Wojna Światów – War of the Worlds (2005)

Po podbojach Europy Wschodniej przyszła kolej na wspomnienie o filmie sci-fi w reżyserii nie byle kogo bo samego Stevena Spielberga.Produkcja opowiadająca o losach ojca i dwójki dzieci starających się uciec przed inwazją tajemniczych trójnogów, które wyszły z pod powierzchni ziemi krusząc beton i łamiąc drogi jak zapałki w 15 letnim widzu – bo tyle lat miał MikeHarry 10 lat temu kiedy oglądał ją w kinie (rok premiery) wywołała dreszczyk emocji i wiarę w obcych. Film może z powodzeniem robić za katastroficzny opowiadający Amerykanom o tym co ich czeka, o tym że wróg nie musi koniecznie zlecieć w okrągłym, metalicznym urządzeniu z nieba tylko wyjść z pod ziemi w której tkwi razem z ludźmi od tysięcy lat i nie pochodzi bynajmniej z Europy. Obcy jak to obcy nie mają wobec ludzi dobrych zamiarów…. Obejrzałem sobie film przed Wigilią i będąc już o 10 lat starszym potraktowałem go jako zwykłą bajkę, komiks. Już nie wywołał we mnie strachu ani ciekawości. Taka sobie zwykła, masowa katastrofa, ale nie ukrywam że jest to moja ulubiona produkcja z gatunku sci-fi.

Adaptacja powieści

Film jest ekranizacją powieści niejakiego Herberta George`a Wellsa wydanej w 1898 roku. I to podobno dosyć swobodna interpretacja jego słów. Powieść ta uważana jest za jedną z głównych i pierwszych powieści sci-fi na świecie. Autor opisuję inwazję kosmitów na ziemię, którzy traktują ludzi jak pożywienie (w filmie nawożą ich wnętrznościami glebę podbitej planety). Wells opisał w powieści postawy społeczne przyjmowane przez ludzi w obliczu zagrożenia. Dzieło to zostało przyjęte min. jako komentarz do kolonializmu i imperializmu Królestwa Brytyjskiego. Ale wracamy do filmu…

wojna0

Gra aktorska

Tutaj na uwagę zasługuje tylko dwójka znanych szerszej publiczności , amerykańskich aktorów:

  • Tom Cruise z takich produkcji jak: „Raport mniejszości” (2002), czy „Wywiad z wampirem” (1994)
  • Dakota Fanning z takich produkcji jak: „Człowiek w ogniu” (2004) i „Saga zmierzch: Przed świtem cz. 2 (2009)

Tom Cruise w roli niezbyt dobrego ojca jest pracownikiem portu i rozwodnikiem. Była żona ze swoim nowym gachem zostawiają u niego w domu jego dzieci, a sami wyjeżdżają na weekend, tymczasem w mieście rozpętuje się burza z piorunami. Za chwilę na pobliskim skrzyżowaniu ulic dochodzi do pęknięcia powierzchni ziemi w okół którego zbierają się gapie i policjanci, a z dziury wychodzi tajemniczy robot na trzech nogach, który emitowanymi ze swojego kadłuba promieniami spala wszystko co ma w zasięgu wzroku. Nie muszę chyba dodawać że gapie się w tej chwili rozbiegają i uciekają do swoich samochodów, które już płoną na okolicznych drogach albo spłoną za chwilę. Zwykły, szary dzień przeciętnego Amerykanina zmienia się w niezwykłe i jedyne takie wydarzenie w jego życiu – staje się świadkiem inwazji kosmitów na ziemię, ale nie bójcie się – nie tylko on. Kiedy ludzkość staje w obliczu zagłady niedzielny ojciec musi podjąć męską decyzję i ratować siebie i dzieci ucieczką, być po raz pierwszy w życiu prawdziwym ojcem walczącym o przetrwanie swojej rodziny w ekstremalnych warunkach.

wona1W tej produkcji można dostrzec również różne postawy ludzi walczących uczciwie, czy też nie o przeżycie swoich bliskich, a najczęściej martwiących się tylko o siebie i o swój brzuch. Pochodzące od małp stworzenia nie cofną się przed niczym aby zapewnić sobie byt w obliczu zagrożenia, nawet kosztem swojego bliźniego, ale i takich nie oszczędzi najeźdźca. Jak to się mówi – w dużej grupie zawsze się znajdą wrzody na dupie, więc i pośród walczących tylko o swoje przeżycie i zeżarcie homo sapiens znajdą się małe wyjątki.  I nawet gdy do akcji wkroczy bezsilne i nie przygotowane na walkę z takim wrogiem wojsko znajdą się małpy starające się być obrazem i podobieństwem swojego stwórcy….

Dla kogo film?

Polecam obejrzeć go wszystkim: starym, młodym, strażakom, żołnierzom, dzieciom, kobietom, naukowcom, filmowcom, ojcom, a zwłaszcza miłośnikom powieści Wellsa. Każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie, a MikeHarry poprosi widzów żeby zastanowili się jakby sami zachowywali się w takiej sytuacji. Na co by postawili??. Krytykować i komentować postawy bohaterów filmu to łatwo, ale już trudniej w jednym z nich odnaleźć siebie, więc może komuś w trakcie seansu się to uda. Film jest fantastyczny, więc nie spodziewajcie się tutaj faktów historycznych i naukowych i potraktujcie go jako futurologię – przyszłość, ale może niezbyt odległą bo kto wie co tkwi w ziemi pod nami??…

Jakie i czy trudne decyzje będzie musiał podjąć główny bohater walczący o przetrwanie swoich dzieci??. Czy osiągnął cel i dotrą tam gdzie trzeba??. Czego będą musieli dokonać??, a tego bycie się po nich nie spodziewali!. I jak zachowają się rozumni i myślący ludzie w obliczu zagłady??. Czy sami nie staną się potworami??….

Wojna Światów (2005) – cały film, lektor pl.

Reklama

One thought on “Wojna Światów – War of the Worlds (2005)

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: