Rytuał – the Rite (2011) – nudnawy horror o egzorcystach

Oglądałem ten film już ze 3 razy i trochę się spóźniałem z jego opisaniem. Powinni go obejrzeć zagorzali katolicy. Akcja dupy nie urywa – to bardziej dramat niż horror, a opowiada o współwłaścicielu rodzinnej firmy pogrzebowej, który zostaje księdzem. Młody kleryk rezygnuje jednak ze swojego powołania, ale proboszcz za sprawą małego finansowego szantażu namawia go do wzięcia udziału w seminariach dla egzorcystów w Watykanie. W Rzymie młody Amerykanin poznaje ciemną stronę wiary uczestnicząc w egzorcyzmach odprawianych przez starego, walijskiego księdza (w tej roli Anthony Hopkins). Młodzieniec przyjechał tam sceptycznie nastawiony do opętań, wolał tłumaczyć je chorobami psychicznymi jednak za sprawą swojego duchowego mentora i faktycznego działania demona, które zobaczy na własne oczy zmieni zdanie.

Film to historia kleryka-sceptyka uczęszczającego niechętnie na wykłady dla egzorcystów, których potrzeba teraz w USA jak najwięcej, gdyż Watykan wystraszył się rocznych statystyk opętań na świecie 9pół miliona). Były przedsiębiorca pogrzebowy, który razem z ojcem dokonywał na zmarłych ostatnich prac kosmetyczno-pielęgnacyjnych we własnym domu szybko zmienia swój pogląd na demony diabła i wiarę ucząc się egzorcyzmów. Młody ksiądz toczy walkę nie tylko ze swoimi demonami, ale również z prawdziwym demonem, który opętuje jego nauczyciela. Czy dobrze wykorzysta naukę daną mu przez starszego kolegę po fachu??. Jak wyjdzie mu jego pierwszy, samodzielny egzorcyzm??. Jak będzie miał na imię demon i kogo opętał? – seans.

rite

Kto powinien obejrzeć?

W filmie jest więcej dialogów niż akcji, więc żeby go zrozumieć i nie stracić wątków trzeba się dokładnie przysłuchiwać. Nie zobaczymy w nim krwi, wypruwanych flaków i łamanych kości. Zobaczymy za to ludzką tragedię i kulisy pracy ludzi, którzy na co dzień mało kogo obchodzą bo większość z nas stara się trzymać od egzorcystów z daleka lub kwituje to co robią głupawym uśmieszkiem i pukaniem się w czoło. Produkcja spełnia więc rolę edukacyjno-informacyjną dla tych co nie wiedzą czym zajmują się egzorcyści i dla zagorzałych katolików, klepiących co niedziela paciorki, a nie wiedzących że ktoś taki w ogóle istnieje. Produkcję polecam też sceptykom nie wierzącym w diabła i demony, ale wierzącym w Boga i anioły, tym którzy właśnie pukają się w czoło. Produkcję polecam też wolącym myśleć (wierzyć?) że demonów i diabła nie ma bo lepiej jest nie myśleć o złych rzeczach i odpychać od siebie lęki, ale co niedziela klepać zdrowaśki. W trakcie seansu człowiek inteligentny i wierzący naprawdę się nie będzie bał ani pukał się w czoło bo go to zainteresuje i może nawet nakłoni do głębszej refleksji. W ogóle wszyscy uważający się za jedynych, słusznych i praktykujących katolików powinni film obejrzeć.

Filmu nie polecam egzorcystom z racji tego że mają to w pracy i lepiej żeby nie wpadli w pracoholizm i nie zabierali takiej pracy do domu bo też im się raczej jakaś prywatność należy. Jest to produkcja nie dla fanów horroru, slasher czy gore, ale dla początkujących księży i zainteresowanych tematem religii (jehowych, chrześcijan, kółek różańcowych…)

O sprawach technicznych produkcji

Film z roku 2011 na podstawie książki pt. „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”, w reżyserii Mikaela Haftstroma. Zdjęcia zaczęły się w roku 2010 i były realizowane w Rzymie i w Budapeszcie. Produkcja w pełni amerykańska, a na ekranach polskich kin pojawiła się 1 kwietnia 2011 r. Trwa prawie dwie godziny a realizacja kosztowała 37 milionów dolarów.

2 myśli w temacie “Rytuał – the Rite (2011) – nudnawy horror o egzorcystach

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: