zwariowanym dziadkiem posiadającym tajemniczą księgę, dzięki tej księdze nasz mały bohater tej strasznej komedii odkrywa że minął właśnie termin zakładu, który św. Mikołaj zawarł z pewnym aniołem. Na mocy tego zakładu przegranego przez Mikołaja musi on przez okrągłe tysiąc lat być dobrym wujkiem i przynosić dzieciom prezenty, a raczej musiał bo dzień dziecka właśnie się skończył i święty Mikołaj wrócił do swoich pierwotnych zadań, czyli do mordowania. Banda zapatrzonych w popkulturę gówniarzy i reszta mieszkańców Piekła, nie śniła nawet w najczarniejszych koszmarach że ich zabójcą będzie wigilijny darczyńca. Tak, więc tytułowy „Zły Święty” sieje chaos i zniszczenie wśród mieszkańców. W tym filmie, bardziej śmiesznym niż strasznym okazuje się że św. Mikołaj to wcielony diabeł, a dobroduszny był tylko z powodu przegranego zakładu. Ich układ traci ważność i kończy się kadencja dobrego Mikołaja….

zły0

Przeszkodzić w mordowaniu prawdziwemu wcieleniu Mikołaja próbuje 3 bohaterów z dziadkiem, jak się potem okazuje aniołem, który tysiąc lat temu wygrał zakład ze złym Mikołajem. Tymczasem Mikołaj dalej zabija, nawet od razu po wejściu przez komin, czy naszym bohaterom uda się powstrzymać mordercę mszczącego się w te święta za przegrany zakład zanim te święta się skończą??….

O produkcji

MikeHarry trochę się spóźnił z tym jakby poniekąd horrorem, chociaż dla niego jest to bardziej komedia i pod tym kątem należy rozpatrywać fabułę tego filmu i wydarzenia mające w nim miejsce. Z resztą to jest film okolicznościowy  – na święta, które to kilka dni temu minęły i każdy kto produkcje obejrzy sam wyrobi sobie o niej zdanie. Film nie jest dla dzieci, które mogły by wypaczyć sobie ideę świąt i świętego Mikołaja po seansie, jest dla dorosłych i dlatego wyda się co najmniej dziwne jeśli ktoś dorosły weźmie ten film za straszny, okropny i ociekający krwią horror. Mało tego! – niektórzy uważają że to slasher!.  To po prostu niskobudżetowa kanadyjsko – amerykańska produkcja w reżyserii Davida Steimana. Co do horroru to jego elementy w tej komedii filmowcom się nie udały. Widocznie za takie pieniądze trudno jest połączyć dwa, a nawet trzy (bo slasher) tak różne od siebie gatunki. Twórcom filmu udało się może rozśmieszyć fanów czarnego humoru i nawet sposoby mordowania przez Mikołaja (bardzo wyszukane i wymyślne, ale mało krwawe i straszne) nie wzbudzają obrzydzenia, czy odstręczenia tylko wywołają co najwyżej salwę śmiechu u widza.  W kategorii horrory MikeHarry umieszcza ten film tylko dlatego że nie przewidział na blogu kategorii – komedie i film miał być pierwotnie horrorem (przynajmniej według twórców).

zły

Postacie (jak widać na zdjęciu powyżej) są jakby przerysowane, przekalkowane z komiksu lub przyklejone jak jakieś wlepki i to nie tylko ten tytułowy „Zły Święty”. Dialogi w tym filmie to też zwykłe jaja i groteska, nic strasznego. Morderstwo jedno zasługuje na uwagę – to przy użyciu menory wbitej sprzedawcy w szyję, to też jest jakby poniekąd śmieszne i dziwne że film (tak jak „Borat”) nie został okrzyknięty z powodu tej sceny przez „niektóre środowiska” antysemickim. Kreacje aktorów to także teatrzyk, operetka i zwykła lipa nie nadająca się nawet na śmieszną komedię. Efekty komputerowe – słabe, amatorskie (patrz. przelot Mikołaja saniami).

W wigilijny i świąteczny nastrój i tak wprawią wulgarne i głupie dialogi, debilne zachowanie policji w Piekle. Taki świąteczny filmik żeby nie nudzić się w święta, gdy w telewizji znowu Keviny lub śpiewanie kogoś kolęd po angielsku. Kogoś kto nie umie ani śpiewać, ani angielskiego. I właśnie w tym przypadku MikeHarry i tylko w tym poleca obejrzeć ten całkiem krótki bo godzina z hakiem film w święta.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: